شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فارس | معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سه ماه ابتدای امسال 15 میلیون یورو ارز برای واردات لاستیک سنگین تامین شده است. حمید محله‌ای گفت:

فارس | معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سه ماه ابتدای امسال 15 میلیون یورو ارز برای واردات لاستیک سنگین تامین شده است. حمید محله‌ای گفت: بر اساس مصوبه هیات وزیران و نیز تبصره 4 ماده18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رصد کالاهای حساس و ضروری الزامی است و توزیع این کالاها باید بر اساس ضوابط صورت گیرد. وی افزود: اکثر فروشندگان اصرار دارند که تمامی کالاها به صورت سیستمی و شفاف به فروش برسد و همین امر نشان از موفقیت این طرح دارد. در طرح توزیع سیستمی تایر، کالا از تولید تا توزیع مورد رصد قرار می‌گیرد و این شفافیت می‌تواند دلالی را کاهش دهد؛ البته ممکن است، برخی به دلیل از دست دادن مشتری از این طرح ناراضی باشند، اما در حال حاضر این مشکل هم برطرف شده است. محله‌ای افزود: رصد اطلاعات سامانه اعم از عمده‌فروشی و خرده فروشی حاکی از آن است که تایر با سرعت بالایی در شبکه عرضه می‌شود و این سامانه کارایی لازم را داشته است. وی با بیان اینکه قیمت‌گذاری تایر در مقطعی به درخواست فروشندگان و توسط خودشان صورت می‌گرفت، افزود: در این زمان قیمت افزایش پیدا کرد و بازار نیز واکنش منفی نشان داد؛ در حال حاضر فروشندگان با ارایه اسناد خرید به سازمان حمایت، محدوده قیمت‌گذاری خود را می‌دانند، اما مکلفند که قیمت فروش خود را در سامانه 124 اعلام کنند. وی در مورد مشکلات به وجود آمده در تایر اندازه 24-12 گفت: به دلیل دپوی صورت گرفته در این سایز، قرار شد تا این تایر در سامانه کالا نیز به فروش برسد. محله‌ای با بیان اینکه طرح توزیع سیستمی تایر موجب معرفی خرده‌فروشان به مشتریان شده است، گفت: در حال حاضر یک شبکه توزیع مکانیزه برای تولیدکننده و عمده‌فروش ایجاد شده است که می‌تواند منجر به افزایش کارایی، بهبود عملکرد و کاهش قیمت در بازار تایر شود. در واقع با این اقدام مساحت عرضه محدود و زمان و عمق عرضه افزایش پیدا کرده است. وی با اشاره به اهمیت بازار تایر برای کشور اظهار داشت: در

 3 ماه ابتدایی سال جاری در حوزه تایرهای سنگین 35 میلیون یورو ثبت سفارش، حدود 36 میلیون یورو تخصیص ارز و نزدیک به 15 میلیون یورو نیز تأمین ارز صورت گرفته است. محله‌ای افزود: در حال حاضر بازار به گونه‌ای است که به دلیل افزایش 20 درصدی تولیدات و نیز افزایش نظارت بر بازار، عطش واردات در آن کاهش یافته است. بر اساس آمار، 7 تولیدکننده تایرهای سنگین حدود 532 هزار حلقه تولید کرده‌اند که از این مقدار 467 هزار حلقه آن به فروش رسیده است. وی درباره آمار تولید و فروش تایرهای سواری اظهار داشت: در 3 ماه ابتدایی امسال، 5 میلیون و 212 هزار حلقه تایر توسط 8 شرکت تولید شده که تاکنون حدود 4 میلیون حلقه آن در بازار عرضه شده است؛ بنابراین در حال حاضر هیچگونه کمبودی در بازار تایر سواری احساس نمی‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران