شماره امروز: ۵۴۷

بازوی پژوهشی مجلس اعلام کرد

| | |

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی درباره واکسیناسیون در ایران با اشاره به اینکه کشورمان در واکسیناسیون از بسیاری از کشورهای همسایه و منطقه عقب‌تر است،

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی درباره واکسیناسیون در ایران با اشاره به اینکه کشورمان در واکسیناسیون از بسیاری از کشورهای همسایه و منطقه عقب‌تر است، واردات واکسن از سوی بخش خصوصی را تایید کرده و باتوجه به شرایط ایران مهم دانسته است. در این گزارش نوشته شده: « بخش خصوصی بازوی حمایتی برای واردات و دور زدن تحریم‌ها باشد و دولت با تکیه بر سیاست‌های رفاهی به صورت ویژه اختصاص بودجه برای واکسیناسیون ملی به عنوان متولی تأمین سلامت میان مردم و بخش خصوصی حضوری فعال داشته باشد. توزیع واکسن باید صرفا توسط دولت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در چارچوب سند ملی واکسیناسیون کشور و به صورت رایگان و عمومی صورت گیرد. در همین راستا بخش خصوصی تنها در واردات محصول و نه در هیچ‌ یک از مراحل دیگر به عنوان بازیگر حامی حضور خواهد داشت. تمام واکسن‌های وارد شده توسط بخش خصوصی، ضمن ثبت در سامانه تأمین و توزیع وزارت بهداشت، جهت توزیع در اختیار دولت قرار گیرد. سازوکار نظارت بر قیمت و کیفیت محصولات توسط وزارت بهداشت باید به صورت شفاف و تعریف شده باشد. به‌طوری که قیمت و کیفیت واکسن‌های وارداتی توسط بخش خصوصی را تضمین نماید. باید توجه داشت که هر نوع واکسن وارداتی، چه توسط بخش خصوصی و چه توسط بخش دولتی باید با نظارت دقیق بر قیمت و کیفیت توسط وزارت بهداشت و طبق سند ملی واکسیناسیون تزریق شود.»

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود به عقب‌ماندگی ایران در مقایسه با کشورهای همسایه در واکسیناسیون اشاره کرده و آورده است: « قرار بود تا آخر سال ۹۹ یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر واکسینه شوند که تا ۱۲ اردیبهشت از این رقم یک میلیون و ۱۲۷ هزار و ۵۴ نفر واکسن زده‌اند. براساس آخرین آمار منتشرشده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا تاریخ ۱۲/۰۲ /۱۴۰۰، یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۵۴ دوز واکسن در بین جمعیت ایران تزریق شده و سهم جمعیتی که حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند، ۲۷ / ۱ درصد از کل جمعیت کشور است. این درحالی است که براساس سند واکسیناسیون کشور پیش بینی شده بود که تا آخر سال ۱۳۹۹ -دو و نیم ماه قبل- (حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر) شامل ۷۰۰ هزار نفر کادر بهداشت و درمان و ۶۰۰ هزار نفر نیز سالمندان مراکز نگهداری، مراکز معلولین جسمی و حرکتی، جانبازان (حدود ۵ / ۱ درصد) جمعیت کشور واکسینه شوند. بنابراین میان برنامه وزارت بهداشت و واکسیناسیون انجام شده در کشور اختلاف قابل توجهی وجود دارد در روزهای گذشته بارها از سوی فعالان بخش خصوصی و مسوولان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران هم مورد تاکید قرار گرفته است. رییس اتاق تهران مسعود خوانساری سه روز پیش با حضور در روم « چالش‌های واردات واکسن از سوی بخش خصوصی» در کلاب هاوس در این باره گفت: « واکسن در تمام جهان به صورت رایگان تزریق می‌شود ما فکر کردیم در ایران هم اتاق‌ها و بخش خصوصی مثل سابق به کمک دولت بیایند و کاری براساس مسوولیت اجتماعی انجام دهند. همانطور که ما با ورود کرونا به کشور در اواخر سال ۱۳۹۸ شاهد بودیم اتاق‌های سراسر کشور به صورت فعال وارد شدند و چندین میلیارد تومان کمک کردند برای خرید تجهیزات لازم بیمارستان‌ها مانند ونتیلاتور، گان، ماسک و... در این مرحله هم ما فکر کردیم برای خرید و واردات واکسن وارد شویم و به کمک دولت و مردم بیاییم. شرکت‌های دارویی که مسوولیت واردات دارو را برعهده دارند پذیرفتند که هیچ‌ گونه سودی را از این محل برای خودشان در نظر نگیرند و صرفا واکسن را به قیمت تمام شده عرضه کنند از طرف دیگر مدیران و صاحبان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی پذیرفتند که کلیه کارگران و پرسنل‌شان را به صورت رایگان واکسینه کنند؛ این اقدام بزرگی است و شاید چند هزار میلیارد تومان برای دولت صرفه‌جویی باشد و با کمال میل هم صاحبان واحدها پذیرفته‌اند که این کار را طبق مسوولیت اجتماعی، انجام دهند. بنابراین امیدوار هستیم با هماهنگی ستاد وسرعت بخشیدن به صدور مجوزها شاهد باشیم که کارگران واحدهای تولیدی بدون هیچ گونه پرداختی واکسینه شوند.» خوانساری همچنین گفت: « برای اینکه طبق برنامه‌ریزی‌ها و پروتکل‌ها، کار واکسیناسیون در واحدهای تولیدی انجام شود، نامه‌ای به آقای روحانی نوشتم و در خواست کردم اولویت‌بندی‌ها و پروتکل‌ها در بحث تزریق واکسن وارداتی از سوی بخش خصوصی هم از سوی ستاد گذاشته شود و با ستاد کرونا و وزارت بهداشت برای توزیع و تزریق واکسن به کارگران هماهنگی‌ها صورت گیرد.» 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران