شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مهر |دبیر کمیته اقدام ارزی گفت: کمیته چهار نفره ضمن دریافت و بررسی درخواست‌های واصله در خصوص تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال ۱۳۹۷،

ایفای تعهدات ارزی ۹۷  تسهیل می‌شود

مهر |دبیر کمیته اقدام ارزی گفت: کمیته چهار نفره ضمن دریافت و بررسی درخواست‌های واصله در خصوص تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال ۱۳۹۷، راهکارهای کاربردی به منظور تسهیل در ایفای آن ارائه می‌کند.احسان قمری گفت: بر اساس بسته سیاستی، صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ در صورت احراز ارز حاصل از صادرات خواهند توانست تعهدات ارزی خود را به صورت واردات در مقابل صادرات خود یا ارایه ارز به صرافی‌های مجاز، مشروط به ارایه اظهارنامه ورود ارز ایفا کنند.دبیر کمیته اقدام ارزی افزود: تعداد قابل توجهی از صادرکنندگان سال ۹۷ نسبت به فروش کالاهای خود به صورت امانی به خریداران خارجی اقدام کرده‌اند که نسبت به اظهار ارز در گمرکات اقدام می‌کنند.قمری تاکید کرد: بر اساس مصوبات کمیته چهار نفره، تسهیل‌گری لازم جهت ایفای تعهدات ارزی این گروه از صادرکنندگان صورت می‌گیرد.

دبیر کمیته اقدام ارزی بیان داشت: صادرکنندگانی که بر اساس ضوابط قانونی ارز وارد کشور می‌کنند، جهت رفع تعهدات ارزی لازم است نسبت به اعلام کوتاژهای صادراتی مرتبط با ارز وارده و همچنین شناسه ملی یا شماره کارت بازرگانی صادرکننده اقدام کنند.وی ادامه داد: این دسته از صادرکنندگان صرفاً پس از تأیید کمیته چهار نفره خواهند توانست تعهدات ارزی خود را از طریق صرافی‌های مجاز ایفا کنند.قمری گفت: تشخیص منشأ ارز و اطمینان از اینکه منشأ ارز اعلامی از محل صادرات بوده و از سایر منابع تهیه نشده است، مهم‌ترین رویکرد کمیته چهار نفره است.

صادرات فرش ایران تقریبا صفر است

ایلنا |عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران  اظهار داشت: میزان صادرات فرش طبق آخرین آماری‌ که داشتم حدود 70 میلیون دلار بود که این میزان برای صادرات فرش ایران تقریبا صفر است.سید رضی میری در مورد آخرین وضعیت صادرات فرش دستباف ایران به کشورهای مختلف از جمله امریکا اظهار کرد: از آنجا که ما تحریم هستیم، نمی‌توانیم صادرات فرش به امریکا داشته باشیم بنابراین صادرات به امریکا صفر است مگر اینکه از طریق کشورهای ثالث و به صورت تغییر مدارک انجام شود. وی افزود: یعنی فرش با هزینه گزافی وارد یک کشور دیگر مانند پاکستان یا ترکیه شود، مدارک آن به صورت غیرقانونی تغییر کند تا بتواند وارد امریکا شود. از آن جهت که این کار غیرقانونی است آماری هم از آن در دسترس نیست و توسط گروه قلیلی انجام می‌شود و هزینه زیادی هم دارد. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان ساخت: بعد از روی کار آمدن آقای بایدن نیز در این مورد تغییری ایجاد نشد. وقتی برجام معلق است همه مسائل مربوط به آن نیز معلق است. الان هم مذاکرات در حال انجام است اما به نظر می‌رسد همچنان در بر همان پاشنه سابق بچرخد. البته اتفاقات داخلی هم تاثیر دارند اما در کل به نظر من اتفاق مثبتی در راه نیست. وی همچنین تصریح کرد: صادرات فرش ایران به سایر کشورها نیز در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده است. دلایل آن نیز مربوط به وضعیت داخلی کشور و برقراری پیمان سپاری ارزی و قوانین مرتبط با آن و به‌طور کلی عدم همکاری بانک مرکزی با سیستم صادرات است. با قوانین بانک مرکزی و تغییر مکرر آنها، صادرات در مجموع کاهش پیدا کرد.میری با اشاره به میزان صادرات فرش ایران بیان کرد: میزان صادرات فرش طبق آخرین آماری‌ که داشتم حدود 70 میلیون دلار بود که این میزان برای صادرات فرش ایران تقریبا صفر است.

میلگرد ۱۵ هزار تومان شد

تسنیم | رییس اتحادیه فروشندگان آهن، ‌گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو میلگرد از ۱۳ هزار و‌۸۰۰ تومان به ۱۵ هزار تومان رسیده است.حمید رستگار با اشاره به افزایش قیمت آهن و میلگرد در بازار گفت: آثار تورمی بازار و رشد قیمت‌های جهانی فولاد در این افزایش قیمت‌ها بی‌تأثیر نیستند.وی با بیان اینکه در چندین ماه گذشته، شاهد نابسامانی‌های بسیاری در بازار آهن و فولاد بوده‌ایم، گفت: عوامل بسیاری بر این بی‌نظمی‌ها تاثیرگذار بوده است که بارها از سوی فعالان این صنعت در رابطه با آنها موضوعات مختلفی عنوان شده است.

وی تصریح کرد: سرمایه‌های سرگردان و بدون پشتوانه‌ای که در کشور به وجود آمده هر چند وقت یک‌باریکی از بازارها را هدف قرار می‌دهد و همین مساله موجب افزایش غیرقابل انتظار قیمت‌ها در آن بازار می‌شود. همین شرایط به وجود آورنده گرانی کاذب و برهم ریختگی نظم بازار می‌شود. رییس اتحادیه فروشندگان آهن اضافه کرد: دولت مسوول چنین بی‌نظمی‌هایی در بازار می‌باشد و می‌بایست در جهت بهبود شرایط موجود تصمیمات مهمی اتخاذ کند. در غیر این صورت وضعیت موجود موجب متضرر شدن مردم و همچنین فعالان واقعی بازار خواهد شد.معاملات بورس کالا و افزایش قیمت پایه شمش نیز در افزایش قیمت‌ها در بازار آهن بی‌تاثیر نبوده است. البته لازم به ذکر است که روند افزایشی قیمت‌ها که در بازار آهن با آن مواجه هستیم با تقاضای موجود در بازار تناسبی ندارد.رستگار تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلو میلگرد از 13 هزار و 800 تومان به 15 هزار تومان رسیده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران