شماره امروز: ۵۴۷

با وجود توقف معاملات، قیمت خودروها همچنان نجومی اعلام می‌شود!

| | |

در بازار غیررسمی خودرو با وجود توقف معاملات همچنان رقم‌های نجومی برای انواع خودروها مطرح می‌شود که همین موضوع بر التهاب قیمتی بازار خودرو اضافه کرده است.

تعادل |

 در بازار غیررسمی خودرو با وجود توقف معاملات همچنان رقم‌های نجومی برای انواع خودروها مطرح می‌شود که همین موضوع بر التهاب قیمتی بازار خودرو اضافه کرده است. به دنبال نوسانات اخیر قیمت دلار همچنان بازار خرید و فروش خودرو با قیمت‌های نجومی برای انواع خودروهای داخلی روبروست. البته کاهش عرضه خودروسازان هم در این تنش قیمتی بی‌تاثیر نبوده است. به عنوان نمونه، پژو 2008 یک میلیارد تومان قیمت خورده است. 

       رصد قیمت خودروها در بازار 

به اعتقاد فعالان بازار عمده معاملات خودرو در زمانی صورت می‌گیرد که بازار ارز شاهد افزایش قیمت نباشد اما متاسفانه در طول هفته اخیر نوسانات قیمتی در دلار عاملی شده تا کمتر معامله‌ای در بازار صورت گیرد ولی در بازارهای غیررسمی اعلام قیمت‌های غیرواقعی برای انواع خودروها رونق دارد.  مشاهدات بازار نشان می‌دهد برای پژو 206 تیپ دو قیمت 256 میلیون تومان، پژو 206 تیپ پنج قیمت 311 میلیون تومان، و پژو 405 جی ال ایکس دوگانه سوز 235 میلیون تومان اعلام شده است. همچنین سمند ال ایکس با قیمت 243 میلیون تومان، سمند سورن پلاس 311 میلیون تومان، پژو 206 صندوقدار 282 میلیون تومان، سمند‌ای اف سون 260 میلیون تومان، و ساینا 162 میلیون تومان مورد معامله قرار می‌گیرد. علاوه براین برای تیباصندوقدار قیمت 150 میلیون تومان، تیبا دو قیمت 160 میلیون تومان، کوئیک آر 177 میلیون تومان در بازار غیررسمی مطرح شده است. نکته قابل توجه اینجاست قیمت برخی از خودروها در بازارهای غیررسمی به حدی افزایش پیدا کرده که کسی حاضر به خرید آنها نیست به عنوان نمونه برای پژو 2008 قیمت یک میلیارد تومانی برای هایما اس 5 توربو 690 تا 700 میلیون تومان، اعلام شده است. دربازار امروز برای پراید 111 نیز رقم 155 میلیون تومان، تیبا معمولی 152 میلیون تومان، پژو پارس 275 میلیون تومان، دنا پلاس 430 میلیون تومان، رانا پلاس 270 میلیون تومان مطرح شده است. 

       پیش‌بینی قیمت خودرو 

در همین حال اما، یک کارشناس صنعت خودرو در خصوص علت گرانی خودرو طی چند روز گذشته توضیحاتی داده است. میلاد بیگی با اشاره به علت افزایش چند باره قیمت خودرو طی یک اه گذشته گفته است: به نظر می‌رسد در ماه گذشته ۲ پدیده، مهم‌ترین عامل در افزایش قیمت بودند که شامل افزایش قیمت ارز وکاهش تولید خودرو توسط خودروسازان است. این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز، تاثیر مستقیمی بر قیمت کالا دارد، گفت: اکنون ارز در بازار حدود ۲۷ هزار تومان معامله می‌شود که نشان می‌دهد حدود ۱۰ درصد نسبت به یک ماه گذشته افزایش نرخ ارز را تجربه کرده‌ایم. بیگی همچنین با بیان اینکه اختلاف قیمت خودرو بین کارخانه تا حاشیه بازار بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان است، به «خبرآنلاین» گفته است: اکنون با توجه به نوسانات نرخ ارز، شاهد اختلاف قیمت خودرو بین کارخانه تا بازار نسبت به گذشته هستیم. بیگی همچنین با اشاره به دیگر عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت خودرو، گفت: کاهش تولید خودرو توسط خودروسازان از عومل تاثیرگذار بر قیمت آن است، چرا در مدت اخیر خودرو‌سازان منتظر بودند دولت جدید تشکیل شود و بعد محصولات خود را عرضه کنند. او با اشاره به پیش‌بینی قیمت خودرو در آینده، ادامه داد: از آنجایی که به نظر نمی‌رسد روند نرخ ارز در کوتاه‌مدت نزولی باشد به دنبال آن شاهد کاهش قیمت خودرو نخواهیم بود مگر اینکه دولت سیاست‌هایی مثل ارزپاشی را داشته باشد که این امر بعید است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران