شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا| به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، باتوجه به اینکه چهار سال از دپوی۲۱۰۰ دستگاه خودرو در گمرک‌های داخلی به دلیل مشکلات قضایی یا عدم ثبت‌ سفارش می‌گذرد

حبس ۲۱۰۰ خودرو در گمرکات 

ایسنا| به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، باتوجه به اینکه چهار سال از دپوی۲۱۰۰ دستگاه خودرو در گمرک‌های داخلی به دلیل مشکلات قضایی یا عدم ثبت‌ سفارش می‌گذرد و چهار نوبت هم برای ترخیص ارایه شده اما همچنان در گمرک‌ها باقی‌مانده‌اند، به نظر می‌رسد دیگر امیدی به ترخیص وجود ندارد؛ این در حالی است که صحبت از واگذاری۱۵۰۰ دستگاه از این خودروهای متروکه به مناطق آزاد نیز در میان است. مهدی دادفر در این رابطه ضمن اشاره به اینکه این۲۱۰۰ دستگاه خودرو ترخیص نشده، همان ثبت‌سفارش‌ شده‌های پیش از مرداد ۱۳۹۷ هستند، اظهار کرد: بخشی از آنها به سبب بسته شدن یک شبه سامانه برای ثبت سفارش، نتوانستند ثبت سفارش بگیرند و به کلی ثبت سفارش ندارند و بخشی دیگر هم خودروهای ثبت سفارش شده دارای اشکال و پرونده قضایی هستند که توسط مراجع قضایی توقیف شده و همچنان بلاتکلیف در گمرک‌های داخلی باقی مانده‌اند.دبیر انجمن واردکنندگان خودرو تصریح کرد: تصمیم‌گیری‌های‌یک‌ شبه که بدون برنامه و بدون اطلاع فعالان حوزه کسب و کار اتخاذ شد، سبب توقیف سه تا چهار سال اموال مردم در گمرک شده است و متضرر اصلی این تصمیمات، مردمی بودند که از شرکت‌های واردکننده، خودرو پیش خرید کرده بوده‌اند.وی افزود: براین اساس پس از گذشت قریب به چهار سال، به نظر می‌رسد پرونده ترخیص این۲۱۰۰ دستگاه خودرو بسته شده و احتمالا دیگر امکان ترخیص آنها وجود نداشته باشد.

دبیرکل جدید خانه صمت جوانان استان تهران انتخاب شد

امیرعلی تباشیری به عنوان دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان استان تهران انتخاب شد.در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری نسبت به جوان‌سازی و اعتماد به جوانان و چابک‌سازی سازمان‌ها در اولین جلسه هیات‌مدیره خانه صمت جوانان تهران، هیات‌مدیره با رای قاطع یکی از جوان‌ترین اعضای خود را به عنوان دبیرکل انتخاب کرد.در این جلسه از زحمات جناب دکتر اشرفی اصفهانی دبیر پیشین خانه صمت جوانان تهران تقدیر وتشکر انجام شد.

جزییات توافق آزادسازی دلارهای ایران در عراق

ایرنا| ایران و عراق به یک توافق ۱۰‌بندی برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران دست یافته‌اند که امکان استفاده از دارایی‌ها را به‌صورت یورو، دلار و دینار و بدون کارمزد فراهم خواهد کرد. دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با تشریح توافق ۱۰‌بندی ایران و عراق برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده، گفت: به سرانجام رساندن این روند به حدود یک ماه زمان نیاز دارد تا وضعیت معاملات در شرایط عادی قرار بگیرد. سید حمید حسینی با بیان اینکه در اسفندماه سال ۹۹ مسوولان دو کشور در مصاحبه‌هایی به‌طور رسمی از پرداخت بدهی‌ها عراق به ایران خبر دادند، اظهار کرد: این کشور معافیت‌هایی در زمینه بازگشت پول‌های بلوکه‌شده ایران دریافت کرده است و می‌تواند فارغ از تحریم‌ها بدهی‌های خود را به ایران پرداخت کند.دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه نماینده‌ای از سوی ایران با بانک تجارت عراق مذاکره داشته است، خاطرنشان کرد: این بانک اعلام کرد که در حال حاضر تجار ایرانی می‌توانند با استفاده از پول‌های بلوکه‌شده، تجارت خود را انجام دهند. حسینی با بیان اینکه دستورالعمل ۱۰ گانه‌ای تبیین شده تا شرکت‌های ایرانی و عراقی بتوانند با یکدیگر همکاری داشته باشند، تصریح کرد: در این بخشنامه آمده که می‌توانند از پول‌های بلوکه‌شده به‌صورت یورو، دلار و دینار استفاده کنند و بانک هزینه‌ای بابت کارمزد آن دریافت نخواهد کرد. وی با اشاره به سایر شرایط این توافق، افزود: از سوی دیگر شرکت‌های توانیر و گاز ایران باید شرکت‌های ایرانی را در نامه‌ای معرفی و تأیید کنند و همچنین شرکت عراقی طرف معامله در زمینه دارو و غذا باید تخصص و سابقه کار داشته باشد. دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق خاطرنشان کرد: بر اساس این دستورالعمل شرکت ایرانی کالاهای مورد نظر خود را از عراق خریداری کرده و زمانی که کالا وارد آب‌های ایران شود ۹۰ درصد و در زمان تخلیه بار ۱۰ درصد باقی مانده از پول‌های ایران در بانک عراق آزاد خواهد شد. به‌گفته حسینی، طبق بخش دیگری از این توافق، در صورت خرید اقلام کشاورزی و دارویی، تأیید وزارت کشاورزی و دارویی عراق الزامی است و بعد از استعلام مالیاتی کالا قابل تبادل می‌شود. وی با بیان اینکه این روند نیاز به مذاکره با شرکت‌های عراقی دارد، خاطرنشان کرد: تشویق آنها برای تجارت با ایران با رعایت این دستورالعمل‌ها سخت شده است و نیاز به زمان دارد اما در حال حاضر به لحاظ پرداخت بانکی و آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران، مشکلی وجود ندارد. وی با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم تا شرکت‌های عراقی را وارد این روند کنیم، اظهار داشت: در صورتی که بخواهیم پول‌های ایران را در تجارت با شرکت‌هایی غیر از شرکت‌های عراقی آزاد کنیم نیاز است که شرکت مورد نظر در بانک تجارت عراق حساب باز کند تا بتوانیم هزینه کالای خریداری شده را به حساب شرکت خارجی پرداخت کنیم. حسینی تاکید کرد: به سرانجام رساندن این روند به حدود یک ماه زمان نیاز دارد تا وضعیت معاملات در شرایط عادی قرار بگیرد و به زودی در این زمینه خبرهای خوبی خواهیم داشت. به گفته عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، حجم منابع ارزی ایران در عراق حدود پنج میلیارد دلار است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران