شماره امروز: ۵۴۷

وزیر اسبق بازرگانی تشریح کرد

| | |

وزیر اسبق بازرگانی گفت: دولت سیزدهم برای بهره‌گیری از فرصت‌ها و رفع تهدیدها باید کابینه قوی با روحیه‌ای انقلابی تشکیل دهد که داشتن چنین کابینه‌ای دارای سه شرط است.

وزیر اسبق بازرگانی گفت: دولت سیزدهم برای بهره‌گیری از فرصت‌ها و رفع تهدیدها باید کابینه قوی با روحیه‌ای انقلابی تشکیل دهد که داشتن چنین کابینه‌ای دارای سه شرط است.

یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با «خبرگزاری فارس» درباره مسائلی که دولت سیزدهم در حوزه اقتصادی باید مورد توجه قرار دهد، گفت: دولت جدیدی که به ریاست آقای رییسی در آینده‌ای نزدیک کار خود را آغاز خواهد کرد، میراث‌دار مشکلات فراوانی است که بارها بیان شده است.وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به این مشکلات که دولت آینده باید حل مسائل مربوط را در اولویت قرار دهد، گفت: معیشت، اشتغال، کسری بودجه، مسائل مربوط به نظام بانکی، مسائل مربوط به صندوق‌های بازنشستگی و ... از مسائلی است که دولت سیزدهم باید در رفع مشکلات مربوط به آنها تلاش کند.وی با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم باید حل مسائل و مشکلات مربوط به معیشت، اشتغال و کسری بودجه را در 6 ماهه اول به‌طور کامل ساماندهی کند، بیان داشت: البته واقعیت این است که دولت جدید با وجود تمام چالش‌هایی که به برخی از آنها اشاره شد دارای فرصت‌های بزرگی است که دولت‌های قبلی نداشته‌اند و یکی از این فرصت‌ها این است که این دولت از نظر ترکیب عمومی و جایگاه از یک انسجام و وحدت و هماهنگی بین نهادهای تصمیم‌گیر نسبت به دولت‌های دیگر برخوردار است. وی افزود: در مجموع این دولت با مجلس و قوه قضاییه در تعارض نیست و مشکلی نیز با مراکز تصمیم‌گیری ندارد و مجموعا با نهادهای بالا دستی و پایین دستی همراه است و با رای خوبی هم که مردم به رییس‌جمهور منتخب دادند، همراه این دولت خواهند بود و در مجموع زمینه برای اقدامات دولت آماده و مهیا است. 

وی با اشاره به منابع طبیعی، نیروی انسانی و توانایی‌های خوب ذاتی، گفت: بنابراین آورده‌های خوبی داریم اما برای سامان دهی توانایی‌های مادی و معنوی نیازمند یک نظام خوب مدیریتی هستیم. آل‌اسحاق با بیان اینکه خوشبختانه رییس‌جمهور منتخب مردم با توجه به سوابق و شخصیت ذاتی توان مدیریتی و انسجام را دارد، گفت: آقای رییسی از قدرت، توانایی و سعه صدری که بتواند تمام این ظرفیت‌ها را جمع کند برخوردار است. وی با اشاره به تهدیدها و فرصت‌ها دولت آینده بیان داشت: اگر دولت سیزدهم نتواند در مدت زمان 2 سال این تهدیدها و فرصت‌ها را ساماندهی کند قطعا با مشکلات فراوانی روبرو خواهد شد زیرا حجم مشکلات قبلی در بخش‌های مختلف به مشکلات جدید افزوده خواهد شد و به مشکلات بزرگ‌تری تبدیل می‌شود که مدیریت آن بسیار سخت خواهد بودوزیر اسبق بازرگانی در پاسخ به این سوال که حل مشکلات اقتصادی در دولت آینده چگونه امکان پذیر است، گفت: در گام اول برای رفع مشکلات رییس‌جمهور باید از توانایی لازم برخوردار باشد و مردم نیز به وی اعتماد داشته باشند که همانطور که اشاره شد آقای رییسی از این دو ویژگی برخوردار است، یعنی وی هم از توانایی لازم برخوردار است و هم مردم به وی اعتماد دارند. وی اظهار داشت: بنابراین در گام دوم رییس‌جمهور منتخب مردم باید اقدام به تشکیل یک کابینه اقتصادی قوی و حرفه‌ای و معتقد با آرمان‌های انقلاب کند که البته الزامات تشکیل چنین کابینه‌ای داشتن سه شرط است. آل‌اسحاق اظهار داشت: کابینه دولت سیزدهم باید از توانایی‌های فنی، علمی، حرفه‌ای و تجربی به اندازه کافی برخوردار باشد تا بتواند معضلات اقتصادی موجود را بفهمد و مسلط به معضلات باشد و بداند که اقتصاد ایران اکنون در چه مرحله‌ای است و چه چالش‌ها و فرصت‌هایی دارد، بنابراین شرط اول کابینه دولت آینده برای حل مشکلات اقتصادی داشتن دانش و تجربه کافی است. 

وی بیان داشت: شرط دوم برای تشکیل کابینه این است که افرادی که به عنوان وزیر عهده داری بخش‌های مختلف کابینه می‌شوند باید با روش‌ها، سیاست‌ها، منش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی با موضوعات برخورد کنند و این افراد با همان روش و منش و اعتقاد در جاهایی که پیروز بوده‌ایم مثل صنایع دفاع و بخش‌های فناوری علمی عمل کنند زیرا برای موفقیت در این بخش‌ها در کنار داشتن آرمان‌ها و روحیه انقلابی از دو بازوی دانش و تجربه برخوردار بوده‌ایم. وی بیاد داشت: شرط سوم برای داشتن یک کابینه موفق روحیه است لذا در کابینه دولت آینده باید افراد با روحیه، امیدوار و جسور مسوولیت داده شود و از به‌کارگیری افرادی مایوس، ناامید و افسرده خودداری شود.وزیر اسبق بازرگانی با تاکید بر استفاده از جوانان فعال و امیدوار در کابینه دولت سیزدهم گفت: در کنار بهره‌گیری از توانایی جوانان باید از تجربیات افرادی که از بعد انقلاب در بخش‌های مختلف فعالیت داشته‌اند استفاده کرد و در حوزه‌های مختلف با آنها مشورت کرد زیرا این افراد در طول سال‌های بعد از انقلاب در سعی و خطا بوده‌اند لذا ممکن است که این افراد نتوانند در خط مقدم قرار گیرند اما مشاوران خوبی خواهند بود که اگر از مشورت‌های آنها استفاده نشود ممکن است خسارت‌های وارده در طول این سال‌ها دوباره تکرار شود. این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: بنابراین در دولت آینده برای حل مسائل و مشکلات اقتصادی باید اتاق‌های فکری متشکل از وزرا و مسوولان اجرایی جوان و کارشناسان و صاحبان تجربه تشکیل شود تا ضمن بهره‌برداری از ایده‌های کارشناسانه از تجربیات مختلف در حل مشکلات استفاده شود. وی با تاکید بر اینکه رییسی به عنوان رییس‌جمهور منتخب مردم از توانایی هماهنگی این افراد برخوردار است، گفت: لذا نباید اجازه داد که مسائل سیاسی مانع استفاده از نیروهای توانا و با تجربه باشد. آل‌اسحاق اظهار داشت: رییسی منتخب مردم ایران و جمهور مردم ایران است بنابراین باید از همه ظرفیت‌ها به تناسب استفاده کند و وقتی دیدگاه برای حل مشکلات در گروه خاص و یک جریان محصور نشود می‌ توان امیدوار به حل مشکلات بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران