شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایلنا |دبیر انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اظهار داشت: فشارهای سیاسی وارد می‌شود که پروژه‌های افغانستان به ایرانی‌ها نرسد.

کارشکنی عربستان علیه ایران

ایلنا |دبیر انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اظهار داشت: فشارهای سیاسی وارد می‌شود که پروژه‌های افغانستان به ایرانی‌ها نرسد. این فشار هم از طریق صندوق و بانک توسعه اسلامی و هم از طریق دولت‌ها وارد می‌شود. معتقد هستند که اگر منابع بانک توسعه اسلامی به بخشی اختصاص پیدا می‌کند، ایرانی‌ها نباید در آن حضور داشته باشند. مشخصا این فشارها از طرف دولت عربستان است. بهمن صالحی جاوید در مورد وضعیت صادرات خدمات فنی و مهندسی اظهار کرد: مشاور ویژه وزیر راه و شهرسازی در مورد صادرات خدمات فنی و مهندسی به افغانستان ورود کرده و کار به خوبی در حال انجام است ولی در مورد سوریه توافقی به ما به عنوان انجمن تخصصی این موضوع انعکاس پیدا نکرده است. وی در توضیح وضعیت بازار افغانستان گفت: کمیته تخصصی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی به افغانستان تشکیل شده و وزیر راه نیز مشاور ویژه‌ای را تعیین کرده‌اند. بارها در وزارت راه در این مورد جلسه تشکیل شده، طی 10 یا 15 روز آینده نیز جلسه‌ای با وزیر صحت عامه افغانستان برای پیگیری پروژه‌های شرکت‌های ایرانی و رفع موانع آن خواهیم داشت. شرکت‌های ایرانی پروژه‌های بزرگی مانند رینگ کابل را برنده شده‌اند اما یک سری فشارهای سیاسی در این مورد برای دولت افغانستان ایجاد مزاحمت می‌کند. به همین جهت پیگیر هستیم و کمیته تخصصی هم تشکیل شده است. صالحی در این مورد توضیح داد: فشارهای سیاسی وارد می‌شود که این پروژه‌ها به ایرانی‌ها نرسد. این فشار هم از طریق صندوق و بانک توسعه اسلامی و هم از طریق دولت‌ها وارد می‌شود. معتقد هستند که اگر منابع بانک توسعه اسلامی به بخشی اختصاص پیدا می‌کند، ایرانی‌ها نباید در آن حضور داشته باشند. مشخصا این فشارها از طرف دولت عربستان است. وی با اشاره به بازار سوریه برای خدمات فنی و مهندسی ایران بیان کرد: پیمانکاران ایرانی به‌طور سنتی در سوریه حضور داشتند ولی آنچه امروز هست مورد رضایت تولیدکنندگان خدمات فنی و مهندسی نیست. چراکه هم ورود آنها به پروژه‌ها با سهولت همراه نیست و هم نقش‌آفرینان زیادی از جمله چینی‌ها، روس‌ها، انگلیسی‌ها و دیگر کشورها حضور دارند و رقبای جدی داریم. وی در پاسخ به سوالی پیرامون حضور ترکیه در بازسازی قره‌باغ گفت: ترکیه به هر صورت یک رقیب بسیار جدی است و بسیار سیستماتیک و سازمان‌یافته در حال تصرف بازارهای ایران به خصوص در همسایگی ایران است. همه می‌دانند که ایران رتبه اول را در بازارهای همسایه دارد ولی هر کشوری به میزان توانایی خود این بازارها را تصرف می‌کند.

۵۰۰ هزار رأس دام مازاد صادر می‌شود

ایسنا |مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران متحرک ایران گفت: ما صادرات یک میلیون رأس دام مازاد را به وزارتخانه پیشنهاد کردیم که با ۵۰۰ هزار رأس آن موافقت شده است. فضل خرم، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران متحرک ایران در برنامه «صبح و گفت‌وگو» اظهارکرد: عشایر با ۲۴۶ هزار خانوار و ۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار رأس حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد گوشت قرمز کشور را تأمین می‌کنند. وی افزود: عشایر با وجود خدمات گسترده‌ای که به کشور ارایه می‌دهد اما کمترین توقع و کمترین خدمات را از جامعه دریافت می‌کند.  مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران متحرک ایران، کاهش یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن از علوفه مرتعی عشایر را نگران‌کننده خواند و گفت: این میزان کاهش علوفه اثر سنگینی بر زندگی جامعه عشایر گذاشته به‌طوری که نمی‌توانند در بازه زمانی مناسب دام را به بازار عرضه کنند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران