شماره امروز: ۵۴۷

رییس اتاق ایران:

| | |

رییس اتاق ایران با تأکید بر لزوم مطالبه‌گری بخش خصوصی برای اصلاح رویه‌های اقتصادی، بر لزوم پرهیز از رفتارهای پوپولیستی،

رییس اتاق ایران با تأکید بر لزوم مطالبه‌گری بخش خصوصی برای اصلاح رویه‌های اقتصادی، بر لزوم پرهیز از رفتارهای پوپولیستی، از جنس آنچه در عملکرد سیاست‌ورزان دیده می‌شود، تأکید کرد. رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به ارتباط بخش خصوصی با نهادهای دولتی، بر اجرای وظیفه اتاق ایران به عنوان مشاور قوای سه‌‌گانه برای اصلاح اقتصاد کشور تاکید کرد.

غلامحسین شافعی در نشست هیات رییسه کمیسیون‌های تخصصی اتاق مشهد گفت: پارلمان بخش خصوصی تلاش دارد تا در مقام مشاور قوای سه‌گانه به اصلاح رویه‌ها و بنیان‌های اقتصادی کمک کند. شافعی گفت: در این سال‌ها، تجربه نشان داده هرکجا که صدا و نظرات بخش خصوصی در تصمیمات اقتصادی شنیده نشده، در ماحصل کار، خسرانی به بار آمده است. به همین استناد، وظیفه داریم تا به هر دولتی کمک کنیم و مشاور خوبی برای نهادهای حاکمیتی باشیم و امیدواریم دولت‌ها نیز از ظرفیت ارزشمند و توان تخصصی بخش خصوصی بهره لازم را بگیرند. شافعی خاطرنشان کرد: ما باید در عین مطالبه گری، به فضای کلی و نوع دیدگاه مسوولان به بخش خصوصی نیز توجه نماییم و در این خصوص واقع‌بینانه عمل کنیم. البته نباید گفتمان را کنار گذاشت؛ بلکه باید به دنبال این باشیم که از کدام شیوه می‌تواند تأثیرگذاری بیشتری ایجاد کند. اگر راه تعامل و گفت‌وگو را ببندیم، اثر خوبی نخواهد داشت.

شافعی همچنین از تدوین مجموعه‌ پیشنهادات بخش خصوصی در زمینه آسیب‌شناسی اقتصاد کشور خبر داد و گفت: اتاق ایران در حال تدوین مجموعه‌ای از پیشنهادات کارآمد با هدف آسیب‌شناسی‌ اقتصادی برای ارایه به دولت سیزدهم است. رییس اتاق ایران درباره اهمیت توجه به بحث دیپلماسی اقتصادی گفت: متأسفانه گاهی تصمیم‌سازان چنان در سیاست غرق می‌شوند که از بعضی حقایق غفلت می‌ورزند. برخلاف تصور موجود، این تعاملات سیاسی نیست که روابط کشورها را مستحکم می‌کند؛ بلکه گره خوردن منافع اقتصادی، می‌تواند استحکام‌بخش تعاملات و متضمن آینده آنها باشد. لذا در بسته پیشنهادی بخش خصوصی به رییس دولت سیزدهم، درخواست کردیم تا با نگاه اقتصادی و نه از جنبه و منظر سیاسی، نسبت به انتخاب سفرا و استانداران اقدام شود.

شافعی، اهلیت حرفه‌ای مدیران و وزرای اقتصادی را مقدم بر رویکردهای سیاسی آنها دانست و ابراز امیدواری کرد که این مساله موردتوجه و اقدام رییس‌جمهور بعدی باشد. رییس اتاق ایران در ادامه با بیان اینکه در بخش اقتصادی، درباره بنگاه‌های کوچک و متوسط مشکل اساسی داریم، تصریح کرد: تعریف ما از این بنگاه‌ها با آنچه کشورهای توسعه‌یافته تصویر می‌کنند، متفاوت است. این واحدهای اقتصادی کوچک‌مقیاس، از نگاه آنها یک حلقه از زنجیره تولید تعریف می‌شوند و از این منظر پایداری اقتصادی آنها تضمین شده است، چون تأمین‌کننده نیاز تولیدی صنایع بزرگ به شمار می‌آیند.

شافعی ادامه داد: متأسفانه در کشور ما به‌رغم صدور مجوزهای متعدد برای واحدهای تولیدی کوچک و متوسط، حمایت کافی از آنها صورت نمی‌گیرد و در فشار اقتصادی موجود، بخشی از این واحدها توان تاب‌آوری لازم را ندارند و تعطیلی آنها هم به معنای اتلاف سرمایه و منابع است. رییس اتاق مشهد متذکر شد: اگر به‌جای تسهیلات‌دهی، همین نگرش و از پی آن سیاست‌گذاری‌ها در خصوص ایجاد واحدهای کوچک و متوسط اصلاح شود؛ اتفاق به‌مراتب اثرگذارتری رقم خورده و از چالش‌های آتی و هدر رفت سرمایه‌های بیشتر جلوگیری می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران