شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مهر |عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه طرح تحول صنعت و بازار خودروی کشور به صحن علنی ارسال شده است، گفت: در این طرح بند مربوط به عرضه خودرو در بورس نیز دیده شده است.

طرح «عرضه خودرو  در بورس» به صحن رفت

مهر |عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه طرح تحول صنعت و بازار خودروی کشور به صحن علنی ارسال شده است، گفت: در این طرح بند مربوط به عرضه خودرو در بورس نیز دیده شده است.

علی جدی در مورد آخرین وضعیت طرح تحول صنعت و بازار خودروی کشور، اظهار داشت: این طرح چندی پیش در کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهایی و امروز برای بررسی‌های آخر به صحن مجلس ارسال شد. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس، گفت: بند مربوط به عرضه خودرو در بورس نیز در طرح گنجانده شده است و باید دید نظر نمایندگان مجلس در صحن چیست. سال گذشته مجلس بارها به دولت اعلام کرد که برای ساماندهی بازار خودرو لایحه‌ای را به مجلس ارایه کند اما به دلیل عدم اعتنای دولت به این موضوع، نمایندگان راسا اقدام به تدوین طرحی تحت عنوان «طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک» برای اصلاح شرایط موجود بازار خودرو کردند؛ طراحان معتقدند که با اجرای این طرح می‌توان به متعادل شدن قیمت‌ها و حذف رانت و واسطه‌گری امیدوار بود. یکی از محورهای مهم این طرح که مورد اختلاف مجلس و وزارت صمت است، عرضه خودرو در بورس و چگونگی انجام آن است. اگرچه این بند در کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصویب و به گفته جدی به صحن ارسال شده اما وزیر صمت دیروز در گفت‌وگویی اعلام کرد که همچنان با عرضه خودرو در بورس مخالف است و اعتقاد دارد که اجرای این طرح کار کارشناسی شده‌ای نیست. علاوه بر رزم حسینی، دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز چندی پیش ضمن مخالفت با عرضه خودرو در بورس، گفته بود که خودرو، کالای مناسبی برای ورود به بورس نیست. زیرا معمولاً کالایی وارد بورس می‌شود که تا این حد دارای تنوع نباشد.

افزایش ۶۶ درصدی صادرات به اوراسیا در۲ ماه 

میزان صادرات به کشورهای اوراسیا طی ۲ ماه نخست سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۶۶ درصدی همراه بوده این در حالی است که واردات از این کشورها ۴۶ درصد کاهش یافته است. به گزارش اتاق بازرگانی تهران، ارزش صادرات و واردات کالایی ایران به کشورهای اوراسیا طی دو ماهه نخست سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۱۸۰.۲ میلیون دلار و ۲۰۱.۸ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل به ترتیب با افزایش ۶۶ درصدی و کاهش ۴۶ درصدی همراه بوده است. طی دو ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، صادرات کالایی ایران به همه طرف‌های تجاری اوراسیا افزایش و در مقابل واردات (به استثنای بلاروس)، کاهش داشته است. طی مدت مورد بررسی، تراز تجاری ایران با همه کشورهای اوراسیا به جز روسیه، به نفع ایران، مثبت بوده ضمن اینکه کسری تراز تجاری با روسیه نیز در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۹، کاهش یافته است. در مجموع، برآیند تحولات مزبور منجر به بهبود ۹۱.۹ درصدی کسری تراز تجاری ایران با کشورهای اوراسیا طی دو ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ شده است.

ارزانی ۲۰ درصدی میوه  تا هفته آینده

 رییس اتحادیه بارفروشان از ارزان شدن‌میوه تا هفته آتی به دلیل فزونی محصول و نبود تقاضای خرید خبر داد. مصطفی دارایی نژاد، در برنامه «صبح وگفت‌وگو» بیان کرد: در حال حاضر کشت فراوان و بار در میدان فزونی گرفته است، اما برای خرید استقبالی نشده چرا که همچنان میوه‌ها گران است. دارایی نژاد به عنوان نمونه قیمت گیلاس را در میدان بین ۲۰ تا ۳۰ در هر کیلو تخمین زد و افزود: گیلاس معمولی تا ۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود. وی نسبت به ناتوانی در خرید میوه از سوی مردم، احساس شرمندگی کرد و گفت: کرایه حمل یا سبد و طناب و کاغذ برای بسته‌بندی بسیار گران است که در مجموع بر قیمت تاثیر می‌گذارد.  وی افزود: متاسفانه همه این مبالغ دست به دست هم می‌دهد و ربطی به ارز ندارد ولی در حال رصد برای متعادل‌تر شدن قیمت‌ها هستیم. دارایی نژاد مشکل بعدی را متوجه کشاورزان دانست و قول داد هفته آینده ۲۰ درصد در تمام محصولات کشاورزی کاهش قیمت داشته باشیم چراکه با فزونی بار و عدم خرید توسط مشتری، قیمت‌ها قطعا می‌شکند. وی با اشاره به اینکه در کجای دنیا اینگونه کشاورز را ول کرده‌اند و بر کشاورزی نظارت نیست؟ افزود: امروز کشاورز بار خود را به کسی می‌دهدکه بتواند با قیمت بیشتری به او بفروشد و ما همه را مبرا نمی‌دانیم. همچنین اسدالله کارگر، رییس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی با بیان اینکه میوه‌فروشان یا اتحادیه‌ها پلی ارتباطی هستند و تنها بر سود مصوب نظارت دارند، گفت: نمی‌دانیم گرانی از مواد اولیه و کود و سم ناشی می‌شود یا مساله‌ای کلی‌تر است اما از زمانی که بار را از میدان مرکزی خریداری می‌کنیم، با سود مصوب نیز عرضه می‌کنیم. وی افزود: ما در حال مدیریت هستیم اما قطعا تخلف هم دیده می‌شود که بدان رسیدگی می‌کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران