شماره امروز: ۵۴۷

تفاهم‌نامه همکاری برای افزایش مبادلات تجاری میان ایران و قطر امضا شد

| | |

اتاق بازرگانی تهران برای افزایش مراودات تجاری و اقتصادی میان ایران و قطر یک تفاهم نامه همکاری جدید امضا کرد.

اتاق بازرگانی تهران برای افزایش مراودات تجاری و اقتصادی میان ایران و قطر یک تفاهم نامه همکاری جدید امضا کرد. در طول سال‌های گذشته و تحت تاثیر تحریم‌های اقتصادی امریکا علیه ایران، دولت اعلام کرده که بخش مهمی از تمرکز اقتصادی خود را بر روی توسعه تجارت با کشورهای همسایه استوار خواهد کرد. آمارهایی که از وضعیت تجارت ایران در سال‌ها و ماه‌های گذشته منتشر شده نشان از آن دارد که ایران با وجود تمام محدودیت‌ها توانسته بخشی از ظرفیت همکاری مستقیم تجاری با کشورهای همسایه را حفظ کند. آمارها نشان می‌دهد که صرف نظر از چین به عنوان اصلی‌ترین شریک تجاری کشور در سال‌های گذشته، بخش مهمی از صادرات و واردات ایران با محوریت کشورهای همسایه انجام شده و در این بین امارات متحده عربی، عراق، افغانستان و ترکیه سهم قابل توجهی از آمار تجاری ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

با این وجود هنوز در قیاس با ظرفیت موجود برای تجارت با کشورهای همسایه، ایران فاصله قابل توجهی با دست یابی به ظرفیت‌های بالقوه موجود در این حوزه دارد. برآوردها نشان می‌دهد که کشورهای همسایه ایران در طول سال بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار واردات دارند و این در حالی است که سهم ایران از این بازار تنها حدود ۲۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

در چنین شرایطی عمق بخشی به روابط تجاری با شرکای فعلی و تلاش برای به دست آوردن شرکای جدید در منطقه اهمیت فراوانی دارد. در این میان قطر به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه در منطقه خلیج فارس که در سال‌های گذشته پروژه‌های اقتصادی گسترده‌ای را فعال کرده یکی از گزینه‌هایی است که بخش خصوصی ایران برای فعال کردن ظرفیت‌های تجاری با آن اعلام آمادگی کرده و امروز در یک نشست مشترک تفاهم نامه‌ای جدید میان اتاق بازرگانی تهران و اتاق مشترک ایران و قطر به امضا رسیده است.

حسام الدین سراج، معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران در این رابطه گفت: با توجه به در پیش بودن رویدادهایی نظیر جام جهانی۲۰۲۲ فوتبال در قطر و اکسپوی دوبی، ایران باید بتواند از فرصت‌هایی که در پی برگزاری این دو رویداد حاصل می‌شود، منافعی را کسب کند. او در ادامه، انعقاد تفاهمنامه همکاری با اتاق مشترک ایران و قطر را گامی در جهت بهره‌گیری از این منافع دانست و گفت: در نظر داریم در قالب این تفاهمنامه، چند پروژه مشترک را طراحی کرده و با همکاری این اتاق مشترک به پیش برانیم. حلاج در ادامه از برنامه اتاق تهران برای برگزاری رویدادی با همکاری کشورهای قطر، عمان، امارات و کویت برای گسترش ارتباطات تجاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد و گفت: در حال حاضر کشور ما در شمار ۲۰ شریک تجاری نخست قطر نیز قرار ندارد و جایگاه ایران می‌تواند در فهرست شرکای این کشور ارتقا پیدا کند. خورشید گزدرازی، عضو هیات‌مدیره اتاق مشترک ایران و قطر نیز به ظرفیت‌های منطقه آزاد حمد در قطر اشاره کرده و استفاده از این ظرفیت‌ها را به بازرگانان و سرمایه‌گذاران ایرانی توصیه کرد. او همچنین با اشاره به ثبت نخستین شرکت کشتیرانی ایرانی در قطرگفت که این شرکت کشتیرانی نیز می‌تواند خدمات مورد نیاز فعالان اقتصادی در تجارت را به آنها ارایه کند. گزدرازی همچنین با اشاره به صادرات میوه و تره بار ایران به قطر از نبود کانتینربر یخچالدار در این مسیر انتقاد کرد و خواستار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این حوزه شد. علی غوابش، نایب‌رییس اتاق مشترک ایران و قطر نیز با اشاره به اینکه اتاق ایران و قطر از حمایت سیاسی و حمایت سایر اتاق‌ها محروم بوده است، امضای تفاهمنامه با اتاق تهران را نقطه آغاز فعالیت‌های بیشتر برای ارتقای سطح همکاری‌ها با کشور قطر توصیف کرد. در ادامه این جلسه، بهمن عشقی، دبیرکل اتاق تهران نیز با اشاره به برخی مفاد تفاهمنامه اتاق تهران و اتاق مشترک ایران و قطر به امکاناتی که قرار است، به موجب امضای این تفاهمنامه، از سوی اتاق تهران دراختیار این اتاق قرار گیرد اشاره کرد و گفت: اتاق تهران می‌تواند در زمینه یکپارچه‌سازی و توانمندسازی اعضا و انعکاس مطالبات انتظارات آنها به حاکمیت و دستگاه‌های تصمیم‌گیر به اتاق مشترک ایران و قطر کمک کند. دبیرکل اتاق تهران همچنین با استقبال از پیشنهادات ارایه شده در زمینه توسعه بازار صنایع دستی ایران در قطر و تسهیل حمل و نقل دریایی میان دو کشور گفت که اگر این طرح‌ها منجر به توسعه مراودات دو کشور شود، اتاق تهران از آن حمایت خواهد کرد. پس از آن مقرر شد، اتاق مشترک ایران و قطر فهرست اقدامات خود و چگونگی حمایت اتاق تهران را اعلام کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران