شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فارس| به نقل از اتاق اصناف تهران، محمدصادق مفتح، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در یک برنامه خبری با بیان اینکه هیچ کمبودی در بازار نیست، گفت: با اصلاح نظام توزیع و توزیع کالاهای شب عید در شبکه منتخب، اجناس با قیمت هدف و مصوب به دست مصرف کنندگان خواهد رسید.

توزیع کالاهای شب عید از 20 اسفند

فارس| به نقل از اتاق اصناف تهران، محمدصادق مفتح، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در یک برنامه خبری با بیان اینکه هیچ کمبودی در بازار نیست، گفت: با اصلاح نظام توزیع و توزیع کالاهای شب عید در شبکه منتخب، اجناس با قیمت هدف و مصوب به دست مصرف کنندگان خواهد رسید.

قائم مقام وزیر صمت گفت: زمانی قیمت هدف اتفاق می‌افتد و کالا با قیمت مصوب به دست مصرف کننده خواهد رسید که توزیع مناسب کالا در سطح کشور اتفاق بیفتد. مفتح با اشاره به ذخیره سازی ۴۰ هزار تن میوه برای شب عید بیان کرد: از ۲۰ اسفند برای مقاطع شب عید و رمضان از طریق شبکه منتخب توزیع، فروشگاه‌های منتخب و اصناف امین کالاهای ضروری شب عید را به‌طور منظم توزیع خواهیم کرد و امیدواریم توزیع پیوسته و کافی کالا در این شبکه منتخب در دراز مدت تاثیرش را در بازار و کنترل قیمت‌ها بگذارد و خواهد گذاشت. مفتح با بیان اینکه باید زمینه‌ها و عوامل اصلی بروز تخلف و گرانفروشی از بین برود گفت: درصد کمی هستند که مرتکب گرانفروشی می‌شوند و دلیل آن یکی اجبار است که فرد از روی اجبار مرتکب تخلف می‌شود و دلیل دیگرش اینکه حس می‌کند نظارتی وجود ندارد. قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در خصوص فروش اجباری کالا و کالای سرباری هم گفت: اگر شرکت پخشی کالا یا کالاهایی را به اجبار بفروشد یا فروش کالایی را منوط به خرید کالای دیگری کند تا لغو پروانه‌اش خواهیم ایستاد و به عنوان مخل نظام اقتصادی قابل پیگرد است. قاسم نوده فراهانی رییس اتاق اصناف تهران هم در ادامه  گفت: اگر عرضه و تقاضا هماهنگ باشد در بازار مشکلی پیش نخواهد آمد. وی با اشاره به تشدید بازرسی‌ها و نظارت اصناف و تعزیرات برای برخورد با گرانفروشی‌های احتمالی افزود: به همه اصناف ابلاغ کرده‌ایم که حق ندارند کالایی را بدون فاکتور بخرند برای اینکه ضرایب سود هر صنف معین است و نمی‌توانند از آن تخلف کنند. رییس اتاق اصناف تهران همچنین با بیان اینکه امسال نمایشگاهی نداریم گفت: به جای برگزاری نمایشگاه‌ها، فروش فوق‌العاده را از طریق اصناف برگزار می‌کنیم که اگر رضایت اکثر مردم جلب شود دیگر بساط برگزاری نمایشگاه‌های عید را برای همیشه جمع می‌کنیم.

افزایش توزیع مرغ با نرخ مصوب در سطح خرده فروشی 

تسنیم| سالمی، مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران گفت: تاکنون مرغ گرم تنها از طریق میدان بهمن بین خرده فروشی‌ها توزیع می‌شد، اما از امروز توزیع مرغ به خرده‌فروشی‌ها در میدان تره بار پیروزی آغاز شده و از فردا هم در میدان تره‌بار تهرانپارس این توزیع آغاز می‌شود، هفته آینده نیز سردخانه هشت شهریور واقع در غرب تهران توزیع عمده مرغ را برای خرده‌فروشی‌ها آغاز می‌کند. سالمی گفت: همچنین علاوه بر افزایش مراکز توزیع، میزان توزیع نیز که قبلا 400 تن در روز بود به 800 تن در روز برای مرغ گرم افزایش می‌یابد. مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران افزود: از سوی دیگر از امروز توزیع مرغ منجمد نیز آغاز شده و روزانه بین 300 تا 400 تن مرغ منجمد نیز توزیع خواهد شد. سالمی گفت: برای تامین نیاز مرغ در تهران 500 تا 600 تن مرغ که از سایر استان‌ها وارد تهران می‌شوند از طریق کشتارگاه‌ها بین مراکز عرضه توزیع می‌شود. او گفت: با توجه به افزایش میزان توزیع همچنین مراکز توزیع، از هفته آینده قیمت مرغ به نرخ مصوب 20 هزار و 400 تومان در تمامی مراکز عرضه می‌شود. گفتنی است در حال حاضر براساس مشاهدات میدانی در خرده‌‌فروشی‌ها مرغ تا قیمت کیلویی 34 هزار تومان نیز عرضه می‌شود و برای خرید مرغ با قیمت مصوب در میادین میوه و تره‌بار صف‌های طولانی وجود دارد و این برای چندمین بار در هفته‌های اخیر است که مسوولان وزارت جهاد کشاورزی وعده رسیدن مرغ به نرخ مصوب را می‌دهند.

قیمت هر کیلوگرم  قارچ  به 24900 تومان رسید

ایلنا| مهدی رجبی، رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ ضمن تکذیب کاهش مصرف قارچ در کشور در دوران کرونا اظهار کرد: آمار، اعداد و نرخ‌های ارایه شده از جانب برخی از اعضای انجمن در خصوص کاهش مصرف قارچ در دوران کرونا کذب است، همچنین اعداد اعلام شده درباره زیان بالای روزانه پرورش‌دهندگان قارچ نیز صحت ندارد. رجبی با تاکید بر اینکه انجمن تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کرده است، افزود: انجمن از ابتدای شیوع کرونا با استفاده از تبلیغات مداوم و مستمر در رسانه ملی و انجام کارهای میدانی در خصوص معرفی مزایای قارچ و آگاه‌سازی هموطنان در راستای حفظ سلامت عمومی و تقویت سیستم ایمنی بدن افراد با مصرف قارچ و همچنین خرید تضمینی محصول مازاد بر تقاضا به صورت روزانه زمینه افزایش مصرف و تولید قارچ را فراهم کرد. به گفته رجبی؛ آمار و مستندات نهادهای دولتی و ذی‌صلاح در حوزه صدور پروانه‌های بهره‌برداری نشان می‌دهد تقاضا برای صدور مجوز احداث واحد تولید قارچ و  اجرای طرح‌های توسعه واحدهای قدیمی افزایش یافته است. وی قیمت عرضه قارچ در غرف سازمان‌های میادین و تره بار با نرخ مصوب به ازای هر کیلوگرم 249000 ریال اعلام کرد. وی با اشاره به اینکه ارایه آمار غیرکارشناسی و اظهارنظرهای بدون آگاهی  رفتار غیرحرفه‌ای است، اظهار کرد: این رفتارهای غیرحرفه‌ای نه تنها زمینه ساز توسعه نیست بلکه موجب تخریب صنعت رو به رشد قارچ در کشور خواهد شد. رجبی شرایط کنونی بازار قارچ را موید شرایط مناسب و ایده آل صنعت و صنف قارچ در بازار کشور و نرخ فروش سودآور برای تولیدکنندگان قارچ دانست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران