شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: هر تن کالایی که در کشور ترانزیت می‌شود ۲۰۰ دلار درآمدزایی دارد

ترانزیت هر یک تن کالا  ۲۰۰ دلار درآمد دارد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: هر تن کالایی که در کشور ترانزیت می‌شود ۲۰۰ دلار درآمدزایی دارد. در اولین نشست شورای تخصصی لجستیکی مناطق آزاد با حضور «حمیدرضا مومنی» مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، حرکت به سوی بازار ۱۰ میلیارد دلاری لجستیک در دستور کار مناطق آزاد کشور قرار گرفت.

این نشست با محوریت ارایه گزارش عملکرد در خصوص اقدامات صورت گرفته توسط سازمان‌های مناطق آزاد در حوزه لجستیک، بررسی و تبادل نظر در خصوص سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی راهبردی و تبیین نقش و جایگاه مناطق آزاد در حوزه لجستیکی کشور، بررسی و پشتیبانی اولویت‌های لجستیکی هریک از مناطق و برنامه‌ریزی توسعه منابع انسانی در جهت ارتقای ظرفیت تخصصی کارشناسی حوزه لجستیک در سازمان‌های مناطق آزاد برگزار و بررسی و تبادل نظر شد. حمیدرضا مومنی مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در این نشست با اشاره به نقش پررنگ مناطق آزاد کشور در حوزه لجستیک و تأثیر آن گفت: سالانه یک میلیارد تن کالا از طریق کانال سوئز ترانزیت می‌شود، با توجه به اینکه هر تن کالایی که در کشور ترانزیت می‌شود ۲۰۰ دلار درآمدزایی دارد در صورتی که ۵ درصد این ترانزیت‌ها از طریق مناطق آزاد وارد کشور شوند علاوه بر اشتغالزایی در این مناطق، درآمد و ارزآوری چشمگیری برای مناطق آزاد و کشور ایجاد می‌کند .برگزاری هفتگی شورای تخصصی لجستیکی مناطق آزاد با حضور معاونان لجستیک و حمل و نقل مناطق و به میزبانی یکی از مناطق آزاد کشور از دیگر مصوبات این نشست بود که در همین راستا مقرر شد دومین جلسه این شورا هفته آتی در منطقه آزاد چابهار برگزار شود.

هر کسی بسته به وجدانش یک قیمت برای مرغ دارد!

ایسنا | رییس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز و مرغ اهواز گفت: وضعیت موجودی مرغ در بازار اهواز خوب است اما فعلا گرانی آن به معضل تبدیل شده است و هر کسی بسته به وجدان خود، یک قیمت برای خود دارد. سید اصغر حسینی‌بهارانچی درباره آخرین وضعیت مرغ در بازار اهواز، اظهار کرد: گرانی مرغ یک مساله سراسری است اما در اهواز به اندازه‌ای از دست‌های پشت پرده در این بازار صحبت کردم که خسته شدم. از منِ رییس اتحادیه گرفته تا توزیع‌کنندگان، کشتارگاه‌ها و سایر مسوولان، در موضوع مرغ مقصر هستیم. وی افزود: در اهواز از فروشندگان مرغ تا توزیع‌کنندگان آن، هر کسی هر کاری که دلش می‌خواهد انجام می‌دهد. قیمت مرغ در اهواز هر کیلوگرم از ۳۲ تا ۳۳ هزار تومان است و به ندرت مرغ با قیمت مصوب 24900 تومان پیدا می‌شود. رییس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز، مرغ و تخم‌مرغ اهواز تصریح کرد: وضعیت قیمت مرغ در حال خوب شدن بود که دولت دوباره نرخ جدیدی برای مرغ تعیین کرد و پس از این تعیین نرخ، قیمت دوباره بالا رفت. توزیع‌کنندگان و مرغ‌داران نیز به صورت مستقل عمل می‌کنند و هر کاری دل‌شان بخواهد انجام می‌دهند. حسینی‌بهارانچی گفت: وضعیت موجودی مرغ در بازار اهواز خوب است اما فعلا گرانی آن به معضل تبدیل شده است و هر کسی بسته به وجدان خود، یک قیمت برای خود دارد. وی افزود: بسیاری از مرغ‌فروشان نیز به دلیل مساله قیمت مرغ، مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

بهار پر بار شرکت مس در تولید

ایلنا | مدیرعامل شرکت مس گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران بر اساس آمار تولید، تا پایان خردادماه سال جاری موفق به تولید 75 هزار و 579 تن کاتد مس شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از افزایش 9، 5 درصدی برخوردار شده است. اردشیر سعدمحمدی با اعلام این خبر گفت: شرکت مس همچنین تا پایان خرداد‌ماه سال جاری 94 هزار و995 تن‌آند مس تولید کرده است. مدیرعامل شرکت مس تصریح کرد: همچنین مقایسه آمار تولید‌آند شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان‌دهنده افزایش 3، 5 درصدی است. به گفته سعدمحمدی تولید کنسانتره مس نیز در این دوره‌ زمانی، رشد 4 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است، به‌طوری‌که شرکت مس تا پایان خردادماه 322 هزار و 801 تن کنسانتره مس تولید کرده است. مدیرعامل شرکت مس در ادامه اظهار داشت: تا پایان خردادماه امسال تولید مس محتوی معدنی شرکت ملی صنایع مس ایران از مجتمع‌های مس سرچشمه، میدوک و سونگون، درمجموع 78 ‌هزار و 729 تن بوده است که در برابر برنامه تعریف‌شده رشد 5 درصدی داشته است. سعدمحمدی با بیان اینکه کل استخراج شرکت مس در طی این بازه ‌زمانی درمجموع 52 میلیون و 621 هزار تن بوده است، گفت: این میزان استخراج در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 25 درصدی را نشان می‌دهد. وی با اشاره به تولید محصول جدید اسید سولفوریک در کارخانجات شرکت مس اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون 216 هزار و 71 تن اسید تولید شده که 3، 6 برابر تولید سال گذشته است. سعدمحمدی در پایان به ثبت رکورد جدید در خردادماه امسال در مجتمع مس سرچشمه اشاره کرد و گفت: کارخانه ذوب سرچشمه در این ماه 23 هزار و 26 تن‌اند تولید کرده است که رکورد جدیدی در تاریخ این کارخانه محسوب می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران