شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تسنیم | قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی با رکوردی بی‌سابقه به ۴۵هزار تومان رسید و برنج هندی نیز تا ۳۰هزار تومان به فروش می‌رسد.

برنج ایرانی کیلویی 45 هزار تومان

تسنیم | قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی با رکوردی بی‌سابقه به ۴۵هزار تومان رسید و برنج هندی نیز تا ۳۰هزار تومان به فروش می‌رسد. قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی بر اساس مشاهدات میدانی در تهران با افزایشی رکوردگونه 38 تا 45 هزار تومان و برنج هندی نیز 22 تا 30 هزار تومان به فروش می‌رسد که بر این اساس این کالای اساسی درحال تبدیل شدن به کالای لوکس برای بسیاری از خانوارها است و به‌تدریج از سبد خرید آنها خارج می‌شود.  مسوولیت‌های تنظیم بازار محصولات کشاورزی به‌تازگی از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی بازگشته است اما مسوولان این وزارتخانه از پاسخگویی در این باره به رسانه‌ها به عنوان نمایندگان مردم خودداری می‌کنند. نایب‌رییس انجمن برنج گفت: قیمت 45هزارتومانی برنج حباب است و بهترین نوع این محصول در مازندران 34 هزار تومان به‌صورت خالص و بوجاری به فروش می‌رسد. علی اکبری نایب‌رییس انجمن برنج در گفت‌وگو یا خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: بهترین برنج ایرانی مانند طارم در مازندران به‌صورت بوجاری و خالص 34 هزار تومان و سایر رقم‌های برنج ایرانی نیز 27 تا 28 هزار تومان به فروش می‌رود. وی افزود: فروش برنج 45هزارتومانی در تهران حباب و گران‌فروشی است و در صورتی که شرکتی هرکیلوگرم از این محصول را 45 هزار تومان به فروش می‌رساند باید از آن سوال شود که مگر شالی را به چه‌قیمتی خریداری کرده است. نایب‌رییس انجمن برنج با بیان اینکه عده‌ای به‌دنبال بالا بردن قیمت برنج هستند، گفت: قیمت 45هزارتومانی برنج مردم را به‌سمت مصرف برنج نیم‌دانه یا برنج خارجی می‌برد. وی تصریح کرد: وضعیت تولید برنج در سال جاری مناسب است و در صورتی که بیشتر از سال قبل نباشد کمتر هم نیست و برآورد می‌شود در پایان فصل برداشت 2 میلیون و 200 هزار تن برنج در کشور تولید شود. وی یادآور شد که در استان خوزستان نیز در سال زراعی جاری مانند سال گذشته برنج تولید شد تا از میزان تولید این محصول در کشور کاسته نشود. اکبریان گفت: تا امروز بعد از گذشت یک ماه از آغاز فصل برداشت برنج حدود 50 درصد از این محصول برداشت شده است و این عملیات همچنان ادامه دارد.

افزایش تأمین ارز واردات کالا در ۵ ماهه اول

تسنیم | طی پنج ماه ابتدایی سال جاری ۱۸ میلیارد دلار تأمین ارز از به صورت نیمایی و ترجیحی انجام شده است. از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد، مبلغ 12.5 میلیارد دلار از طریق سامانه نیما و نیز 5.5 میلیارد دلار به نرخ ترجیحی تأمین ارز انجام شده است. این در حالی است که در سال گذشته و در پنج ماهه ابتدایی سال 1399، مجموعاً 13 میلیارد دلار تأمین ارز صورت گرفته بود که 9.6 میلیارد دلار آن از محل سامانه نیما و 3.4 میلیارد دلار به نرخ ترجیحی تأمین ارز انجام شده است. لذا این امر به معنای رشد 5 میلیارد دلاری تأمین ارز در بازه زمانی پنج ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته است که افزایش نزدیک به 30 درصدی در تأمین ارز واردات را نشان می‌دهد. خاطرنشان می‌شود، تنها در مرداد ماه سال 1400 و از طریق سامانه نیما، 1.5 میلیارد دلار تأمین ارز صورت گرفته است که این امر نشان‌دهنده نقش کلیدی و موثر سامانه نیما در نقشه ارزی کشور است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران