شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایلنا |علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی روز گذشته پس از گفت‌وگو با «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت روسیه اعلام کرد:

پیوستن ایران به شانگهای مزیت اقتصادی ندارد

ایلنا |علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی روز گذشته پس از گفت‌وگو با «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت روسیه اعلام کرد: موانع سیاسی برای عضویت ایران در پیمان شانگهای برداشته شده و با طی تشریفات فنی، عضویت ایران نهایی خواهد شد. نشست سالیانه شورای سران دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای قرار است روزهای ۱۶ و ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱ برابر با ۲۵ و ۲۶ شهریورماه سالجاری در پایتخت تاجیکستان برگزار شود و گویا این‌بار قرار است آیت‌الله رییسی نیز در نشست حضور داشته باشد. برخی از کارشناسان باور دارند که با پیوستن ایران به این سازمان با توجه به همکاری‌های گسترده اعضای  آن در حوزه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، بازرگانی، پولی-بانکی، انرژی و فرهنگی قطعا فضای مناسب‌تری را برای تعاملات بین‌المللی کشورمان فراهم خواهد آورد؛ اما سفیر سابق ایران در چین معتقد است که عضویت ایران هیچ تاثیر اقتصادی ندارد. حسین ملائک در گفت‌وگو با «ایلنا» در مورد پیوستن احتمالی به پیمان شانگهای اظهار کرد: پیوستن ایران به پیمان شانگهای هیچ ارتباطی به مسائل اقتصادی نداشته و بیشتر جنبه امنیتی و سیاسی دارد. بنابراین اینکه ما به شانگهای بپیوندیم یا نه تاثیری روی مسائل اقتصادی کشور نخواهد داشت.  وی افزود: تاجیک‌ها که در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری هم شرکت کردند و نظر مثبت خود را برای پیوستن ایران به این پیمان اعلام کرده‌اند چراکه این تاجیک‌ها بودند که با پیوستن ایران مخالفت می‌کردند. موافق شدن تاجیکستان می‌تواند دو دلیل عمده داشته باشد؛ یکی از این موارد نابسامانی‌ها در افغانستان است. مشکلات در افغانستان رو به افزایش است و دولتی که می‌خواهد بر این کشور مستقر شود مطابق با خواسته‌های کشورهای شانگهای نیست، اگر طالبان در افغانستان روی کار بیاید شرایط جدیدی به وجود می‌آید که ممکن است چندان به نفع کشورهای حوزه شانگهای نباشد. به همین دلیل به فرآیندهایی فکر می‌کنند تا آن را تعدیل کنند.  ملائک در ادامه تصریح کرد: از طرف دیگر مخالفت تاجیک‌ها با حضور ایران نتیجه‌ای برای آنها نداشته به همین دلیل این تغییر موضع را داده‌اند تا ایران را خیلی از خود دور نکنند. این موارد مربوط به زمانی است که ما موانع حضور ایران در شانگهای را از دید تاجیکستان ببینیم. سفیر سابق ایران در چین با اشاره به تاثیر روسیه و چین در این اتفاق گفت: همچنین می‌توان این موضوع را به تغییر نظر روسیه و چین که بزرگان شانگهای هستند نسبت داد و آنها هستند که تصمیم می‌گیرند چه اتفاقی رخ دهد. روسیه و چین می‌بینند که آقای بایدن هم‌سطح با آنچه آقای ترامپ به این کشورها فشار وارد می‌کرد، فشار خود را حفظ کرده است. به نظر می‌رسد که به این سادگی مماشاتی بین امریکا و این کشورها ایجاد نمی‌شود، بنابراین به این فکر می‌کنند که نباید بدون نتیجه کشوری مانند ایران که می‌تواند برای آنها کارکرد مناسبی داشته باشد، از خود برآنند.وی اظهار کرد: بنابراین حضور ایران در پیمان شانگهای به هیچ عنوان جنبه اقتصادی نخواهد داشت و این همکاری تنها جنبه امنیتی دارد. چراکه سازمان همکاری شانگهای امنیتی-سیاسی است و مانند اکو یا پیمان‌های مشابه نیست که جنبه اقتصادی یا فرهنگی داشته باشد. بنابراین هیچگونه پیمان‌نامه اقتصادی بین ایران و کشورهای شانگهای بسته نخواهد شد.

وضعیت صادرات کشاورزی در سه ماه 

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت صادرات کشاورزی ایران در سه ماهه نخست سال جاری و پنج مقصد اصلی این کالاها پرداخته است. بر اساس آمارهایی که از تجارت ایران در بهار سال ۱۴۰۰ منتشر شده هرچند چین همچنان اصلی‌ترین واردکننده کالا از ایران به شمار می‌رود، اما در بین واردکنندگان کالاهای کشاورزی از ایران، همچنان عراق صدرنشین است. عراق در فصل نخست سال جاری، نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار محصولات کشاورزی از ایران وارد کرده و از این نظر صدرنشین است.بر اساس آمارهای ارایه شده در این سه ماه، میزان واردات هندوانه عراق از ایران ۶۸ میلیون دلار بوده است. پس از آن گوجه فرنگی زراعی با ۵۰ میلیون، سیب با ۲۲ میلیون، گوجه گلخانه‌ای با ۱۷ میلیون و خربزه با ۱۶ میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار دارند. صادرات هندوانه ایران به عراق در طول این مدت بیش از ۲۶ درصد افزایش یافته است.افغانستان دومین کشور واردکننده محصولات کشاورزی ایران در فصل نخست سال جاری بوده است. در این کشور گوجه فرنگی با بیش از ۱۵.۵ میلیون دلار اصلی‌ترین کالای وارداتی از ایران بوده و پس از آن سیب با ۱۳.۵ و سیب زمینی با ۹.۷ میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار داشته‌اند. در این مدت صادرات سیب ایران به افغانستان در قیاس با مدت مشابه سال قبل افزایشی حدودا ۱۳۰ درصدی را تجربه کرده است.امارات متحده عربی سومین مقصد عمده کالاهای کشاورزی ایران به شمار می‌رود. این همسایه جنوبی در سه ماهه نخست ۱۴۰۰، از ایران حدودا ۳۰ میلیون دلار هندوانه وارد کرده است. پس از آن گوجه گلخانه‌ای با ۱۳ میلیون دلار، پسته با ۹ میلیون دلار و مغز پسته با هفت میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار دارند. صادرات مغز پسته ایران به امارات متحده عربی نسبت به سال قبل افزایشی حدودا ۷۳ درصدی را تجربه کرده است.روسیه چهارمین خریدار عمده محصولات کشاورزی ایران به شمار می‌رود. این عضو اتحادیه اوراسیا نیز بیش از هر محصول دیگری از ایران هندوانه خریداری کرده و رقم آن به ۱۴ میلیون دلار رسیده است. پسته با پوست، سیب، فلفل و کیوی دیگر کالاهای کشاورزی پرطرفدار ایران در روسیه است. صادرات هندوانه ایران به این کشور شمالی، ۲۵۵ درصد رشد کرده است پنجمین کشور در این فهرست نیز پاکستان است. سبد خرید این کشور با دیگر حاضران در این فهرست متفاوت است. شیرخشک، خرما، پسته، شیرینی و آب انگور اصلی‌ترین کالاهایی است که پاکستانی‌ها از ایران خریداری کرده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران