شماره امروز: ۵۴۷

دبیر خانه اقتصاد ایران:

| | |

دبیر خانه اقتصاد ایران اظهار داشت: چاره‌ای نداریم جز اینکه FATF را بپذیریم. FATF از عدم عضویت ما ضرر نمی‌کند، این ما هستیم که ضرر می‌کنیم.

دبیر خانه اقتصاد ایران اظهار داشت: چاره‌ای نداریم جز اینکه FATF را بپذیریم. FATF از عدم عضویت ما ضرر نمی‌کند، این ما هستیم که ضرر می‌کنیم. 186 کشور عضو FATF هستند و مشکلی هم ندارند، ما که عضو نیستیم از معاملات بین‌المللی و نقل‌ و انتقالات بانکی منع شده و زیان می‌بینیم. مسعود دانشمند در گفت‌وگو با «ایلنا» در مورد لزوم پذیرش FATF اظهار کرد: FATF یک کارگروه بین‌المللی است که برای شفافیت‌های مالی به وجود آمده است. همه کشورهای دنیا به جز دو، سه کشور عضو این سازمان جهانی هستند. این نهاد جهانی تکلیف می‌کند که نقل‌ و انتقالات پولی و مالی چگونه و به چه میزان باید شفافیت داشته باشد.

وی افزود: از آنجا که بیشتر کشورهای دنیا عضو FATF شدند ما نیز باید عضو شویم، تا الان هم که این کار را نکرده‌ایم زیان دادیم. کشورهایی که عضو FATF مجاز نیستند با کشورهای غیر عضو همکاری اقتصادی داشته باشند مگر اینکه این کشورها بتوانند شفافیت مالی خود را طبق استانداردهای FATF نشان دهند. دبیر خانه اقتصاد ایران تصریح کرد: اینکه ما استانداردهای FATF را قبول داریم یا خیر یک مقوله است ولی موضوع مهم این است که 187 کشور عضو FAFT هستند و ما عضو نیستیم و در حال زیان هستیم. تنها کشورهای غیرعضو ایران و کره شمالی هستند، ما که نمی‌توانیم FATF را تغییر دهیم یا با آن قهر کنیم FATF اجباری برای پذیرش ما ندارد اما می‌گوید کشورهای عضو مجاز به معامله یا تعامل بانکی با غیرعضوها مجاز نیستند. اینها باعث محدودیت‌های مالی برای کارهای تجاری ایران و سایر کشورهای دنیا می‌شود. وی با اشاره به اهمیت FATF در معاملات بین‌المللی گفت: فرض کنید معجزه شد و صبح فردا امریکایی‌ها همه تحریم‌های ما را لغو کردند، بازهم در صورت صادرات ما نمی‌توانیم مثلا پول نفت خود را بگیریم. کشوری که نفت ما را خریداری می‌کند می‌گوید پول شما را نگه می‌داریم تا FAFT اجازه پرداخت پول را بدهد. دانشمند اضافه کرد: بنابراین نمی‌توانیم پول کالاهای صادراتی خود را بگیریم و به تبع آن نمی‌توانیم کالا بخریم یا باید آن را از طریق واسطه‌ها و با قیمت بیشتری خریداری کنیم تا به واحدهای تولیدی برسانیم که چرخ تولید بچرخد و کارگر بیکار نشود. همچنین اگر ادامه پیدا کند بر این 

تک تک راه‌هایی که با آنها خارج از FATF معامله می‌کنیم را می‌بندند. وی در ادامه با تاکید بر لزوم فوریت پیوستن به FATF گفت: میزان فوریت تصویب FATF به قدری است که اگر 6 سال پیش آن را تصویب می‌کردیم بهتر از 5 سال پیش بود؛ الان که فوریت آن به‌شدت زیاد شده است. زمانی ما فقط گفت‌وگو می‌کردیم، زمانی وارد لیست خاکستری شدیم اما الان دو سال است که ما در لیست سیاه هستیم. دیگر هیچ معامله‌ای با ما نمی‌شود مگر اینکه عضو FATF شویم. دانشمند خاطرنشان ساخت: چاره‌ای نداریم جز اینکه FATF را بپذیریم. FAFT از عدم عضویت ما ضرر نمی‌کند این ما هستیم که ضرر می‌کنیم. 186کشور عضو FATF هستند و مشکلی هم ندارند اما ما که عضو نیستیم از معاملات بین‌المللی و نقل‌ و انتقالات بانکی منع شده و زیان می‌کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران