شماره امروز: ۵۴۷

مدیرعامل شرکت ملی مس خبر داد

| | |

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خبر داد: ذخایر مس در سال 1399 با کشف یک میلیارد تن ذخیره جدید، از مرز ۸ میلیارد تن عبور کرد.

تعادل-  گروه معدن |

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خبر داد: ذخایر مس در سال 1399 با کشف یک میلیارد تن ذخیره جدید، از مرز ۸ میلیارد تن عبور کرد. «اردشیر سعدمحمدی» روز گذشته در نشستی خبری با بیان اینکه ایران اکنون رتبه هفتم از نظر ذخایر مس را در سطح جهان داراست، گفت: در تلاش هستیم تا در سال ۱۴۰۰ این رتبه را یک پله بالاتر ارتقا دهیم. بنابر آمار مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، با اکتشافات انجام شده در 2 سال اخیر، ۷.۵ میلیون تن به ذخایر مس اضافه شده و امروز بیش از ۴۰ میلیون تن ذخیره مس خالص در کشور وجود دارد. او، با بیان اینکه ظرفیت فعلی کارخانه‌های کنسانتره یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن است، افزود: قرار است ظرف ۴ سال آینده ظرفیت تولید را به 2 میلیون و ۳۰۰ هزار تن برسانیم. همچنین مقرر شده ظرفیت تولید کاتد را نیز به ۶۰۰ هزارتن افزایش دهیم؛ تا جایگاه ما را از شرایط فعلی با ۲ میلیارد دلار درآمد به حدود ۴و نیم میلیارد دلار ارتقاء دهد. به گفته سعد محمدی، فروش سال ۹۹ حدود ۹۰ درصد در مقایسه با سال ۹۸ رشد داشته، علاوه بر این۲۷۲ هزار و ۴۰۰ تن کاتد مس نیز فروخته شده است. او با بیان اینکه سال گذشته هیچ‌گونه تنشی در بازار به وجود نیامد، گفت: ۲۲۰ هزار تن مس کاتد در بورس کالا عرضه داشتیم که ۱۵۰ هزار تن فروش داخلی داشته‌ایم. مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در ادامه به برنامه‌ریزی برای افتتاح سه طرح در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد که شامل معدن و کارخانه کنسانتره «دره آلو»، معدن و کارخانه کنسانتره 

«دره زال» و کارخانه فولوتاسیون حال از سرباره‌های سرچشمه است. سعدمحمدی افزود: برنامه‌های توسعه‌ای شرکت در قالب ۲۹ پروژه با سرمایه‌گذاری ۲.۴ میلیارد یورو و ۳۰ هزار میلیارد تومان تعریف شده است. به گفته او اجرای برنامه‌های توسعه‌ای شرکت سبب خواهد شد تا شرکت ملی مس در زمره ۱۰شرکت برتر جهان در تولید مس قرار بگیرد.   او در ادامه با تاکید بر خلق بازارهای جدید بیان کرد: کیفیت محصول ما مورد استفاده در صنایع‌های تک است پس باید بازار‌های مناسبی برای آن پیدا کنیم. توسعه‌های انجام شده ما را به بازار‌های جدیدتر امیدوار می‌کند. سعدمحمدی در ادامه با اشاره به اینکه حدود ۲۴ میلیون تن مس در دنیا تولید می‌شود که ۲۰ میلیون تن آن تولید معدنی است، بیان کرد: کشور چین ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید و ۱۲ میلیون تن مصرف مس دارد و این می‌تواند فرصتی برای تولیدات مس ما است. کشوری با ۵۰ درصد مصرف مس دنیا همراه خوبی برای انتقال دانش و افزایش بهره وری کشور باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران