شماره امروز: ۵۴۷

| | |

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) حاکی از کاهش ۱۵درصدی قاچاق سیگار و افزایش حدود ۲ برابری صادرات و واردات تنباکوی معسل است. ب

قاچاق سیگار کاهش یافت

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) حاکی از کاهش ۱۵درصدی قاچاق سیگار و افزایش حدود ۲ برابری صادرات و واردات تنباکوی معسل است. به گزارش ایسنا، روند قاچاق سیگار در سال گذشته کاهشی بود، به‌طوری که در کل سال گذشته برآورد وزارت صمت از میزان قاچاق سیگار نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود ۳۹ درصد کاهش یافته بود، اما در سال جاری با مشکلاتی که به دلیل عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه در زمینه تولید این محصول ایجاد و منجر به توقف تولید در هشت واحد از ۱۵ واحد تولید محصولات دخانی شد، قاچاق سیگار رو به افزایش گذاشت، ‌تا جایی که در اردیبهشت امسال برآوردها از میزان قاچاق سیگار نزدیک به دو برابر دو ماهه اول سال ۱۳۹۸ بود. اما از ماه گذشته میزان افزایش قاچاق تک رقمی شد و حالا هم در ۹ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل قاچاق سیگار کاهش ۱۵ درصدی داشته است. بر اساس این آمار در ۹ ماهه اول امسال ۴۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نخ سیگار تولید شده که نسبت به تولید ۴۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نخ در ۹ ماهه اول سال گذشته ۳.۲ درصد افزایش داشته است. در پی این افزایش تولید و با توجه به اینکه میزان مصرف در این هشت ماه ۴۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون نخ برآورد شده، برآورد قاچاق سیگار هم با ۱۵ درصد کاهش، از هشت میلیارد و ۶۷۰ میلیون نخ سیگار در ۹ ماهه اول سال قبل به هفت میلیارد و ۳۹۰ میلیون نخ سیگار در مدت مشابه امسال رسیده است. این در حالی است که آمارها نشان می‌دهد از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه صادرات سیگار با کاهش ۷.۷درصدی به ۸۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نخ رسیده است. صادرات سیگار در مدت مشابه سال گذشته ۸۸ میلیون و ۱۰۰ هزار نخ بوده است. در مورد تنباکو، آمار تولید برخلاف ماه‌های قبل منتشر نشده، اما صادرات تنباکوی معسل بیش از دو برابر و واردات آن نزدیک به دو برابر شده است.

قیمت‌ها کاهش می‌یابد

رییس اتحادیه بار فروشان میدان مرکزی تهران گفت: در تامین میوه شب عید مثل سیب و پرتقال، هیچ مشکلی وجود ندارد و قیمت‌ها تا شب عید رو به کاهش است. مصطفی دارایی نژاد افزود: در حال حاضر قیمت پرتقال در کف میدان مرکزی از 9 تا 11هزار تومان، سیب از 7 تا 14 هزار تومان، خیار بوته‌ای 6 هزار تومان و خیار گلخانه‌ای از 9 تا 10هزار تومان فروخته می‌شود. وی اضافه کرد: از دو سه هفته اخیر تا به امروز، شاهد افت قیمت همه میوه‌ها هستیم و این روند ادامه‌دار خواهد بود. دارایی نژاد گفت: در حال حاضر 500 هزار تن پرتقال در انبار‌های استان مازندران دپو شده است و امسال چند روز زودتر از سال قبل، عرضه میوه‌های شب عید را آغاز کردیم و قطعا تا شب عید باز هم قیمت‌ها کاهش می‌یابد. دارایی نژاد در خصوص کمبود نارنگی هم گفت: امسال به دلیل سرما زدگی محصول نارنگی در شهر‌های فسا و داراب و تمام شدن محصولات در شهر‌های استان مازندران با کمبود نارنگی مواجه شدیم که با برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار شد 10هزار تن نارنگی پاکستانی وارد شود و با قیمت هر کیلو 15 هزار تومان در سطح خرده فروشی عرضه شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران