شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایلنا | مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: در میان فهرست ۱۵ کشور همسایه ایران که با ۷ میلیارد و ۲۲۷ میلیون دلار سهم ۵۰.۴ درصدی

عربستان همچنان در رتبه آخر صادرات به همسایگان

ایلنا | مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: در میان فهرست ۱۵ کشور همسایه ایران که با ۷ میلیارد و ۲۲۷ میلیون دلار سهم ۵۰.۴ درصدی از کل صادرات کشور را در ۴ ماهه امسال به خود اختصاص داده‌اند؛ کشورهای عربی شامل عراق و امارات به ترتیب با کسب سهم ۱۹.۶ و ۱۱.۳ درصدی همچنان رتبه‌های اول و دوم طرف‌های صادراتی ایران را به خود اختصاص داده‌اند. فرزاد پیلتن در مورد جایگاه کشورهای عربی در میان کشورهای هدف صادراتی و همسایگان ایران اظهار کرد: طی ۴ ماهه اول سال ۱۴۰۰ به‌طور کلی صادرات ایران به جهان حدود ۱۴ میلیارد و ۳۳۸ میلیون دلار بوده که به نسبت مدت مشابه سال قبل ۶۵ درصد افزایش داشته است. وی افزود: در میان ۲۰ کشور اول هدف صادراتی ایران که میزان صادرات به آنها در حدود ۱۳ میلیارد و ۲۹۶ میلیون دلار و حدود ۸۵.۷ درصد از کل صادرات کشور را شامل می‌شود، کشورهای عربی شامل عراق با ۲ میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار و سهم ۱۹.۶ درصدی که ۴۳ درصد رشد نسبت مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ دارد و امارات متحده عربی با ۱ میلیارد و ۶۲۷ میلیون دلار و سهم ۱۱.۳ درصدی با ۳۳ درصد رشد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، بعد از چین در رتبه‌های دوم و سوم بازارهای هدف صادراتی محصولات ایرانی قرار داشته‌اند.  وی در ادامه تصریح کرد: همچنین عمان با ۱۷۷ میلیون دلار و ۱.۲ درصدی سهم از کل صادرات ایران طی این مدت و با وجود افزایش ۵۰ درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، با یک رتبه تنزل نسبت به خرداد ماه سال ۱۴۰۰در رتبه یازدهم کشورهای هدف صادراتی ایران قرار گرفته است. وی خاطرنشان کرد: کشور سوریه نیز با حدود ۶۶ میلیون دلار و سهم ۰.۵ درصدی از مجموع صادرات ایران و علیرغم افزایش ۳۶ درصدی صادرات به این کشور نسبت به سال قبل، با ۳ رتبه تنزل نسبت به ماه گذشته رتبه ۲۰ بازارهای هدف صادرات کشورمان را طی مدت فوق به خود اختصاص داده است. پیلتن اضافه کرد: سهم این کشورها از میزان کل صادرات کشورمان به ۲۰ کشور اول هدف صادراتی حدود ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. وی همچنین با اشاره به جایگاه کشورهای عربی در میان همسایگان ایران از نظر میزان صادرات ایران به این‌ کشورها گفت: در میان فهرست ۱۵ کشور همسایه ایران که با ۷ میلیارد و ۲۲۷ میلیون دلار سهم ۵۰.۴ درصدی از کل صادرات کشور را در ۴ ماهه امسال به خود اختصاص داده اند؛ کشورهای عربی شامل عراق و امارات به ترتیب با کسب سهم ۱۹.۶ و ۱۱.۳ درصدی همچنان رتبه‌های اول و دوم طرف‌های صادراتی ایران را به خود اختصاص داده‌اند. وی افزود: عمان نیز پس از کشورهای ترکیه، افغانستان، پاکستان و روسیه کماکان با کسب سهم ۱.۲ درصدی از مجموع صادرات ایران به همسایگان در رتبه ۷ طرف‌های صادراتی ایران قرار داشته است.پیلتن تصریح کرد: قطر، کویت و بحرین پس از کشورهای آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان و قزاقستان به ترتیب در رتبه‌های ۱۲، ۱۳ و ۱۴ طرف‌های صادراتی ایران در میان ۱۵ کشور همسایه طی این مدت قرار گرفته‌اند. قطر با ۴۵ میلیون دلار و کسب سهم ۰.۳ درصدی ۲۴ درصد افزایش، کویت با ۴۳ میلیون دلار و سهم ۰.۳ درصد ۵ درصد کاهش و بحرین با ۲ میلیون دلار و سهم ۰.۰۱ درصدی، ۲ درصد کاهش در مقایسه به مدت مشابه طی سال گذشته داشته‌اند. وی همچنین متذکر شد: عربستان نیز کماکان بدون کسب سهمی قابل توجه از صادرات ایران در رتبه آخر طرف‌های صادراتی ایران در میان همسایگان قرار داشته است.

ممانعت گمرک از قاچاق چند میلیون یورویی قارچ سیاه

مهر |سخنگوی گمرک ایران گفت: ۱۶ تن قارچ دنبلان کوهی از کامیون یخچالداری که محموله خود را میوه به مقصد اسلوونی اظهار کرده بود با هوشیاری پرسنل گمرک کشف شد.  سید روح‌الله لطیفی اظهار داشت: مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک در رصد محموله‌ها، با مشکوک شدن به یک محموله میوه از مبدا شمال شرق کشور، موضوع را در دستور کار گروه مربیان سگ‌های مواد یاب قرار داد، گمرک خروجی اعلام شده این محموله گمرک سرو در استان آذربایجان غربی اعلام شده بود، این محموله به محض ورود به گمرک سرو برای کنترل‌های تخصصی و دقیق به گمرک بازرگان منتقل شد. کالای اظهاری گوجه، آلو، گیلاس، آلبالو، هلوی منجمد با وزن خالص ۱۸ هزار و ۹۶۰ کیلوگرم عنوان شده بود که طی کارنه تیر از ایران به مقصد اسلوونی در حال حرکت بود که پس از انجام بازرسی دقیق مشخص شد که مقدار ۱۶ تن قارچ دنبلان سیاه کوهی در داخل میوه‌های منجمد جاسازی شده بود. سخنگوی گمرک ایران توضیح داد: صادرات قارچ دنبلان سیاه کوهی به دلیل اینکه جزو ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور است، ممنوع بوده و گمرک نیز بر اساس وظایف ملی و موضوعات و مفاد کنوانسیون‌های بین‌المللی گمرکی و حفظ محیط زیست، مانع از خروج ذخایر ژنتیکی زیستی و ورود مواد آسیب زا به کشور می‌شود. لطیفی گفت: قاچاقچیان قارچ ترافل (قارچ دنبلان سیاه کوهی) را به قیمت‌های گزافی به فروش می‌رسانند که حتی برخی آن را تا کیلویی پنج هزار و ۷۰۰ یورو اعلام می‌کنند که اگر چنین باشد این محموله تا ۹۰ میلیون یورو در کشورهای دیگر به فروش می‌رسد، هر چند استخراج بی‌رویه این محصول ارزشمند از جنگل‌های کشور آن چنان آثار زیان باری به دنبال دارد که قابل محاسبه نیست. وی تاکید کرد: قاچاقچیان بدون توجه به آسیب‌پذیری منابع ژنتیکی گیاهی و جانوری و صرفاً با هدف رسیدن به سودهای کلان اقدام به قاچاق این سرمایه‌های ملی می‌کنند. بدیهی است که تجهیز و تقویت گمرکات کشور به دستگاه‌ها و تجهیزات کنترلی، به روز رسانی زیر ساخت‌هایی همچون دستگاه‌های ایکس ری، لیفتراک، بارانداز، سگ‌های مواد یاب و...  در گمرکات کشور می‌تواند در جلوگیری از خروج ذخایر ارزشمند کشور بسیار مهم باشد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران