شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در هفته‌های اخیر قیمت مرغ بار دیگر روند تند صعودی به خود گرفته است، ادامه مشکلات مرغداران موجب شده برخی قیمت مرغ را برای آینده تا ۱۰۰ هزار تومان پیش‌بینی کنند.

آیا باید منتظر  مرغ ۱۰۰ هزار تومانی باشیم؟

ایلنا |در هفته‌های اخیر قیمت مرغ بار دیگر روند تند صعودی به خود گرفته است، ادامه مشکلات مرغداران موجب شده برخی قیمت مرغ را برای آینده تا ۱۰۰ هزار تومان پیش‌بینی کنند. اما آیا باید منتظر قیمت نجومی برای مرغ بود؟  یکی از اعضای اتاق بازرگانی پیش‌بینی کرده است، اگر شرایط کنونی در تامین نهاده‌های دامی ادامه پیدا کند، مرغ دست‌کم به کیلویی ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان خواهد رسید. اما آیا این ادعا درست است؟ آیا باید منتظر گرانی‌های کم‌سابقه در بازار این منبع پروتیینی بود؟  محمدعلی کمالی سروستانی، مشاور عالی هیات‌مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور، در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به این سوال، اظهار کرد: بستگی به سیاست کلی دولت آینده دارد که یارانه را به ابتدای زنجیره تولید مرغ پرداخت کند یا تصمیم به پرداخت آن به حلقه نهایی بگیرد. وی‌ ادامه داد: در حال حاضر دولت یارانه تولید مرغ که همان ارز ۴۲۰۰ تومانی است را به اول زنجیره یعنی تجار برای واردات نهاده‌های دامی پرداخت می‌کند که سال‌ها تجربه نشان داده همواره دچار انحراف شده و مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.  کمالی سروستانی با بیان اینکه در حال حاضر مرغداران در تامین نهاده‌های یارانه‌ای یا همان دولتی دچار مشکل هستند، افزود: مرغداران بخشی از نهاده‌های دامی را از بازار آزاد تهیه می‌کنند که هزینه تمام شده آنها را به بالاتر از قیمت مصوب افزایش می‌دهد.  وی تصریح کرد: از یک سو نهاده‌های دولتی‌ به‌طور کامل به دست مرغداران نمی‌رسد‌ و از سوی دیگر دولت قیمت دستوری را تحمیل می‌کند، در این شرایط دیدن بی‌نظمی در بازار و نوسان در قیمت طبیعی است.  کمالی سروستانی درباره نتایج در پیش گرفتن پرداخت یارانه به انتهای زنجیره یعنی مصرف‌کننده، گفت: اگر دولت تصمیم به حذف پرداخت یارانه به تجار بگیرد و آن را به مصرف‌کننده پرداخت کند شرایط بازار طور دیگری رقم خواهد خورد. وی افزود: در این شرایط بازار از قانون عرضه و‌ تقاضا پیروی خواهد کرد و قیمت‌ها را میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌کند. کمالی سروستانی با اشاره به ظرفیت بالای صنعت مرغداری کشور، اظهار کرد: این صنعت توان تولید بسیار بالایی دارد به نحوی علاوه بر تامین بازار داخلی امکان تامین بازار منطقه را نیز دارد، با این ظرفیت در صورت پرداخت یارانه به انتهای زنجیره می‌توان انتظار بازار رقابتی بین تولیدکنندگان به نفع مصرف‌کنندگان بود. مشاور عالی وزارت هیات‌مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور معتقد است؛ در صورت اجرای سیاست پرداخت یارانه به حلقه آخر زنجیره یعنی مصرف‌کننده کمتر شاهد بازار پر‌‌نوسان و‌ صعود قیمت ناگهانی خواهیم بود. کمالی سروستانی همچنین معتقد است، حتی اگر سیاست اول ادامه یابد ادعای مرغ ۱۰۰ هزار تومانی در آینده نزدیک اتفاق نخواهد افتاد.

بررسی لغو رجیستری ۳۴۰۰ گوشی‌

ایسنا |طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران طی مذاکرات صورت گرفته مقرر شد تا جریان لغو رحیستری ‌و غیرفعال شدن بیش از ۳۰۰۰ گوشی موبایل که در سال گذشته و بعد از انجام تشریفات رجیستری متخلف شناخته شده بود، بار دیگر مورد بررسی قرار گیرد تا حقی از کسی تضییع نشده باشد. این مقام مسوول در گمرک ایران در این رابطه توضیحات بیشتری ارایه کرد و با اشاره به روند رجیستری گوشی تلفن همراه به صورت غیر حضوری و در مبادی ورودی گفت که طبق بخشنامه مربوطه هر مسافر ورودی به ایران سالانه صرفا یک گوشی تلفن همراه می‌تواند با خود وارد و ثبت کند اما در صورتی که در هنگام اجرا برخی افراد نسبت به رجیستری تعداد بیشتری گوشی اقدام کنند یا با گذرنامه تعداد بالاتری را ثبت کرده باشند با آنها برخورد و رجیستری لغو یا این گوشی‌ها عملا غیر فعال می‌شود. وی ادامه داد: این در حالی است که در هنگام هر بار ورود به سامانه برای رجیستری، پیام هشدار اعلام و بعد از پذیرش توسط متقاضی، امکان انجام مراحل رجیستری وجود دارد. از این رو در صورتی که با یک گذرنامه بیش از یک گوشی رجیستر شود وجه واریزی بابت حقوق ورودی برگشت داده نخواهد شد و با متخلفان برخورد می‌شود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران