شماره امروز: ۵۴۷

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی عنوان کرد

| | |

روز گذشته دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران در اظهاراتی عنوان کرد که برخی از هلدینگ‌های بزرگ تولید‌کننده انواع مواد غذایی از جمله روغن، تن ماهی، رب گوجه فرنگی و عرضه‌کننده

روز گذشته دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران در اظهاراتی عنوان کرد که برخی از هلدینگ‌های بزرگ تولید‌کننده انواع مواد غذایی از جمله روغن، تن ماهی، رب گوجه فرنگی و عرضه‌کننده چای و برنج در کنار فروش روغن به بنکداران سایر تولیدات خود را نیز به بنکداران تحمیل می‌کنند و روغن را با کالای اجباری به بنکدار می‌فروشند. اما چندی نگذشت که دبیر انجمن صنفی روغن‌نباتی با بیان اینکه تولید ماهانه کارخانه‌های روغن بیش از نیاز بازار است، نسبت به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت: هر فردی در مورد فروش اجباری روغن با کالاهای دیگر ادعایی دارد، آن را مستند ارایه کند.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به فروش اجباری کالا به همراه روغن، گفت: بنکداران به ازای خرید 50 کارتن روغن وادار به خرید یک تن برنج هندی می‌شوند. قاسمعلی حسنی درباره وضعیت توزیع روغن خوراکی به بازار توسط کارخانه‌ها و شرکت‌های پخش، به «فارس» گفت: علی‌رغم افزایش 35 درصدی روغن تغییری در فراوانی روغن در بازار مشاهده نمی‌شود و همچنان فروش کالای اجباری توسط شرکت‌های پخش به همراه روغن ادامه دارد. 

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران، افزود: با وجود افزایش 35 درصدی قیمت روغن خوراکی توزیع روغن به بنکداران نه تنها بهتر نشده، بلکه بدتر شده است. وی با تاکید بر اینکه فروش اجباری کالا به همراه فروش روغن یکی از مشکلات چند ماه اخیر بنکداران است، گفت: شرکت‌های پخش مواد غذایی در کنار روغن کالاهای دیگر را نیز از قبیل تن ماهی، رب گوجه فرنگی به بنکداران تحمیل می‌کنند و به همین دلیل بسیاری از بنکداران از خرید روغن منصرف می‌شوند. حسنی گفت: به عنوان مثال یک بنکدار به ازای خرید 50 کارتن روغن خوراکی مجبور به خرید 500 تا هزار کیلو برنج هندی می‌شود یا به ازای خرید 10 کارتن روغن مجبور به خرید 10 کارتن رب گوجه فرنگی یا 10 کارتن تن ماهی و در مواردی هم مجبور به خرید مقادیر زیادی چای می‌شوند. 

وی افزود: سودجویی تولید‌کنندگان باعث تشنه نگه داشتن بازار می‌شود تا بتوانند کالاهای دیگر را همراه با روغن به صورت اجباری به خریداران بفروشند. حسنی با بیان اینکه فروش اجباری کالا به همراه روغن از سوی شرکت‌های پخش صورت می‌گیرد، گفت: فروش کالای اجباری در کنار فروش روغن به بنکداران توسط هلدینگ‌های بزرگ مواد غذایی بیشتر است. 

  مدعیان فروش اجباری روغن سند ارایه کنند

اما امیرهوشنگ بیرشکدر واکنش به بحث‌های مطرح شده از سوی حسنی، دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی مبنی بر فروش اجباری برخی محصولات مانند برنج هندی با روغن‌نباتی از سوی هلدینگ‌های بزرگ تولیدکننده انواع مواد غذایی، اظهار داشت: این موضوع را نشنیده‌ام، اما اگر آقای حسنی یا هر فرد دیگری در این خصوص ادعایی دارد، موضوع را به صورت مستند مطرح کند.وی در گفت‌وگو با «فارس» تاکید کرد: فروش اجباری روغن‌نباتی با کالاهای دیگر تخلف است و هر شرکتی مرتکب این کار شود متخلف خواهد بود.دبیر انجمن صنفی روغن‌نباتی با بیان اینکه وظیفه اجتماعی ما این است که اگر چنین اتفاقی را رصد کردیم، آن را به سازمان حمایت اعلام کنیم، افزود: ما به همه کارخانه‌های تولید روغن‌نباتی اعلام کرده‌ایم که حق فروش اجباری روغن با کالاهای دیگر را ندارند و این کار تخلف است.

وی با بیان اینکه تاکنون گزارشی در مورد تخلف در این بخش نداشته‌ایم، افزود: ما به شرکت‌های توزیع‌کننده روغن تذکر داده‌ایم که فروش اجباری روغن همراه با کالاهای دیگر تخلف است.بیرشک در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر بازار روغن‌نباتی، آرام است، ‌گفت: تولیدکنندگان روغن‌نباتی طبق برنامه اعلامی از سوی وزارت صنعت ماهانه 180 هزار تن روغن تولید می‌کنند و به توزیع‌کنندگان تحویل می‌دهند.

وی افزود: در حال حاضر محدودیتی در عرضه روغن‌های مورد نیاز خانوار اعم از سرخ‌کردنی و پخت و پز از سوی کارخانه‌های تولید روغن وجود ندارد و اگر روغن همراه با کالاهای دیگر عرضه می‌شود از حیطه اختیار تولیدکنندگان خارج است.به گفته بیرشک، نیاز بازار به روغن نباتی ماهانه کمتر از 180 هزار تن است، ولی برای حفظ آرامش بازار، تولید کارخانه‌ها بیش از نیاز بازار است.

وی تأکید کرد: ما گزارشی در مورد احتکار روغن‌ نباتی در شرکت‌های تولیدکننده این محصول نداشته‌ایم.قاسمعلی حسنی، دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران امروز به فارس گفته بود: علی‌رغم افزایش 35 درصدی روغن تغییری در فراوانی روغن در بازار مشاهده نمی‌شود و همچنان فروش کالای اجباری توسط شرکت‌های پخش به همراه روغن ادامه دارد. 

وی افزود: با وجود افزایش 35 درصدی قیمت روغن خوراکی توزیع روغن به بنکداران نه تنها بهتر نشده، بلکه بدتر شده است.وی با تاکید بر اینکه فروش اجباری کالا به همراه فروش روغن یکی از مشکلات چند ماه اخیر بنکداران است، گفت: شرکت‌های پخش مواد غذایی در کنار روغن کالاهای دیگر را نیز از قبیل تن ماهی، رب گوجه فرنگی به بنکداران تحمیل می‌کنند و به همین دلیل بسیاری از بنکداران از خرید روغن منصرف می‌شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران