شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا | عضو هیات‌مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: در تولید کره خودکفا نشده‌ایم،

در تولید کره خودکفا نشدیم مصرف کاهش یافته! 

ایسنا  | عضو هیات‌مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: در تولید کره خودکفا نشده‌ایم، زیرا شیرمازادی تولید نشده تا چربی بیشتری از آن برای تولید کره استحصال شود بلکه این خودکفایی بیشتر ناشی از کاهش مصرف کره به دلیل افزایش قیمت آن و ورود مارگارین به سفره‌های مردم است. محمد فربد با بیان اینکه براساس گزارش‌های مرکز آمار ایران سالانه کمی بیش از ۸ میلیون تن شیر در کشور تولید می‌شود، گفت: براساس این گزارش‌ها ضریب رشد تولید شیرخام سالانه ۱.۴ درصد بوده که این عدد زمینه خودکفایی را در تولید محصولات لبنی از جمله کره فراهم نمی‌کند. وی ادامه داد: سرانه مصرف لبنیات در کشورهای توسعه یافته بیش از ۳۰۰ کیلوگرم و در ایران بین ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرم است و این عدد کاهشی است. همچنین در کشورهای توسعه یافته حداقل دستمزد ساعتی ۱۰ دلار و در ایران حداقل دستمزد ساعتی حدود یک دلار است و از طرفی قیمت شیرخام در داخل کشور به نرخ جهانی آن نزدیک شده است. در چنین حالتی بدیهی است که قدرت خرید آن دسته از کالاهایی که مشمول یارانه دولتی نمی‌شوند، کاهش یابد. عضو هیات‌مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی اضافه کرد: در گذشته سالانه حدود ۴۰ هزارتن کره وارد کشور می‌شد که سرانه مصرف آن برای ۸۰ میلیون نفر ۵۰۰ گرم بود؛ در حالی که سرانه مصرف کره در کشورهای توسعه یافته حداقل ۳ تا حداکثر ۶ کیلوگرم است. این یعنی با سرانه مصرف کره در دنیا هم فاصله بسیاری داریم. وی با بیان اینکه گفته می‌شود در تولید کره خودکفا شده‌ایم در حالی که این ادعای نادرستی است، گفت: شیرمازادی تولید نشده تا چربی بیشتری از آن برای تولید کره استحصال شود بلکه این خودکفایی بیشتر ناشی از کاهش مصرف کره به دلیل افزایش قیمت آن و ورود مارگارین به سفره‌های مردم است. فربد تصریح کرد: به واردات روغن نباتی ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد و روغن نباتی نیز پایه تولید مارگارین است که با نام مجعول کره گیاهی عرضه می‌شود. اما واردات کره حیوانی با ارز نیمایی مجاز است. 

بنابراین واردات کره حیوانی به دلیل بالا بودن قیمت ارز توجیه اقتصادی ندارد و طبیعی است که مارگارین به دلیل قیمت مناسب جایگزین کره حیوانی شود. حتی قیمت تمام شده کره حیوانی داخلی نیز فراتر از قیمت مارگارین است. وی در ادامه گفت: وقتی سرانه مصرف لبنیات کاهش یابد شیرمازاد به سمت کارخانه‌های شیرخشک که روز به روز تعداد آنها در حال افزایش است، هدایت می‌شود. این کارخانه‌ها نیز اقدام به تولید شیرخشک و خامه می‌کنند و چون شرایط نگهداری خامه دشوار است آنها نیز به تولید کره یا روغن حیوانی روی می‌آورند .عضو هیات‌مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی با اشاره به اینکه بهتر است مسوولان جهاد کشاورزی به این موضوعات توجه بیشتری داشته باشند، عنوان کرد: اگر شرایط اینگونه پیش برود طبیعتا در همه‌چیز خودکفا خواهیم شد چون مردم دیگر قدرت خرید هیچ کالایی را نخواهند داشت.

اقدامی مهم برای مبارزه با قاچاق سیگار

تسنیم | مطابق با ابلاغیه مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، از تاریخ ۳/۵/۱۴۰۰ ثبت فروش سیگار توسط عوامل زنجیره توزیع به خرده فروش، الزامی شده است. کارشناسان می‌گوید که این اقدام، گام مهمی در جهت مبارزه با قاچاق دخانیات خواهد بود.طرح رهگیری سیگار با هدف مبارزه با قاچاق سیگار و ساماندهی زنجیره تامین و توزیع آن از سال 94 در کشور در دستور کار قرار گرفته است. این طرح با محوریت وزارت صنعت، معدن و تجارت و همکاری سایر نهادها از جمله ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از سال گذشته رسما آغاز شد. در طرح رهگیری سیگار، کلیه فرآیندهای تجارت (تولید، فروش و حمل و نقل)، از کارخانه تولید سیگار تا فروش به خرده فروشی، به‌طور سیستمی در سامانه‌های الکترونیکی ثبت می‌شود، تا از این طریق قانونی بودن کالا در تمامی طول زنجیره، قابل شناسایی باشد.

در راستای اجرای طرح از بهمن ماه سال 96 تاکنون، در ابتدا تولیدکنندگان سیگار، به صورت روزانه تولیدات خود را در سامانه جامع تجارت ثبت می‌نمایند. سپس نقل و انتقالات سیگار توسط آنها به توزیع‌کنندگان سراسری و همچنین استانی ثبت می‌شود.

البته کامل شدن زنجیره توزیع سیگار تنها نیازمند یک گام مهم مانده است که آن نیز مربوط به ساماندهی خرده فروشان سیگار و ثبت نقل و انتقالات سیگار تا سطح خرده فروشی در سامانه جامع تجارت است. مطابق با ابلاغیه مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، از تاریخ 3/5/1400 ثبت فروش سیگار توسط عوامل زنجیره توزیع به خرده فروش، الزامی شده است. گفتنی است که اجرای کامل این طرح، باعث ساماندهی و شفاف شدن زنجیره تأمین و توزیع سیگار خواهد شد. در نتیجه، تولید، فروش و جابه‌جایی سیگار در کشور (به صورت سیستماتیک) مورد رصد قرار می‌گیرد که این امر در نهایت به شناسایی سیگار قانونی از سیگار غیرقانونی (قاچاق) منجر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران