شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تامین مالی ۲۷ هزار میلیارد تومانی از طریق طرح تامین مالی واحدها و پروژه‌های دارای اولویت (طرح تام) خبر داد و گفت:

تامین مالی ۲۷هزار میلیارد تومانی پروژه‌های اولویت دار

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تامین مالی ۲۷ هزار میلیارد تومانی از طریق طرح تامین مالی واحدها و پروژه‌های دارای اولویت (طرح تام) خبر داد و گفت: واحدهای راکد، نیمه‌تعطیل و ظرفیت‌های خالی به‌طور هدفمند در راستای این طرح تامین مالی خواهند شد.

«علیرضا رزم‌حسینی» در آیین امضای تفاهم‌نامه تامین مالی واحدها و پروژه‌های دارای اولویت (طرح تام)، افزود: بیش از سه‌میلیون و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در اقتصاد کشور وجود دارد و وزارت صنعت موظف به بسترسازی و فراهم کردن زمینه‌های لازم برای جذب این نقدینگی در بخش تولید است. وی با تاکید بر اینکه این سیاست را در سال ۱۴۰۰ نیز دنبال خواهیم کرد، گفت: باید بخش تولید برای سرمایه‌گذاری سودآور باشد تا سرمایه‌های سرگردان به سمت این بخش هدایت شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه‌داد: از طریق سیاست‌های تامین مالی دولت همچون تبصره ۱۸ و تسهیلات رونق تولید، پارسال ۴۰ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان به بخش تولید تزریق شده است. رزم‌حسینی اضافه‌کرد: از یک میلیون و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارایه شده از سوی شبکه بانکی در سال گذشته نزدیک به ۷۲۰ هزار میلیارد تومان به بخش تولید تزریق شده است. وی در ادامه، جهت‌گیری بخش تولید را مثبت ارزیابی کرد و از رشد صنعتی هشت درصدی در سال گذشته خبر داد. وزیر صنعت، تجارت خارجی کشور را در سال گذشته ۷۵ میلیارد دلار و میزان تامین کالا (واردات و صادرات) را ۱۴۶ میلیون تن برشمرد و این حجم از صادرات و تجارت را نشانگر رشد و پویایی صنعت و تولید در کشور با وجود همه مشکلات از جمله شیوع ویروس کرونا و تحریم‌های ظالمانه قلمداد کرد.

ذخیره‌سازی بیش از ۸۲  میلیون عدد  ماسک  در انبارها

وی با بیان اینکه در تامین اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا نه تنها خودکفا بلکه صادرکننده نیز هستیم، گفت: بیش از ۸۲ میلیون عدد ماسک در انبارها موجود است، در حوزه دستگاه‌های ونتیلاتور صادرات‌محور شدیم و کارخانه‌های شوینده‌ دو یا سه شیفت کار می‌کنند.

رزم‌حسینی همچنین گریزی به طرح تام (تامین مالی واحدها و پروژه‌های دارای اولویت بخش صنعت، معدن و تجارت) زد و گفت: برآورد ما این است که رقم قابل توجهی از طریق این طرح به صورت پولی (مالی) و اعتباری به بخش تولید تزریق شود. وی، خلق پول از مسیر تولیدکنندگان و شرکت‌های برتر را ضروری دانست و بیان‌داشت: در این راستا سال گذشته ۱۰۰ شرکت بزرگ و توانمند شناسایی و تفاهم‌نامه‌هایی با آنها امضا شد و این طرح امسال نیز تداوم خواهد داشت.

رزم‌حسینی، همچنین به برنامه‌های وزارت صنعت برای توسعه صنعتی در مناطق کمتر برخوردار از طریق طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر اشاره کرد و افزود: از این مسیر نیز شرکت‌های برتر برای حوزه تولید تامین مالی خواهند کرد.

وی از رشد بیش از ۸۰ درصدی صادرات در فروردین‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: واردات کالاهای مورد نیاز تولید، تجهیزات و قطعات مورد نیاز کارخانجات به صورت هدفمند دنبال می‌شود و در صورت برداشته شدن تحریم‌ها نیز سیاست تقویت و تعمیق ساخت داخل تداوم خواهد یافت. در آیینی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، تفاهم‌نامه تامین مالی واحدها و پروژه‌های دارای اولویت (طرح تام) بین ایمیدرو، معاونت معدنی وزارت صنعت و بانک تجارت (به عنوان بانک عامل) به امضا رسید.

الزام خودروسازان به افزایش تولید  و  ارتقای کیفی  محصولات

علیرضا رزم‌حسینی همچنین در جلسه کمیته خودرو که در محل سالن جلسات شهید سلیمانی دفتر وزارتی برگزار شد، با اشاره به بسیج مجموعه وزارت صمت برای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید، بیان کرد: به منظور عملیاتی شدن شعار سال جاری در صنعت خودرو، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) باید ضمن تلاش حداکثری، برنامه‌ریزی لازم را انجام دهد.

وی افزود: خودروسازان برای تامین نیاز داخل باید ضمن برنامه‌ریزی برای افزایش کمی محصولات خود، بیش از پیش در مسیر ارتقای کیفی و تولید خودروی باکیفیت و در شأن مردم شریف ایران گام بردارند.وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم داخلی‌سازی حداکثری قطعات خودرو تاکید کرد و گفت: شرکت‌های خودروسازی باید این مهم را به عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کاری مدنظر قرار داده و برای تحقق آن در سال جاری برنامه‌ریزی کنند. محسن صالحی نیا، رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) نیز در این جلسه با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته برای افزایش تولید شرکت‌های خودروسازی، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، خودروسازان در سال 1400، بیش از یک میلیون خودرو توسط دو خودروساز بزرگ تولید و روانه بازار خواهند کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان این جلسه، از دو محصول در آستانه تولید انبوه «تارا» و «شاهین» متعلق به ایران خودرو و سایپا بازدید و در جریان اقدامات انجام گرفته برای عرضه این دو خودرو به بازار قرار گرفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران