شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نایب رییس CACCI از تبدیل شدن سازمان تجارت جهانی به محلی برای بازی‌های سیاسی و اعمال تحریم علیه دیگر کشورها،

WTO نباید وارد بازی‌های سیاسی و تحریم دیگران شود

نایب رییس CACCI از تبدیل شدن سازمان تجارت جهانی به محلی برای بازی‌های سیاسی و اعمال تحریم علیه دیگر کشورها، انتقاد کرد و خواستار مقابله با این شیوه عمل شد. دومین جلسه مجازی کمیته راهبردی پژوهش کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت آسیا – اقیانوسیه (CACCI) پیرامون «احیای نظام تجارت جهانی» برگزار شد. ریاست این نشست را سمیر مودی، رییس CACCI به عهده داشت و اعضای کمیته راهبردی، نمایندگان آنها و مسوولان دبیرخانه CACCI نیز در این نشست مشارکت داشتند. در این نشست پدرام سلطانی، نایب رییس CACCI و عضو کمیته به پیچیده‌تر شدن موضوعات جهانی و ضرورت نیاز به همکاری در چندین جبهه اشاره کرد و گفت: طی سال‌های گذشته، اتاق‌های بازرگانی از دولت‌محوری به سوی اعضامحوری روی آورده و جامعه‌محور شده‌اند، از طرفی کسب‌وکارها نیز تنها به مسائل تجاری نمی‌پردازند بلکه به دلیل تأثیرگذاری سایر عوامل بر تجارت، با سایر مسائل نیز سروکار دارند. او همچنین از تبدیل سازمان تجارت جهانی (WTO) به محلی برای بازی سیاسی و زمینه‌سازی برای اعمال تحریم علیه دیگر کشورها، سخن گفت و تاکید کرد: این سازمان باید به عنوان بستری برای همکاری اعضا در سیاست‌های تجاری مورد استفاده قرار گیرد و نه برای بازی در سیاست علیه سایر کشورها. این فعال اقتصادی با توجه به مقارن بودن تاریخ جدید پیشنهادی برای برگزاری سی و پنجمین کنفرانس سالانه CACCI با دوازدهمین کنگره اتاق‌های جهانی در دوبی و با توجه به اینکه بسیاری از مسوولان CACCI عضو شورای عمومی ICC-WCF نیز هستند و وظایفی از جمله سخنرانی و یا داوری مسابقات را برعهده دارند، گفت: حضور این افراد در کنگره ضروری است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در صورت امکان تاریخ پیشنهادی (26-23 نوامبر 2021) مورد تجدید نظر قرار گیرد.

تعیین تکلیف طرح ساماندهی خودرو در سال ۱۴۰۰

ایلنا | نایب رییس کمیسیون صنایع مجلس گفت: حدود یک ماه بود که سه شیفت بودجه را بررسی می‌کردیم اما در اولین جلسه کمیسیون صنایع که بعد از عید برگزار می‌شود بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو در دستور جلسه خواهد بود. علی جدی در مورد آخرین وضعیت طرح ساماندهی بازار خودرو، بیان کرد: به این علت که حدود یک ماه است در مجلس بودجه بررسی می‌شود، هیچ کمیسیونی جلسه برگزار نکرد تا به طرح‌ها رسیدگی شود. حدود یک ماه بود که سه شیفت بودجه را بررسی می‌کردیم اما در اولین جلسه کمیسیون صنایع که بعد از عید برگزار می‌شود بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو در دستور جلسه خواهد بود. جدی افزود: دو طرح باید بررسی شود یکی طرح خود کمیسیون است که رو به اتمام بود و یکی هم طرح برگشتی شورای نگهبان که مربوط به مجلس دهم است، احتمالا این طرح سریعا بررسی شود اما طرح ساماندهی بازار خودرو دست کم 3 جلسه طول می‌کشد. وی بیان کرد: کلیات عرضه خودرو در بورس در کمیسیون تصویب شده اما به خاطر جزییات باید بازهم بررسی شود ولی من فکر می‌کنم با وجود مخالفان، عرضه در بورس تصویب شود.  بنابراین احتمال اینکه طرح در سال 1400 اجرایی شود وجود دارد، وزارتخانه‌ هم به این طرح بسته به شرایطی بی‌میل نیست. جدی افزود: از آنجا که حساسیت موضوع خودرو زیاد است صحن هم منتظر است یک موضوعی در این مورد برای تصویب بیاید، بنابراین صحن آمادگی ورود به این مساله را دارد و فکر می‌کنم این طرح در صحن هم رای بیاورد. وی در پاسخ به سوالی در مورد چراغ سبز تعدادی از نمایندگان مجلس به حذف ثبت محضری برخی خودروها گفت: من اطلاع چندانی از جزییات این موضوع ندارم اما از من سوال کردند و گفتم موافق هستیم که بروکراسی خرید و فروش خودرو کمتر شود و هزینه‌های زیادی نیز به مردم تحمیل نشود. خودرو مانند ملک نیست و چون خرید و فروش زیادی دارد نباید مردم را خیلی در مسیر بروکراسی قرار داد؛ در عین حال باید اطمینان لازم هم حاصل شود تا مساله‌ای ایجاد نشود. نماینده مردم شیروان در مجلس افزود: قبلا در ردیف بودجه درآمدی برای این موضوع پیش‌بینی می‌شد، بیشتر مباحث از این محل مطرح شده است و معمولا کمیسیون اقتصادی در این مورد تصمیم می‌گیرد. تصویب آن هم مربوط به کمیسیون اقتصادی و کمیسیون قضایی است. وی در مورد آینده بازار خودرو در سال آینده پیش‌بینی کرد: قیمت‌ خودروها رو به نزول بود، در حاشیه بازار هم قیمت‌ها در حال کاهش و عرضه خودرو کمی بهتر شده است، بنابراین پیش‌بینی می‌شود که قیمت خودرو بازهم کاهش بیشتری داشته باشد.

قیمت سیب و پرتقال تنظیم بازار شب عید اعلام شد

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: عرضه میوه‌های تنظیم بازار در میادین میوه و تره‌بار با قیمت مصوب آغاز شده است. عباس قبادی گفت: از چند روز آینده انواع کالاهای اساسی مورد نیاز مردم از جمله قند، شکر، روغن، مرغ و به ویژه میوه با حجم وسیع به بازار عرضه می‌شود. دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار در مورد نرخ توزیع میوه دولتی افزود: پرتقال و سیب زرد با نرخ هر کیلوگرم 11 هزار و 800 تومان و سیب قرمز با نرخ هر کیلوگرم 8 هزار و 900 تومان در میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شود. وی بیان داشت: علاوه بر میادین میوه و تره‌بار مقرر شده تا 80 نقطه دیگر در اختیار باغداران قرار گیرد تا بتوانند میوه با قیمت مصوب و بدون واسطه به مردم عرضه کنند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران