شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فارس |ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیرکل گمرک شهید رجایی از پایان یافتن تشریفات گمرکی ۴۸۸ هزار و ۷۹۳ تن کالای اساسی خبر داد.

تسهیلات ویژه برای ترخیص کالاها از گمرک

فارس |ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیرکل گمرک شهید رجایی از پایان یافتن تشریفات گمرکی ۴۸۸ هزار و ۷۹۳ تن کالای اساسی خبر داد. ابوالفضل اکبرپور با اشاره به وضعیت انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۸۸ هزار ۷۹۳ تن کالای اساسی شامل برنج، روغن خام، کود شیمیایی و سایر کالاها با پایان یافتن تشریفات گمرکی در مرحله خروج قرار گرفته‌اند. ناظر گمرکات استان هرمزگان افزود: همچنین تعداد ۵۲ هزار و ۶۴۵ تن کالای اساسی به گمرک اظهار و در جریان تشریفات گمرکی است که پس از اخذ مجوزهای قانونی در سریعترین زمان ممکن ترخیص و به بازار عرضه می‌شود. مدیرکل گمرک شهید رجایی بندرعباس با اشاره به اینکه تمامی کالاهای اساسی با توجه به تسهیلات ارایه شده از سوی گمرک پس از تنظیم اظهارنامه در مسیر سبز گمرکی و سطح یک درب خروج قرار گرفته و ترخیص می‌شوند، گفت: حتی درباره مواردی که در صف تامین و تخصیص ارز نیز هستند، ‌با ارایه تسهیلات پس از اظهار کالا به گمرک، خروج به صورت درصدی انجام می‌پذیرد و هیچگونه ایستایی در ترخیص کالای اساسی در گمرک وجود ندارد و بلافاصله امکان خروج در همان روز اظهار، برای صاحب کالا وجود دارد.

انبارها پر از لوازم خانگی است

ایلنا |نایب‌رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون افزایش قیمتی نداشتیم و این روند فعلا ادامه دارد. علت عدم افزایش قیمت نیز رکود است، زمانی افزایش قیمت رخ می‌دهد که برای خرید یک کالا تقاضا وجود داشته باشد. نبود تقاضا به حدی است که در کارخانه‌ها و انبار بنکداران انباشت کالا وجود دارد، در این شرایط افزایش قیمت معنا ندارد. محمد حسین اسلامیان در مورد وضعیت بازار لوازم خانگی اظهار کرد: بازار لوازم خانگی هیچ تغییر خاصی نکرده و هنوز در رکود است. علت اصلی این رکود نیز کاهش شدید تقاضا بوده که حاصل کاهش قدرت خرید مردم و گرانی کالاها است. وی در پاسخ به سوالی در مورد واکنش بازار به انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: مردم باید پیامدهای انتخابات را ببینند، اینکه سیاست‌های کلی به چه صورتی خواهد بود و چه اتفاقی خواهد افتاد و تاثیر آن بر قیمت ارز به چه شکلی خواهد بود. اینکه مصرف‌کنندگان این موارد را حس کنند زمان می‌برد، اقدامات دولت جدید اگر در راستای حمایت از تولید باشد حتی در طی 5 یا 6 ماه هم می‌تواند تاثیر خود بر بازار را بگذارد. اسلامیان همچنین با اشاره به وضعیت قیمت‌ لوازم خانگی تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون افزایش قیمتی نداشتیم و این روند فعلا ادامه دارد. علت عدم افزایش قیمت نیز رکود است، زمانی افزایش قیمت رخ می‌دهد که برای خرید یک کالا تقاضا وجود داشته باشد. نبود تقاضا به حدی است که در کارخانه‌ها و انبار بنکداران انباشت کالا وجود دارد، در این شرایط افزایش قیمت معنا ندارد. وی افزود: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید پیش‌بینی می‌شد زمانی که انبار کارخانه‌ها از کالاهای قبلی خالی شود، افزایش قیمت رخ دهد. اما در سطح کارخانه، بنکداری و بازار کالا به میزان زیاد وجود دارد اما تقاضایی وجود ندارد. بنابراین در این شرایط تولیدکننده اقدام به تولید محصول جدید نمی‌کند، البته تولید کاهش پیدا نکرده اما اگر کمبود تقاضا ادامه پیدا کند دیگر تولید توجیهی ندارد. بقای تولیدکننده زمانی است که کالای او از کارخانه خارج و به دست مصرف‌کننده نهایی برسد اگر چنین اتفاقی رخ ندهد دیگر تولید معنا ندارد.وی افزود: می‌توان گفت نزدیک به نه ماه است که تقاضایی برای لوازم خانگی وجود ندارد. با وجود اینکه سال گذشته شیوع کرونا را داشتیم اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 50 درصد کاهش تقاضا داشته‌ایم علت آن نیز سیر صعودی نرخ ارز بود، این سیر صعودی باعث شد که آن زمان حتی کسانی که در آینده نیاز به کالا داشتند اقدام به خرید کالا کنند. ولی امروز با توجه به ثابت بودن نرخ ارز کسی نیاز به این نمی‌بیند که از قبل کالای خود را بخرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران