شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاتا |وزیر صمت در شورای ساماندهی مبادلات مرزی پیرانشهر از آمادگی وزارت صمت برای واگذاری تمام اختیارات خود در حوزه مرزنشینی به استانداران خبر داد و گفت:

تفویض اختیارات صمت  در مرزنشینی به استانداران 

شاتا |وزیر صمت در شورای ساماندهی مبادلات مرزی پیرانشهر از آمادگی وزارت صمت برای واگذاری تمام اختیارات خود در حوزه مرزنشینی به استانداران خبر داد و گفت: آذربایجان غربی پایلوت برای شروع و اجرای این تصمیم است. علیرضا رزم‌حسینی در این جلسه که با موضوع بررسی مشکلات کولبران در محل فرمانداری شهرستان مرزی پیرانشهر با حضور استاندار، نماینده مجلس، معاونین وزیر و مسوولان شهرستانی برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: استان آذربایجان غربی به عنوان پایلوت در این تصمیم تمامی اختیارات وزارتخانه را برای ساماندهی مرزنشینان به کار گیرد. وی با بیان اینکه مدیریت یکپارچه پایانه‌های مرزی در وزارت راه و شهرسازی می‌باشد، ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان مجموعه همکار در این راستا تمام تلاش خود را در جهت روان‌سازی و تسهیل امور انجام خواهد داد. وی اضافه کرد: آن بخشی از امورات مربوطه که مرتبط به وزارت صمت است استاندار با جدیت تمام پیگیری نماید. رزم حسینی مرزهای پیرانشهر و سردشت را از مرزهای اقتصادی کشور دانست و گفت: می‌خواهیم با کشورهای همسایه غربی صادرات گسترده‌‌تری داشته باشیم، کالاهای ایرانی برای این کشورها جذاب است و این مرزها در این راستا ظرفیت‌های بسیار گسترده‌ای دارند. وی با اشاره به اینکه خلق پول در سردشت و پیرانشهر به علت همین مبادلات مرزی بسیار بالاست، تصریح کرد: از این ظرفیت باید استفاده بهینه گردد و خلق پول تبدیل به تولید و اشتغال شود.

تامین بازار زعفران منطقه از نقاط کور غیرقانونی

ایلنا |بر خلاف هر ساله پس از پایان ماه رمضان بازار صادراتی زعفران رونق نگرفته است. کارشناسان بر این باورند بازارهای منطقه در حال تامین نیاز خود از نقاط کوری هستند که مسیر قانونی صادرات این محصول را تحت تاثیر قرار داده است. قبل ماه رمضان تقاضای خرید زعفران در بازار کشورهای منطقه افزایش می‌یابد. با آغاز ماه رمضان به دلیل تعطیلی‌ها این بازار به رکود موقت فرو می‌رود و با پایان آن بار دیگر با افزایش تقاضا صادرات شتاب می‌گیرد، اما به گفته تجار امسال بر خلاف سال‌های گذشته تقاضایی برای زعفران نیست. شعلی حسینی دلیل عدم تقاضا در بازار زعفران پس از ماه رمضان را تامین آن از نقاط کور می‌داند. وی تصریح کرد: نقاط کور مسیرهای غیرقانونی هستند که اجازه ایجاد بازار سالم را نمی‌دهد. به گفته حسینی؛ کسانی که از نقاط کور در حال تامین تقاضای بازار زعفران منطقه هستند، قیمت‌ها را شکسته و تجاری که سعی در صادرات محصول با قیمت واقعی دارند را کنار می‌زنند.وی دلیل عدم تغییر قیمت در کف بازار داخلی به رغم خروج زعفران از نقاط کور را نیز مربوط به شکست قیمت در بازار صادراتی توسط این افراد عنوان کرد. حسینی یادآور شد: این افراد برای شکستن قیمت در بین محصولات کیفی محصولات بی‌کیفیت را نیز به بازار منطقه تزریق کرده‌اند که موجب بدنامی زعفران ایرانی خواهد شد. وی با ابزار نگرانی از نتایج خروج زعفران از نقاط کور با شکست قیمت و کاهش کیفیت، اظهار کرد: در صورت ادامه، این معضل می‌تواند به بازار زعفران ایرانی آسیب‌های جبران‌ناپذیری بزند. حسینی قیمت پایه گمرک صادرات هر کیلوگرم زعفران را تقریبا 650 دلار اعلام کرد. وی تاکید کرد: این قیمت مبنای است که گمرک برای بازگشت ارز صادراتی زعفران برای تجار تعیین کرده است، اما با توجه به شرایطی که در بازار ایجاد شده است امکان برگشت ارز صادراتی برای تجاری که از مسیر قانونی اقدام به صادرات می‌کنند وجود ندارد. حسینی معتقد است، در حال حاضر فعالین نقاط کور تجار واقعی را کنار زده و میدان را در دست گرفته‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران