شماره امروز: ۵۴۷

۱۸۲ دستگاه امریکایی و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی فرصت ترخیص نیافتند

| | |

وضعیت خودروهای ترخیصی و مانده در گمرک تشریح شد. براساس اعلام گمرک، از ۱۲ هزار دستگاه خودرویی که در سال‌های اخیر در گمرک دپو و به صورت مرحله‌ای تعیین تکلیف شد،

تعادل|

 وضعیت خودروهای ترخیصی و مانده در گمرک تشریح شد. براساس اعلام گمرک، از ۱۲ هزار دستگاه خودرویی که در سال‌های اخیر در گمرک دپو و به صورت مرحله‌ای تعیین تکلیف شد، همچنان ۲۲۴۹ دستگاه بلاتکلیف مانده‌اند. همچنین تازه‌ترین آمار اعلامی درباره آخرین وضعیت خودروهای دپو شده در گمرک از سوی معاون فنی گمرک ایران، بیانگر این است که همچنان خودروهای ورود ممنوع مانند امریکایی و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، فاقد ثبت سفارش یا برخی که دارای پرونده قضایی هستند در گمرک مانده و خاک می‌خورند. 

    کدام خودروها فرصت ترخیص نیافتند؟ 

طبق آمار، تعداد خودروهای دپو شده در گمرک بالغ بر ۱۲ هزار دستگاه بود که به دلیل تغییر ضوابط واردات خودرو، ممنوعیت ثبت سفارش و ممنوعیت واردات خودرو و همچنین تحولات سیاست‌های ارزی امکان ترخیص پیدا نکردند؛ تا اینکه پس از رایزنی‌های بسیار در دی‌ماه سال ۱۳۹۷ هیات دولت تحت شرایطی با ترخیص این خودروها موافقت کرد و براساس آن، مدت زمان چهار ماهه‌ (تا اردیبهشت‌ ۱۳۹۸) تعیین شد. پس از آن دوباره دو ماه دیگر هم تمدید شد. به هر صورت عمده این خودروها قبل از ممنوعیت و با انجام ثبت سفارش که مجوز وزارت صمت بود به گمرک و بنادر رسیده و حقوقی را برای وارد‌کننده ایجاد می‌کرد که با خود حواشی بسیاری به همراه داشت و به دنبال رایزنی‌های صورت گرفته بین دستگاه‌های ذیربط و درخواست صاحبان کالا، هیات دولت طی چند مرحله با ترخیص این خودروها موافقت کرد که آخرین مرحله در سال گذشته بود و در ۲۶ شهریورماه به پایان رسید ولی همچنان بخشی از آنها بلاتکلیف باقی ماند.

طبق آمار اعلامی معاون فنی گمرک ایران از ۱۲هزار و ۲۶۱ خودرو وارداتی، ۱۰ هزار و ۱۲ دستگاه در چند مرحله ترخیص شده و ۲۲۴۹ دستگاه باقی مانده است. این در حالی است که در مرحله اول و با مجوز هیات دولت از نیمه دی ماه ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ مهلتی تعیین شد تا صاحبان کالا طبق شرایط تعیین شده نسبت به تعیین تکلیف خودروها اقدام کنند که باز دیگر تا تیرماه تمدید شد و در پایان مهلت تعیین شده ۶۶۵۳ دستگاه خودرو به همراه ۵۰۰ دستگاه آمبولانس در این فاصله ترخیص شد. بعد از آن دیگر زمانی تمدید نشد تا اینکه در ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸بار دیگر این مجوز از سوی هیات دولت صادر و در فرصت سه ماهه تا پایان اردیبهشت ماه۱۳۹۹ امکان ترخیص وجود داشت که آمار ارایه شده از سوی معاون فنی گمرک حاکی از آن است که ۲۸۵۹ دستگاه خودرو نیز در این مدت ترخیص شد که ۱۰۰۰ دستگاه مربوط به کرمان موتور، ۳۴۰ دستگاه برای سایر اشخاص که قبلا آنها را اظهار کرده بودند، ۱۷۰ دستگاه اظهار و ترخیص، ۱۴۵ دستگاه مربوط به خودروهای منطقه آزاد اروند، چهار دستگاه سهمیه جانبازان و ۱۲۰۰ دستگاه هم با حکم مرجع قضایی ترخیص شدند. اما مابقی خودروها باقی ماندند تا اینکه بار دیگر مصوبه در خرداد ماه ۱۳۹۹ به مدت سه ماه تمدید و در پایان شهریور این زمان به اتمام رسید، اما در نهایت باز هم بخشی از خودروها که تعداد آن به ۲۲۴۹ دستگاه می‌رسد از گمرک و بنادر ترخیص نشده است. طبق اعلام ارونقی، از خودروهای دپو مانده در گمرک، ۵۱ دستگاه قبلا اظهار ولی پروانه نشده بود، ۷۳ دستگاه خودروی سفارش امریکا و ۹ دستگاه خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی که در گمرک خرمشهر و منطقه آزاد اروند است، همچنین ۱۰۰ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی 

که در سال ۱۳۹۳ وارد و بخشی از آن مربوط به تسهیلات جانبازان بوده و ۱۰۸۹ دستگاه دارای پرونده قضایی که برای بخشی از متهمان پرونده دادنامه مبنی بر ترخیص خودرو صادر شده است.

    ۹۲۷ خودرو منتظر ثبت سفارش است

در بین خودروهای باقی مانده، ۹۲۷ دستگاه فاقد ثبت سفارش و به گمرک اظهار نشده‌اند که همگی زیر ۲۵۰۰ سی سی است یعنی با باز شدن ثبت سفارش امکان ورود به کشور را خواهد داشت. اما در مورد خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی و امریکایی نیز با توجه به ممنوعیت ورود این خودروها امکان وارد شدن به کشور یا حتی مناطق آزاد را ندارند که تعداد آنها در مجموع به ۱۸۲ دستگاه می‌رسد. در یک سال اخیر بحث تعیین تکلیف این خودروهای باقی مانده بسیار مطرح بوده و رایزنی‌هایی بین دستگاه‌های مربوطه از جمله گمرک ایران، سازمان اموال تملیکی، سازمان ملی استاندارد و البته ریاست‌جمهوری صورت گرفت ولی همچنان تکلیف این خودروها مشخص نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران