شماره امروز: ۵۴۷

در صحن علنی مجلس صورت گرفت

| | |

وزیر صنعت، معدن و تجارت در صحن علنی مجلس با اشاره به اقدامات وزارت صمت در حوزه فولاد و سیمان و دستاوردهای آن،

وزیر صنعت، معدن و تجارت در صحن علنی مجلس با اشاره به اقدامات وزارت صمت در حوزه فولاد و سیمان و دستاوردهای آن، از تدوین طرح قیمت‌گذاری در کل زنجیره فولاد با مشارکت مجلس شورای اسلامی و بخش خصوصی خبر داد و ضمن اقناع نماینده سوال‌کننده، گفت: بخشی ازعوامل تعیین‌کننده گرانی در بخش‌های دیگرند که از حوزه مسوولیت وزارت صمت خارج هستند.

علی‌رزم حسینی صبح دیروز (۲۸ اردیبهشت ماه) با حضور در صحن علنی مجلس برای پاسخ به سوالات جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد، درخصوص قیمت‌ها در بازار سیمان گفت: تولید سیمان در کشور با رشد 13 درصدی به 68 میلیون تُن رسیده است که یکی از افتخارات نظام است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره بر تاثیر نرخ ارز و رشد نقدینگی در کشور بر قیمت‌ها اظهار کرد: مطالعات نشان داده است به ازای هر ۱۰ درصد رشد نقدینگی، پنج درصد به تورم اضافه شده و هر ۱۰ درصد افزایش نرخ ارز به میزان هشت درصد شاخص قیمت کالاهای وارداتی را افزایش خواهد داد، در کنار آن، افزایش هزینه‌های تولید وجود دارد. وی ۲.۵ برابر شدن قیمت گاز و چهار تا پنج برابر شدن قیمت برق برای صنایع انرژی‌بر در کنار رشد ۶۶ درصدی هزینه‌های حمل و نقل، افزایش ۱۶۵ درصدی قیمت آجر نسور مورد استفاده در صنایع سیمان، رشد ۲۴۲ درصدی قیمت قطعات و ملزومات صنایع سیمان و همچنین افزایش ۲۸۰ درصدی قیمت کیسه سیمان را از دیگر عوامل اثرگذار در افزایش قیمت سیمان عنوان کرد. رزم‌حسینی با تاکید بر ظرفیت خوب تولید سیمان در کشور و صادرات آن در منطقه، سهم سیمان در ساختمان‌سازی را تنها 0.4 درصد اعلام کرد و با اشاره به افزایش نظارت‌ها بر این بازار گفت: در سال گذشته ۱۵ هزار و ۵۷۶ فقره بازرسی انجام شد که ۱۸ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته و پرونده‌های تعزیراتی در ۶ ماه دوم سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است. رزم حسینی درخصوص ساماندهی بازار فولاد و صنایع فولادی کشور با تاکید بر توافق نظر وزارت صمت و مجلس در راستای حمایت از تولید گفت: قیمت جهانی شمش فولاد از ۳۴۵ دلار در سال گذشته به ۶۴۳ دلار در سال جاری افزایش پیدا کرده است در حالی که قیمت شمش فولاد در بورس ۲۴ درصد پایین‌تر از قیمت جهانی عرضه می‌شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت علاوه بر قیمت جهانی، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت فولاد را نحوه قیمت‌گذاری آن اعلام کرد و افزود: وزارت صمت تدوین طرحی را در همین زمینه در دستور کار خود قرار داده است تا با همفکری و کمک نمایندگان و کمیسیون‌های مربوطه و نیز با مشورت بخش خصوصی اقداماتی را در این حوزه و در قیمت‌گذاری کل زنجیره فولاد انجام دهد.

رزم‌حسینی افزایش هزینه‌های تولید و نوسانات ارز و سیاست‌های کلان اقتصادی را از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت‌ها در بازار فولاد اعلام کرد و اظهار داشت: در برخی از موارد لازم است مجلس شورای اسلامی قوانینی را وضع و در اختیار دولت قرار دهد تا دولت بتواند بیت‌المال را دریافت کند. وزیر صمت نقش فولاد در افزایش قیمت سایر حوزه‌ها را ۰.۶ درصد عنوان کرد و انتظارات تورمی و سیاست‌های کلان اقتصادی را به عنوان عوامل تعیین‌کننده گرانی در بخش‌های دیگر معرفی کرد که از حوزه مسوولیت وزارت صمت خارج هستند. وی با بیان اینکه در بدترین شرایط اقتصادی مسوولیت وزارتخانه را پذیرفت گفت: در این مدت سعی کردیم تا حد توان با اجرای برنامه‌ها و اقدامات موثر شرایط را مدیریت کنیم اما برخی موارد از حوزه اختیار و عملکرد وزارتخانه خارج بود و به قوانین یا سایر دستگاه‌ها مربوط می‌شد.

رزم‌حسینی تبدیل کشور از یک واردکننده فولاد به دهمین کشور تولید‌کننده فولاد در دنیا را یک موفقیت بزرگ برای نظام دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه ۵۰ میلیون نفر از ملت شریف ایران سهامدار شرکت‌های فولادی در بورس هستند، لازم است در این حوزه به گونه‌ای عمل شود که نه بورس آسیب ببیند و نه حق و حقوق دولت و بیت‌المال و نه بخش تولید. گفتنی است نماینده سوال‌کننده از وزیر در خصوص بازار فولاد و سیمان، توضیحات رزم‌حسینی را کافی دانست و قانع شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران