شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تسنیم |درحالی که هر کیلوگرم مرغ ۵ تا ۸ هزار تومان بالاتر از قیمت مصوب به فروش می‌رسد، مقام مسوول وزارت جهاد کشاورزی درباره مشکلات تولید از قبیل تامین نهاده‌ها و کمبود جوجه‌ریزی گفت: نزدیک انتخابات است.

فروش مرغ ۵ هزار تومان بالاتر از قیمت مصوب

تسنیم |درحالی که هر کیلوگرم مرغ ۵ تا ۸ هزار تومان بالاتر از قیمت مصوب به فروش می‌رسد، مقام مسوول وزارت جهاد کشاورزی درباره مشکلات تولید از قبیل تامین نهاده‌ها و کمبود جوجه‌ریزی گفت: نزدیک انتخابات است. در بازار کشور التهاب ایجاد و مسائل را سیاسی نکنید. درحالی مدت زیادی از افزایش قیمت مصوب مرغ از 20400 تومان به 24900 تومان نمی‌گذرد که این قیمت به درستی در بازار رعایت نمی‌شود. این روزها قیمت مرغ در مرغ فروشی‌ها در محدوده 30 هزار تومان به فروش می‌رسد به‌طوری که بر اساس مشاهدات میدانی هرکیلوگرم مرغ در راسته مرغ فروشان خیابان ایران تهران 29900 تومان است؛ این محصول در برخی نقاط حتی 33 هزار تومان نیز به فروش می‌رسد. حسن عباسی معروفان سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: بر اساس برنامه باید در اردیبهشت ماه سال جاری 118 میلیون جوجه‌ریزی وجود داشت اما 123 میلیون جوجه‌ریزی انجام شد که بیشتر از برنامه نیز است. وی افزود: بر اساس آمار ارایه شده فوق توسط معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی مشکلی برای تامین جوجه یک روزه نداریم.سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: نهاده‌هایی نیز که برای مرغداران تامین شده است نشان‌دهنده آن است که آمارهای ارایه شده درباره میزان جوجه‌ریزی درست است.وی با بیان اینکه آماده دفاع از آمار ارایه شده هستم، تصریح کرد: عملکرد توزیع مرغ در بازار نشان‌دهنده تولید کافی این محصول در کشور است و نباید در بازار کشور التهاب ایجاد و مسائل را سیاسی کرد.این مقام مسوول همچنین درباره وضعیت تامین نهاده‌های تولیدکنندگان گفت: در سامانه بازارگاه چهار قلم نهاده دامی بارگذاری می‌شود و به تولیدکنندگان مختلف بر اساس پروانه نهاده به قیمت مصوب اختصاص می‌یابد و افراد می‌توانند حواله‌های خود را ظرف 48 ساعت دریافت کنند. وی افزود: قیمت مصوب هرکیلوگرم ذرت 1900 تومان، جو 1800 تومان، کنجاله سویا 3400 تومان و قیمت دانه روغنی سویا که به کارخانه‌های روغن کشی تحویل داده می‌شود 3500 تومان به صورت تحویل در بنادر است. وی ادامه داد: در ماه‌های گذشته کمبودهایی بابت نهاده‌های دامی در کشور وجود داشت اما اکنون شرایط مناسب است.

چرا گوجه فرنگی گران شد؟

ایسنا |قیمت گوجه فرنگی در بازار به کیلویی ۱۰ هزار تومان رسیده است. رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی استان تهران می‌گوید که این افزایش قیمت ناشی از تغییر استان‌های تامین‌کننده گوجه فرنگی در کشور و بارندگی‌های اخیر بوده است. اسدالله کارگر در پاسخ به چرایی افزایش قیمت گوجه فرنگی در روزهای اخیر اظهار کرد: گوجه‌ای که از شب عید تا روزهای قبل به بازار عرضه می‌شد برای استان‌های جنوبی کشور یعنی بندرعباس و بوشهر بود ولی حالا گوجه فرنگی این استان‌ها تمام شده و منتظر ورود گوجه فرنگی‌های شیراز به بازار هستیم. وی ادامه داد: این جابه‌جایی استان‌ها و از طرف دیگر بارندگی و تاخیر در چیدن و حمل گوجه فرنگی به استان‌ها باعث ایجاد وقفه در عرضه گوجه فرنگی شیراز به بازار شده است.رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی استان تهران اضافه کرد: در حال حاضر مغازه داران، گوجه فرنگی درجه یک را به صورت عمده از میدان مرکزی میوه و تره بار با قیمت ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان خریداری می‌کنند.کارگر در پایان گفت: از هفته ‌های آینده گوجه فرنگی بیشتری وارد بازار خواهد شد و قیمت‌ها نیز کاهش می‌یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران