شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مهر| گمرک ایران اعلام کرد: از ۱۵ بهمن ۹۹ تا ۱۸ شهریور سال جاری ۴۹ محموله واکسن کووید-۱۹ شامل ۴۶ میلیون دوز واکسن از طریق فرودگاه امام‌ خمینی وارد کشور شده است.

جزییات واردات  ۴۶.۶ میلیون دز واکسن کرونا 

مهر|  گمرک ایران اعلام کرد: از ۱۵ بهمن ۹۹ تا ۱۸ شهریور سال جاری ۴۹ محموله واکسن کووید-۱۹ شامل ۴۶ میلیون دوز واکسن از طریق فرودگاه امام‌ خمینی وارد کشور شده است. از ۱۵ بهمن ۹۹ تا ۱۸ شهریور سال جاری ۴۹ محموله واکسن کووید -۱۹ از طریق فرودگاه امام‌خمینی وارد کشور شده و پس از انجام تشریفات گمرکی به‌طور حمل یکسره شبانه روزی و از پای پرواز به‌طور مستقیم تحویل نمایندگان وزارت بهداشت شد. طی این مدت ۴۶ میلیون دوز واکسن از کشورهای چین، ژاپن، ایتالیا، روسیه، کره جنوبی، اتریش و هند وارد ایران شده است که بیشترین محموله به واکسن سینوفارم از چین با ۲۸ محموله حاوی ۳۷ میلیون و ۵۳۰ هزار دوز اختصاص دارد. از مجموع واکسن‌های وارد شده، ۲۸ محموله واکسن چینی سینوفارم به تعداد ۳۷ میلیون و ۵۲۹ هزار و ۵۹۶ دوز است که بالاترین سهم را در بین واکسن‌های وارداتی دارد. همچنین ۱۱ محموله از واکسن اسپوتنیک روسیه به تعداد یک میلیون و ۴۵ هزار دوز و دو محموله آسترازنکا از این کشور حاوی ۹۶۳ هزار دوز نیز وارد شده است. از واکسن استرازنکای وارداتی می‌توان به سه محموله از ژاپن با دو میلیون و ۹۱۱ هزار و ۸۱۰ دوز، از چین (کوواکس) یک محموله با یک میلیون و ۴۴۹ هزار و ۶۰۰ دوز و همچنین استرازنکای اتریش یک محموله با ۵۰۰ هزار دوز اشاره کرد. از ایتالیا نیز یک محموله واکسن حاوی یک میلیون و ۴۵۲ هزار دوز در قالب کوواکس به ایران آمده است. یک محموله دیگر مربوط به ۱۲۵ هزار دوز از هند (بهارات) است که یک محموله از آن وارد کشور شده است.

افزایش ۵۳ درصدی صادرات به ترکیه

ایلنا | رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه اظهار داشت: از آنجا که در مدت مشابه سال گذشته به علت شرایط پیش آمده ما نتوانستیم صادرات زیادی داشته باشیم به همین دلیل افزایش صادرات ۵۳ درصدی زیاد و شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد ولی الان هم میزان صادرات ما به ترکیه رقم خاصی نیست. مهرداد سعادت در مورد آخرین وضعیت تجارت ایران و ترکیه اظهار کرد: خوشبختانه در چهارماهه ابتدای امسال با افزایش صادرات به ترکیه مواجه بودیم و تراز تجاری ما با این کشور نیز مثبت بوده است. اما باید توجه داشت از آنجا که در مدت مشابه سال گذشته به علت شرایط پیش آمده ما نتوانستیم صادرات زیادی داشته باشیم به همین دلیل افزایش صادرات ۵۳ درصدی زیاد و شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد ولی الان هم میزان صادرات ما به ترکیه رقم خاصی نیست. وی افزود: میزان حجم مبادلات ایران و ترکیه در این مدت ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده است اما رقم بزرگی نیست، ما قابلیت سالانه ۱۵ میلیارد دلار مبادله تجاری را با ترکیه داریم. از این میان حدود ۶۵۰ میلیون دلار صادرات ما به ترکیه و حدود ۵۵۰ میلیون دلار هم واردات از این کشور بوده است. رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه خاطرنشان کرد: بیشتر اقلام صادراتی ما به ترکیه مواد اولیه و خام، خشکبار و محصولات کشاورزی بوده، کالای ساخته شده بین اقلام صادراتی ما بسیار کم است. واردات ولی از این کشور بیشتر کالای ساخته شده بوده است. سعادت در پاسخ سوالی در مورد وضعیت واکسیناسیون ایرانیان در ترکیه گفت: کشور ترکیه به هیچ‌وجه برای ایرانیان غیرمقیم واکسیناسیون انجام نداد. ترکیه مثل ارمنستان نبود که بتوان برای واکسیناسیون به آن سفر کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران