شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا | رییس کمیته اقتصادی مشترک ایران و ژاپن می‌گوید که در حال حاضر بهترین زمان برای استفاده از ظرفیت پول‌های بلوکه شده ایران برای واردات واکسن به کشور فراهم شده است.

به جای پول‌هایمان از ژاپن واکسن بگیریم!

ایسنا | رییس کمیته اقتصادی مشترک ایران و ژاپن می‌گوید که در حال حاضر بهترین زمان برای استفاده از ظرفیت پول‌های بلوکه شده ایران برای واردات واکسن به کشور فراهم شده است. بهرام شکوری اظهار کرد: در سال‌های گذشته بخشی مهمی از تجارت ما تحت تاثیر تحریم‌های امریکا قرار گرفت و به‌خصوص در حوزه‌هایی که صادرات دولتی داشتیم، امکان بازگشت پول فراهم نشد، از این رو مبلغ قابل توجهی از درآمد و دارایی ایران در کشورهای مقصد بلوکه شده است. وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت این پول‌ها باید به عنوان یک اولویت مهم اقتصادی در نظر گرفته شود، بیان کرد: در صورتی که تحریم نبودیم قطعا این پول‌ها امکان انتقال به کشور داشت و دولت می‌توانست تصمیم بگیرد که بر اساس کدام اولویت خود اقدام به هزینه آنها کند اما در حال حاضر که جابه‌جایی این پول‌ها دشوار است، می‌توان به واردات کالا در ازای لااقل بخشی از این منابع فکر کرد. عضو اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: هر چند نام تعدادی از کشورها در فهرست مقاصد صادراتی که پول ایران در آنجا بلوکه شده دیده می‌شود اما کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی در موقعیت خطیر کرونا می‌توانند به ما کمک کنند. این دو کشور از تولیدکنندگان واکسن‌هایی مانند آسترازنکا به شمار می‌روند که امکان واردات واکسن از آنها برای ایران وجود دارد. شکوری با اشاره به واردات قبلی واکسن از این کشورها به ایران توضیح داد: ژاپن چند هفته قبل حدود سه میلیون دوز واکسن را به مردم ایران اهدا کرد که ما نیز از طرف بخش خصوصی تشکر خود از این اقدام ژاپن را اعلام کردیم. در کنار آن وزیر خارجه این کشور نیز به ایران سفر کرده و با رییس‌جمهوری دیدار کرده است که در این جلسه نیز اشاره‌ای به پول‌های بلوکه شده ایران صورت کرده است. وی ادامه داد: با توجه به همراهی دولت ژاپن با مردم ایران و مجوزهایی که برای واردات واکسن انجام شده، واردات واکسن از ژاپن از محل پول‌های بلوکه شده کشور می‌تواند در شرایط فعلی گزینه‌ای بسیار مطلوب باشد. زیرا از یک سو مشکل تحریم‌ها را دور می‌زند، از سوی دیگر نیازی به تامین ارز و جابه‌جایی آن نیست و در نهایت بخشی از منابع پولی کشور که در حال حاضر به آنها دسترسی نداریم، آزاد خواهند شد. به گزارش ایسنا، ژاپن به عنوان یکی از تولیدکنندگان واکسن آسترازنکا، چندی قبل حدود سه میلیون دوز واکسن به مردم ایران اهدا کرد. دولت سیزدهم اعلام کرده که تلاش می‌کند سرعت واردات واکسن کرونا و تزریق آن را افزایش دهد و در این مسیر از توان بخش خصوصی نیز استفاده خواهد کرد.

در سال‌های گذشته و تحت تاثیر تحریم‌های امریکا، منابع درآمدی حاصل از صادرات ایران در برخی کشورها از جمله ژاپن و کره جنوبی بلوکه شده و هنوز راه‌حلی برای بازگشت آنها به کشور نهایی نشده است.

تا هفته آینده هویج زیر ۱۰ هزار تومان توزیع می‌شود

رییس اتحادیه بار فروشان میوه و تره بار تهران گفت: قیمت هویج به کیلویی ۱۲ هزار تومان رسیده و برای هفته آینده هویج به زیر ۱۰ هزار تومان خواهد رسید. مصطفی دارایی نژاد، در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو ضمن اشاره به عدم کمبود هویج در کشور گفت: دزفول حدود ۵ میلیون تولید هویج برای کل کشور دارد و فاصله ۲۰ روزه‌ای پس از اتمام هویج دزفول تا به بار نشستن هویج در سایر استان‌ها موجب بروز این مشکلات شده است. دارایی نژاد تصریح کرد: قیمت هویج به کیلویی ۱۲ هزار تومان رسیده و از حدود ۶۵۰ تن باری که دیشب وارد میدان تره بار شده، نزدیک به ۴۰۰ تن آن به فروش رسیده و برای هفته آینده هویج به زیر ۱۰ هزار تومان خواهد رسید. وی ضمن اشاره به بی‌سابقه بودن این افزایش قیمت خاطرنشان کرد: به دلیل کرونا، استقبال از هویج بسیار زیاد شده و آبمیوه‌گیری‌هایی که تنها چند کیسه هویج تهیه می‌کردند این مقدار را به ۱ تن افزایش دادند و همچنین استقبال مردم نیز زیاد شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران