شماره امروز: ۵۴۷

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورز ی تشریح کرد

| | |

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور تا پایان سال تامین شده است،

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور تا پایان سال تامین شده است، اظهار کرد: التهاب در بازار نهاده‌ها بیشتر جنبه روانی دارد و تحت تاثیر تغییر دولت است. حسن عباسی معروفان در گفت‌وگو با ایلنا با تاکید بر اینکه از ابتدای سال تامین و توزیع نهاده‌های دامی به میزان نیاز انجام گرفته است، اظهار کرد: تاکنون بیش از 4 میلیون و 700 هزار تن انواع نهاده‌های دامی از طریق سامانه بازرگاه توزیع شده است که شامل 1 میلیون تن جو، 2 میلیون و 700 هزار تن ذرت و حدود 1 میلیون تن کنجاله سویا می‌شود.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر در هر ماه 1 میلیون و 600 هزار تن نهاده‌دامی در بخش دام و طیور توزیع شده که مطابق با نیاز کشور است. به گفته عباسی معروفان؛ آمار نشان می‌دهد هر تولیدکننده‌‌ که تا هفته قبل نهاده دامی خرید کرده، نهاده‌های دامی خود را تحویل گرفته است. وی با تاکید بر اینکه در بین خرید و عرضه‌های انجام شده تا هفته اخیر تنها یک مورد با مشکل مواجه شد، افزود: در مورد مذکور کالای فروشنده معیوب بوده و امکان توزیع نداشته و لازم به جایگزینی است که اکنون در حال انجام آن هستیم.

عباسی معروفان حجم کالای معیوبی که موجب مشکل در توزیع شده است را حدود 17 هزار تن اعلام کرد. وی در پاسخ به این پرسش که آنچه گفتید برای ماه‌های اخیر بود، اکنون شرایط تامین نهاده‌های دامی در چه وضعیت است، گفت: هم‌اکنون 4 میلیون و 100 هزار تن انواع نهاده‌دامی در بنادر وجود دارد که شامل 829 هزارتن جو، 2 میلیون و 150 هزار تن ذرت و بیش از 700 هزار تن کنجاله سویا می‌شود.

عباسی معروفان تصریح کرد: همچنین 475 هزار تن دانه سویا در بنادر وجود دارد که 18 درصد آن برای روغن کشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و مابقی به نهاده‌های دامی برای توزیع اضافه می‌شود. وی محل انبار 3 میلیون و 30 هزار تن از نهاده‌های دامی عنوان شده را بندر امام (ره) و مابقی آن را در 12 بندر دیگر کشور عنوان کرد. عباسی معروفان درباره برنامه تامین نهاده‌های دامی برای ماه‌های آینده کشور نیز گفت: برای تامین نیاز ماه‌های آینده کشور تا امروز، 14 میلیون تن نهاده‌دامی ثبت سفارش شده است که تا پایان سال پاسخگوی نیاز کشور خواهد بود. وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت تامین ارز نهاده‌های دامی چگونه است، اظهار کرد: ارز تمام نهاده‌های دامی خروجی تامین شده و نهاده‌های دامی موجود در بنادر نیز 50 درصد ارز خود را دریافت کرده‌اند.

عباسی معروفان معتقد است؛ التهاب در بازار نهاده‌های دامی به رغم تامین و توزیع مناسب آن بیشتر جنبه روانی دارد. وی گفت: این نگرانی در بین دامداران شدت گرفته است که با تغییر دولت خلأ در بازار نهاده‌های ایجاد شود، در حالی که فارغ از دولت‌ها تامین نهاده‌های دامی در راستای حذف امنیت غذایی کشور تا پایان سال صورت گرفته است. عباسی معروفان دیگر دلیل التهاب در بازار نهاده‌ها را مربوط به خشکسالی و کاهش علوفه دامی دانست. وی افزود: خشکسالی موجب شده تولید کلش گندم و یونجه به عنوان اصلی‌‌ترین علوفه‌های دامی مورد استفاده در کشور کاهش پیدا کند. عباسی معروفان با بیان اینکه برای جبران کاهش تولید علوفه و کاهش اثر آن بر بازار نهاده‌ها نیز برنامه داریم، اظهار کرد: استفاده از علوفه‌های جایگزین و همچنین افزایش واردات برای جبران کسری علوفه، بخشی از برنامه‌های وزارت جهادکشاورزی برای کاهش مشکلات ناشی از خشکسالی در این حوزه است. وی اظهار کرد: همچنین وزارت جهادکشاورزی میزان واردات جو را از 3 میلیون تن به 6 میلیون تن افزایش خواهد داد و ارز مورد نیاز آن در حال تامین است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران