شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در بین مشکلات تامین و گرانی کالاهای اساسی احتمال کمبود شیرخشک نوزاد نیز نگرانی تازه‌ای برای مصرف‌کنندگان ایجاد کرده ‌است.

عدم تخصیص ارز عامل بحران در تولید شیرخشک

در بین مشکلات تامین و گرانی کالاهای اساسی احتمال کمبود شیرخشک نوزاد نیز نگرانی تازه‌ای برای مصرف‌کنندگان ایجاد کرده ‌است. به گفته انجمن تولیدکنندگان شیرخشک و غذای کودک؛ 85 درصد مواد اولیه تولید شیرخشک نوزاد وارداتی است که از سال گذشته تخصیص ارز ترجیحی برای آن به کندی و ناکافی انجام می‌شود.هانی تحویل زاده، رییس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک و غذای کودک، در گفت‌وگو با ایلنا درباره دلایل ایجاد بحران در تولید شیرخشک نوزاد، اظهار کرد: از سال گذشته با کندی در تامین ارز ترجیحی مورد نیاز برای واردات مواد اولیه شیرخشک نوزاد، مشکلات در تولید آغاز شد. وی آخرین تخصیص ارز ترجیحی برای واردات مواد اولیه شیر خشک را مربوط به دی ماه سال گذشته عنوان کرد. تحویل‌زاده ادامه داد: علاوه بر کندی در تخصیص ارز میزان آن نیز ناکافی است و پاسخگوی نیاز تولیدکنندگان نیست. وی با تاکید بر اینکه 85 درصد از مواد اولیه شیرخشک نوزاد وارداتی است، افزود: واردات بخش عمده مواد اولیه، تنها مختص ایران نیست و تمامی کشورهای تولیدکننده شیر خشک عمده مواد اولیه خود را از کشورهای مختلف تامین می‌کنند. تحویل‌زاده تصریح کرد: ‌در حال حاضر آب پنیر، لاکتوز، روغن و پروتئین مخصوص عمده مواد اولیه هستند که از طریق واردات تامین می‌شود. به گفته وی؛ تنها 15 درصد از شیر بدون چربی مورد نیاز شیرخشک نوزاد از منابع داخلی تامین می‌شود. تحویل‌زاده در پاسخ به این پرسش که با توجه به تولید بسیار بالای شیرخام در کشور چرا بخشی از مواد اولیه از داخل تامین نمی‌شود، گفت: به‌طور مثال آب پنیری که در تولید شیرخشک نوزاد استفاده می‌شود باید در سه مرحله املاح زدایی شود که تجهیزات و صنایع مورد نیاز آن در ایران وجود ندارد. وی افزود: همانطور که گفتم تمام کشورهای تولید‌کننده شیرخشک بخش مهمی از مواد اولیه خود را از طریق واردات تامین می‌کنند از جمله روغن شیرخشک که تنها تامین‌کننده آن کشور مالزی است. تحویل‌زاده با اشاره به مشکلات دولت در تامین ارز ترجیحی خواستار جایگزینی آن با راز نیمایی در واردات مواد اولیه شیرخشک نوزاد شد. وی گفت: اصرار دولت به تخصیص ارز ترجیحی به واردات مواد اولیه شیرخشک نوزاد در شرایطی در تامین آن مشکل دارد می‌تواند بحران در تامین این کالاهای مهم را شدیدتر کند. رییس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک و غذای کودک اظهار کرد: با توجه به اینکه برخی شرکت‌های شیرخشک نوزاد تنها تا 2 ماه دیگر مواد اولیه دارند پیش بینی می‌شود به زودی بحران تامین شیرخشک نوزاد در کشور بسیار جدی شود.

تعطیلی ۲۵ درصدی واحدها در شهرک‌های صنعتی

ایلنا|قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: تعیین نکردن هدف مانند تیر انداختن به یک دیوار است، هرجا که فروبنشیند دور آن دایره می‌کشند و می‌گویند هدف این است. اینکه هر اتفاقی که رخ می‌دهد را مطلوب تلقی کنیم در واقع بی‌هدفی است. اگر دولت برنامه داشته باشد و تعهد ایجاد کند ولو نتواند به آن عمل کند، پاسخگویی خواهد داشت. آرمان خالقی در مورد سناریوهای احتمالی در صورت امضای برجام اظهار کرد: ما تجربه تصویب برجام را داریم، در زمان تصویب برجام این موضوع مطرح شد که این مصوبات چطور می‌خواهد اجرا شود و ما چطور می‌خواهیم از دستاوردهای آن بهره‌برداری کنیم. آنچه باعث شد ما نتوانیم به خوبی از این فرصت استفاده کنیم این بود که بعد از برجام ما برنامه‌ای برای این کار نداشتیم. همین بی‌برنامگی ما و ذوق‌زدگی بعضی از فعالان اقتصادی و مسوولان باعث شد که نتوانیم تصمیم درست و واحد بگیریم و هرکسی به یک سمت حرکت کرد. به دلیل بی‌برنامگی و نحوه برخورد ما با موضوع برجام باعث شد که حتی طرف‌های تجاری ما نیز دچار این سردرگمی شوند. وی افزود: وقتی تحریم‌ها برداشته می‌شود یک بازار باز می‌شود که در آن هم خرید و هم فروش انجام می‌شود. بسیاری از کالاهای ما می‌توانند جذابیت زیادی داشته باشند اما ما نتوانستیم طرف‌های تجاری خود را به خوبی انتخاب کنیم و قراردادهای به موقع و پایدار منعقد کنیم. این باعث ایجاد اختلافاتی نیز شد. برای مثال ما واردات کالاهای یک کشور خاص به ایران را ممنوع کردیم، قاعدتا واکنش آنها این خواهد بود که اگر قرار است این اتفاق بیفتد باید بازی را به هم بزند. تمام تلاش خود را کرد تا رقبای اقتصادی او هم از این توافق بهره نبرند و همین اتفاق هم افتاد. یکی از دلایل تحریم‌ها می‌توانست همین موضوع باشد. قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن، تجارت تصریح کرد: ما شاهد این بودیم که موجی از هیات‌های تجاری به کشور مراجعه کردند، به‌طوری که هتل‌ها دیگر ظرفیت نداشتند. همینطور جلسات متعدد تجاری برگزار می‌شد. ما که برای یک تراکنش بانکی با سختی مواجه بودیم و طرف‌های تجاری عذرخواهی می‌کردند که نمی‌توانند با ما کار کنند، حالا شاهد بودیم که خودشان وارد کشور شدند. مسلما این ذوق‌زدگی حاصل می‌شد و این اتفاق نیز افتاد و باعث ایجاد سردرگمی می‌شود. وی در ادامه خاطرنشان کرد: مهم این است که محتوای توافق چه چیزی باشد و زمان‌بندی آن به چه صورتی خواهد بود و ضمانت اجرای آن چیست. بدون توجه به اینها با کوچک‌ترین تغییر در توافق همه سرمایه‌گذاری از بین برود. حتی رفت‌وآمدهایی که انجام می‌شود همه هزینه است، اگر توافق ما را در نیمه راه رها کند همه هزینه‌ها و زمان خود را از دست می‌دهیم. برای ما هزینه این فرصت از دست داده بسیار زیاد بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران