شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بررسی جدیدترین گزارش طرح «شامخ» (شاخص مدیران خرید) نشان می‌دهد شامخ کل در اسفند ماه به بالاترین عدد در سال گذشته رسیده است.

بهبود وضعیت خرده‌فروشی‌ها در اسفند ۹۹

بررسی جدیدترین گزارش طرح «شامخ» (شاخص مدیران خرید) نشان می‌دهد شامخ کل در اسفند ماه به بالاترین عدد در سال گذشته رسیده است.معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران هر ماه گزارش طرح شاخص مدیران خرید (PMI) که «شامخ» نامیده می‌شود را منتشر می‌کند که بر اساس جدیدترین گزارش، شاخص مدیران خرید (PMI) خرده‌فروشی اسفند ۱۳۹۹، عدد ۵۸.۳۳ را نشان می‌دهد که این عدد گواه بهبود وضعیت و رونق نسبی بخش خرده‌فروشی در اسفند ماه ۱۳۹۹ نسبت به بهمن ماه است که عدد شامخ ۵۶.۷۳ بود. عدد شامخ بالای ۵۰ مفهوم رونق دارد.از طرف دیگر عدد شامخ در خرداد تا بهمن سال قبل به ترتیب ۵۰.۸۹، ۳۷.۵، ۵۱.۱۹، ۳۸.۷۸، ۳۳.۶۹، ۳۵.۷۱، ۴۵.۱۲، ۵۴ و ۵۶.۷۳ بوده که نشان می‌دهد عدد شامخ در اسفند ماه به بالاترین رقم رسیده است. همچنین بر اساس این اعداد خرده‌فروشی‌ها در ماه‌های خرداد، مرداد، دی، بهمن و اسفند رونق داشتند.

اتاق اصناف در گزارش خود فروش پایان سال، اهدای کارت خرید به کارکنان ادارات و ارایه تخفیفات فروشگاهی را عامل بهبود وضعیت خرده‌فروشی‌ها در اسفند نسبت به بهمن ۱۳۹۹ عنوان کرده است. همچنین برخی از سیاست‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای در خصوص اعمال تخفیفات پایان سال بر روی محصولات خود، سبب افزایش شاخص فروش کالا و شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان شد.

همچنین در اسفند ماه شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان با افزایش ۲۸.۴۹ درصدی به ۵۳،۱۳ در اسفند رسیده که بیشترین میزان درصد تغییر شاخص‌ها در بین پنج مولفه اصلی شامخ بوده است. دلیل عمده این افزایش می‌تواند ناشی از افزایش تقاضا در ماه‌های پایانی سال باشد.در نتیجه رشد شاخص قبلی، شاهد رونق و افزایش در شاخص‌های میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی (۱۱،۳۴ درصد افزایش نسبت به ماه قبل)، شاخص میزان فروش کالا (۱۶،۲۶ درصد افزایش نسبت به ماه قبل) و همچنین کاهش ۱۴،۵۸ درصدی شاخص موجودی محصول نهایی در انبار هستیم.همچنین کاهش ۰،۹۹ درصدی قیمت خرید مواد اولیه و همچنین افزایش میزان فروش کالاها و خدمات نسبت به ماه قبل منجر به افزایش ۸،۳۳ درصدی شاخص انتظارات در ارتباط با فعالیت‌ها شرکت در ماه آینده شده است.

قیمت خودرو  روند کاهشی گرفت

ایلنا| رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو اظهار داشت: قیمت خودرو نسبت به دو هفته گذشته با کاهش مواجه شده و تقریبا مشابه قیمت‌های قبل از عید است.سعید موتمنی در مورد وضعیت بازار خودرو اظهار کرد: با کاهش قیمت ارز بازارهای مختلف مانند بازار سرمایه و خودرو آرام شده است. قیمت خودرو نسبت به دو هفته گذشته با کاهش مواجه شده و تقریبا مشابه قیمت‌های قبل از عید است و به تدریج ریزش دارد.  وی افزود: البته بازار رسمی تعطیل است، در مورد بازار غیررسمی هم به علت تقویت ارزش ریال و کاهش قیمت دلار، خریداری در بازار وجود ندارد. حتی اگر کسی نیاز داشته باشد هم خرید انجام نمی‌دهد. مشتری زمانی برای خرید مراجعه می‌کند قیمت‌ها ثابت بماند، نوسانات اجازه نمی‌دهد که بازار روند طبیعی داشته باشد.وی با اشاره به قیمت روز خودرو گفت: پژو ۲۰۶ که دو هفته پیش حدود ۲۰۷ تا ۲۰۸ میلیون تومان بود الان ۱۹۸ تا ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است. سمند از ۱۹۴ میلیون تومان به ۱۸۵ تا ۱۸۶ میلیون تومان و قیمت پراید از ۱۲۵ میلیون تومان به ۱۰۶ تا ۱۰۷ میلیون تومان رسیده است. البته پراید دیگر تولید نمی‌شود و هر چه در بازار هست مربوط به قبل از سال ۹۸ است. تیبا هاچ‌بک که تا ۱۴۰ میلیون هم قیمت‌گذاری می‌شد، ۱۳۲ تا ۱۳۳ میلیون تومان هم فروخته می‌شود.رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در ادامه اضافه کرد: البته این قیمت‌ها تقریبی است. احتمالا خریداران با قیمت کمتری خریداری کنند چراکه که در وضعیت فعلی که خریدار وجود ندارد ممکن است کسانی که از مجرای ثبت نام خودرو خریده‌اند و می‌خواهند بفروشند با قیمت کمتری خودروی خود را به فروش برسانند. موتمنی همچنین بیان کرد: در چند ماه آینده افزایش قیمتی نخواهیم داشت. کاهش قیمت هم به عرضه بستگی دارد. برای مثال سایپا در هفته گذشته عرضه خوبی داشته است و هر میزان عرضه افزایش یابد، اختلاف قیمت کارخانه با بازار کمتر می‌شود. وی خاطرنشان کرد: با کاهش نرخ ارز، تقاضای کاذب کاهش و تقاضای مصرفی در بازار می‌ماند. اگر تقاضای کاذب وجود نداشته باشد و عرضه بیشتر شود، قیمت خودرو عقب‌نشینی می‌کند.این کارشناس بازار خودرو در پاسخ به سوالی در مورد اثر کاهش احتمالی نرخ ارز بر بازار خودرو گفت: زمانی که نوسانات ارز وجود داشت افراد به علت اینکه پول خود را به کالا تبدیل کنند خودرو می‌خریدند این افراد ماه‌ها است از بازار خارج شده‌اند و سرمایه‌گذاری فقط در خرید از کارخانه انجام می‌شود.وی افزود: فاصله قیمت کارخانه و بازار در سال‌های قبل حدود ۵ تا ۱۵ درصد بود اما الان به ۶۰ تا ۷۰ درصد رسیده است. علت این شرایط عرضه کم و تقاضای کاذب بود. اگر عرضه به اندازه کافی باشد و تقاضا به قصد سود وجود نداشته باشد، فاصله قیمت کاهش می‌یابد و خریداران با قیمت عادلانه از بازار خودرو تهیه می‌کنند. موتمنی در مورد بازار خودروهای خارجی اظهار کرد: در مورد خودروهای خارجی هم رکود کامل در بازار است و تقاضا حدودا نزدیک به صفر است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران