شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا | رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی می‌گوید بسیاری از کسانی که در دوسال قبل مجوز واردات موز گرفتند اصلا صادرکننده سیب نبودند.

ایسنا | رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی می‌گوید بسیاری از کسانی که در دوسال قبل مجوز واردات موز گرفتند اصلا صادرکننده سیب نبودند. چند هفته‌ای می‌شود که قیمت موز افزایش یافته و به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است. افزایش قیمتی که برخی از فعالان اقتصادی علت آن را مصوبه واردات موز در ازای صادرات سیب می‌دانند و معتقدند انحصار «واردات موز در ازای صادرات سیب» رانت ایجاد کرده و پای دلالان به این بخش باز شده است؛ به‌طوری که این دلالان تنها بر روی حواله‌های صادراتی سیب‌هایشان کیلویی ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰  تومان می‌کشند و به واردکنندگان واگذار می‌کنند که در نهایت این ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان بر روی محصول نهایی آشکار می‌شود. سیدرضا نورانی رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه بایستی قوانین و مقررات در بخش اقتصادی به صورت شفاف تعیین شود و تصمیم‌گیری در اتاق‌های در بسته نتیجه‌ای جز ایجاد رانت خواری و آسیب به مصرف کننده نهایی ندارد به ایسنا گفت: زمانی که مصوبه واردات موز در ازای صادرات سیب ابلاغ شد با مازاد سیب در انبارها مواجه بودیم و این مصوبه جهت تشویق صادرکنندگان با کاهش تعرفه وارداتی موز از ۲۰ درصد به ۴ درصد بود. اما در حال حاضر شرایط تغییر کرده و نیاز است برای جلوگیری از رانت ایجاد شده مصوبه اصلاح شود. وی با اشاره به اینکه همه صادرکنندگان سیب واردکننده موز نیستند، افزود: رانت بازی و فروش مجوز واردات موز به ازای هرکیلو ۶۰۰۰تومان نتیجه همین تصمیم‌گیری‌ها است و باید مشخص شود دقیقا چه کسانی این رانت را ایجاد کرده‌اند. رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اضافه کرد: با وجود اینکه موز از سه قاره عبور می‌کند و به کشور می‌رسد باز هم از برخی میوه‌های داخل کشور ارزان‌تر است. می‌بایست جلوی این رانت‌ها گرفته شود تا موز در بازار عمده فروشی به قیمت قبلی خود بازگردد. نورانی در ادامه گفت: هرتن موز هندی که وارد بنادر کشور می‌شود حدود ۵۰۰ دلار یعنی کیلویی ۵۰سنت، هرتن موز فیلیپینی ۶۰۰ دلار یعنی کیلویی ۶۰ سنت و هرتن موز اکوادور نیز ۷۰۰ دلار که کیلویی۷۰ سنت است. یعنی اگر موز ۷۰ سنتی را بر مبنای دلار۲۵ هزارتومان با هزینه‌های رنگ آوری و حمل آن تا سردخانه حساب کنیم قیمت آن کیلویی ۲۰ هزارتومان به صورت عمده خواهد شد.

وی تصریح کرد: نیازی نیست دولت برای واردات موز ارزی به بخش خصوصی تخصیص دهد. می‌توان با ارز حاصل از صادرات میوه وتره بار، سبزی و صیفی موز وارد کرد. به گفته وی وقتی ثبت سفارش‌ها به صورت شفاف و مشخص صورت نمی‌گیرد و منوط به صادرات سیب می‌شود قطعا محدودیت و رانت ایجاد می‌شود. بنابراین از دولت سیزدهم انتظار داریم به صورت شفاف وارد این موضوع شده و سبد خانوار ایرانی را رونق بخشد.

این فعال اقتصادی در ادامه اضافه کرد: در خواست ما این است که ثبت سفارش‌های واردات موز در سال‌های ١٣٩٨ تا ١٣٩٩ بررسی شود تا دقیقا مشخص شود چه کسانی موز وارد کرده‌اند و چند درصد آنها صادرکننده سیب بوده‌اند. به جرات می‌توان گفت بسیاری از کسانی که در این سال‌ها مجوز واردات موز گرفتند اصلا صادرکننده سیب نبودند. نورانی در پایان گفت: تعرفه واردات موز در مقابل صادرات سیب ۴درصد و واردات موز بدون مجوز صادرات سیب ۲۰ درصد است. یعنی با مصوبه وزارت جهاد کشاورزی تعرفه واردات موز برای صادرکنندگان سیب کاهش یافته است. پیشنهاد ما به دولت این است که تعرفه واردات موز همان ۲۰ درصد باشد و مابه التفاوت آن با تعرفه سیب به عنوان جایزه به صادرکننده واقعی اعطا شود تا بدین وسیله حقی از صادرکننده و تولیدکننده ضایع نشود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران