شماره امروز: ۵۴۷

رییس هیات‌مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن:

| | |

رییس هیات‌مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن ضمن اشاره به اینکه ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار در سه ماه اول سال به دلیل ضرر و زیان مرغداران حذف شدند، از واردات تخم‌مرغ از کشورهای همسایه در هفته آینده نیز خبر داد.

ایسنا |

رییس هیات‌مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن ضمن اشاره به اینکه ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار در سه ماه اول سال به دلیل ضرر و زیان مرغداران حذف شدند، از واردات تخم‌مرغ از کشورهای همسایه در هفته آینده نیز خبر داد.

حمید کاشانی در پاسخ به این سوال که چرا قیمت تخم‌مرغ افزایش یافته است، گفت: افزایش قیمت تخم‌مرغ اتفاقی یک شبه نیست. از سال گذشته هشدارهای لازم را در این خصوص به مسوولان مربوطه دادیم. ولی تعلل در رسیدگی به آنها منجر به این شد که تخم‌مرغ با قیمت‌های بالا به دست مصرف‌کنندگان برسد. وی ادامه داد: به دلیل تحریم‌ها در یک‌سال و نیم گذشته مرغ‌های اجداد با تاخیر وارد کشور شدند و همین امر باعث شد ۱۰ میلیون قطعه جوجه کمتر ریخته شود. برای جبران کسری تولید تعدادی از گله‌هایی که قرار بود حذف شوند برای تولید آماده شدند تا در نیمه دوم سال که تولید کمتر است از آنها استفاده شود. به عبارت دیگر دوره تولید مرغ تخم گذار ۹۰ هفته است ولی به دلیل ذکر شده سن گله‌ها را به ۲۰ هفته افزایش دادیم که روزانه ۴۰۰ تن به تولیدات اضافه و کسری جبران شود. رییس هیات‌مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن اضافه کرد: همچنین با وزیر جهاد کشاورزی وقت نیز از اسفندماه سال گذشته مکاتبات بسیاری انجام دادیم که بایستی قیمت تخم‌مرغ اصلاح و قیمت واقعی برای آن تعیین شود. قرار شد که قیمت‌ها در عید سال جاری اصلاح شود ولی به بعد از عید و سپس به بعد از انتخابات موکول شد. پس از آن نیز دولت جدید سرکار آمد و قیمت‌ها فعلا در دست بررسی است. امیدواریم که قیمت واقعی تخم‌مرغ به زودی تعیین و اعلام شود. وی در ادامه افزایش هزینه‌های تولید از جمله نهاده‌ها را علت افزایش قیمت تخم‌مرغ دانست، گفت: نهاده‌های دولتی طی دو مرحله افزایش قیمت داشته‌اند. از طرفی تنها ۴۰ درصد ذرت مورد نیاز مرغداران با قیمت‌های مصوب تامین می‌شود و مرغداران مجبورند ۶۰ درصد مابقی را از بازار آزاد و ۳ تا ۴ برابر گرانتر تهیه کنند. همچنین نهاده‌های دولتی نیز با تاخیر دو تا سه ماه به دست مرغداران می‌رسد.

این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: در بخش مرغ تخم گذار  حدود سه ماه است که ذرت به درستی تامین نمی‌شود.

کاشانی با اشاره به اینکه قیمت تخم‌مرغ دستوری پایین نگه داشته شده بود، تصریح کرد: همین قیمت‌های دستوری باعث شد که مرغداران در سه ماهه اول سال در هرکیلو تخم‌مرغ ۶ تا ۷۰۰۰ تومان ضرر کنند و بر همین اساس ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخمگذار از بین رفت. به گفته وی قیمت تمام شده هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری‌ها ۱۹ هزارتومان است و این در حالی است که قیمت مصوب آن کیلویی ۱۴ هزارتومان باقی مانده است. این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: مرغدار هر شانه تخم‌مرغ را درب مرغداری ۳۸ هزار تومان می‌فروشد. اینکه تخم‌مرغ به دست مصرف‌کننده با قیمت‌های بیش از ۵۰ هزار تومان می‌رسد نشان‌دهنده ناکارآمد بودن سیستم توزیع است.  رییس هیات‌مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن از واردات تخم‌مرغ به کشور خبر داد و گفت: به دولت پیشنهاد دادیم که برای کاهش التهاب در بازار از کشورهای همسایه تخم‌مرغ وارد کنیم. با این پیشنهاد موافقت شد و درصدد تامین ارز آن هستیم و احتمالا هفته آینده این واردات صورت می‌گیرد و این تخم‌مرغ‌ها به همراه تخم‌مرغ‌های تولید داخل در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، میادین و غرفه‌ها با قیمت هر شانه ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان عرضه خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران