شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاتا| معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت ضمن اعلام آغاز طرح فروش‌های فوق‌العاده توسط اصناف از امروز وعده داد که قیمت کالاهای پرمصرف در ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان تعدیل شود

وعده تعدیل قیمت‌ها  در بازار شب عید

شاتا| معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت ضمن اعلام آغاز طرح فروش‌های فوق‌العاده توسط اصناف از امروز وعده داد که قیمت کالاهای پرمصرف در ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان تعدیل شود. عباس قبادی در یک برنامه تلویزیونی، اظهار کرد: امسال به جهت نکاتی که در بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری نیز اشاره شده و با توجه به نزدیکی ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان، برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای برای تامین کالا، تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها انجام شده است.

وی در ادامه از اجرای طرح فروش‌های فوق‌العاده توسط اصناف خبر داد و گفت: با توجه به ضرورت رعایت مسائل و پروتکل‌های بهداشتی امسال فروش‌های بهاره و نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا در کشور برگزار نمی‌شود و طرح فروش فوق‌العاده‌ای در دستور کار قرار گرفت؛ با توجه به اعلام آمادگی اصناف و تشکل‌ها، عرضه مستقیم کالا در قالب این طرح و از امروز (‌شنبه) در سراسر کشور اجرا می‌شود. 

دبیر ستاد تنظیم بازار، در ادامه درباره تامین و ذخیره‌سازی میوه و مرکبات نیز اظهار کرد: ذخیره‌سازی میوه و مرکبات از ماه‌های گذشته انجام شده است و با استفاده از ظرفیت اصناف و تشکل‌ها و همکاری خوب مجموعه جهاد کشاورزی توزیع گسترده این کالاها از هفته آینده در سراسر کشور آغاز خواهد شد. قبادی همچنین با اشاره به مشکلات و مسائل حوزه تولید، تصریح کرد: با هماهنگی استانداری‌ها در سراسر کشور، غرفه‌هایی به صورت رایگان جهت عرضه مستقیم کالا در اختیار باغداران و تشکل‌های مربوطه قرار خواهد گرفت که این موضوع در تعدیل قیمت‌ها و تنظیم بازار تاثیر مثبتی خواهد داشت.

این مقام مسوول با تاکید بر گسترش و شدت نظارت‌ها بر بازار میوه شب عید، گفت: نظارت‌ها از محل دپوی میوه و انبارها تا سطح شبکه توزیع خرد توسط بخش‌های نظارتی به صورت ویژه از امروز انجام خواهد گرفت و در صورت مشاهده هر گونه تخلف، بلافاصله برخورد قانونی انجام می‌شود. مقادیر زیادی میوه توسط بخش خصوصی نیز ذخیره‌سازی شده که با تزریق این اقلام به بازار شاهد کاهش و تعدیل قیمت‌ها در بازار پایانی سال خواهیم بود. قبادی در ادامه در پاسخ به اینکه چرا نرخ مصوب کالاها رعایت نمی‌شود، گفت: بالغ بر ۷۰ درصد نیاز مردم در بخش اقلام پروتیینی و میوه و مرکبات از بازارهای میوه و تره بار تامین می‌شود. تلاش ما توزیع گسترده و متناسب با نیاز بازار همچنین کنترل و تعدیل قیمت‌هاست؛ خوشبختانه در کشور از نظر تامین و ذخایر کالا، مشکل و کمبودی وجود ندارد.

توزیع روغن رانتی است

ایلنا |دبیر فدراسیون صنایع غذایی بخش کشاورزی ایران از توزیع رانتی روغن دولتی در صنایع غذایی خبر داد و گفت: ایجاد رانت و انحصار در روغن موجب افزایش 100 درصدی قیمت این کالا برای بخش زیادی از صنایع غذایی شده است. محسن نقاشی با بیان اینکه بسیاری از موانع تولید داخلی است و ارتباطی به تحریم‌ها ندارد، اظهار کرد: افرادی در حال تشکیل انحصار و ایجاد رانت در کالا اساسی هستند تا با استفاده از شرایطی که تحریم‌ها ایجاد کرده‌اند سودهای سرشار عاید خود کنند.

وی ادامه داد: این افراد هر روز قوی‌تر شده و بیشتر رمق تولید را می‌گیرد. نقاشی از جمله کالای که در آن انحصار و رانت در حال تشکیل است را روغن عنوان کرد. وی با اشاره به مشکلات اخیر مردم و صنایع غذایی در تامین روغن مورد نیاز خود، اظهار کرد: بخش عمده این مشکلات به دلیل انحصار و ایجاد رانت که در این کالا شکل گرفته، به وجود آمده است. نقاشی یادآور شد: روغن یکی از کالاهای اساسی پر مصرف مردم و ماده مهم اولیه تولید در صنایع غذایی است به همین دلیل دولت برای واردات آن ارز ترجیحی تخصیص داده است. به گفته نقاشی؛ به رغم تخصیص ارز ترجیحی به واردات روغن، انحصار و رانت اجازه توزیع عادلانه این کالا بین مردم و صنایع با نرخ دولتی را نمی‌دهد وی افزود: در حال حاضر روغن دولتی با افزایش 100 درصدی نرخ به دست بخش زیادی از صنایع غذایی می‌رسد. نقاشی با بیان اینکه قیمت دولتی هر کیلوگرم روغن برای صنایع 7 هزار و 500 تومان است، گفت: صنایع غذایی روغنی که باید با نرخ دولتی به دستشان برسد را حداقل 15 هزار تومان خریداری می‌کنند.

دبیر اجرایی فدراسیون صنایع غذایی بخش کشاورزی ایران مدعی شد؛ فدراسیون افرادی که در روغن رانت ایجاد کرده‌اند را شناسایی کرده و حاضر است اسامی آنها را در اختیار مراجع قضایی قرار دهد. نقاشی تصریح کرد: با توجه به آنکه رهبر انقلاب، مجلس محترم شورای اسلامی، قوه قضاییه و ریاست محترم جمهوری همواره حمایت خود را از تولید اعلام نموده‌اند، به جریان‌های ضد تولید و سودجو اخطار و اعلام می‌شود به‌منظور معیشت و رفاه مردم و جهش تولید به سودجویی‌های بی‌حساب و رانت‌ها پایان دهند. وی تاکید کرد: در صورت ادامه این روند این افراد مطمئن باشند فدراسیون صنایع غذایی کشاورزی ایران، بنا به رسالت تشکیلاتی خود اقدام به طرح دعوا در محاکم قضایی خواهد کرد. نقاشی همچنین به مسوولان دست اندرکار تامین روغن یادآور شد: اگر در مقابل توزیع ناعادلانه روغن سکوت کنند فدراسیون صنایع غذایی به‌صورت قانونی علیه آنها نیز اقامه دعوا خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران