شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تسنیم| مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری به‌ مناسبت دهه فجر اظهار کرد:

درج قیمت ۱۱۰۰تومانی روی هر تخم‌مرغ الزامی شد

تسنیم| مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری به‌ مناسبت دهه فجر اظهار کرد: اجرای طرح مرغ سایز فعلاً به‌صورت پیشنهادی در حال اجراست و در آینده سازوکار و دستورالعمل‌های جدیدی در این ارتباط داریم. وی افزود: تولید و مصرف مرغ سایز علاوه بر آنکه به‌نفع اقتصاد خانوار است طعم و کیفیت بهتری نیز دارد همچنین میزان دورریز و چربی در مرغ‌های متوسط کمتر از مرغ‌های درشت است. معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: چربی‌های بیشتری که از تولید مرغ درشت ایجاد می‌شود در واقع با همان نهاده‌هایی تولید شده که با ارز 4200تومانی به کشور وارد شده است. رضایی تصریح کرد: ضریب تبدیل گوشت مرغ در کشور 2.07 است که به‌دنبال کاهش ضریب تبدیل به 1.8 هستیم. وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی توسعه تولید و مصرف انواع ماکیان را در دستور کار دارد به‌طوری که تولید صنعتی بوقلمون در سال‌های اخیر افزایش یافته است. اکنون 42 هزار تن به این شکل در کشور تولید می‌شود و این محصول را می‌توان از اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی تأمین کرد. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با تولید کره گفت: در حالی که در سال قبل 50 هزار تن کره به کشور وارد می‌شد این رقم در سال جاری به هفت هزار تن کاهش یافته است و با ضریب خودکفایی 85درصدی در آستانه خودکفایی هستیم. رضایی همچنین با اشاره به کاهش واردات گوشت قرمز گفت: 160 تا 170 هزار تن گوشت قرمز در سال گذشته به کشور وارد می‌شد که این رقم امسال به 40 هزار تن کاهش یافته است. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با ابراز اینکه واردات جو در سال جاری 50 درصد کاهش یافته است، گفت: متأسفانه شاهد کاهش واردات این محصول هستیم اما باید توجه داشت که تا دو ماه آینده مراتع کشور قابلیت چرا پیدا می‌کند و تا آن مدت نیاز تولیدکنندگان را مدیریت خواهیم کرد. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با درخواست مرغداران برای افزایش قیمت این محصول گفت: پیشنهاد افزایش قیمت گوشت مرغ به سازمان حمایت رفته است اما باید توجه داشت که در صورت تصویب این طرح، افزایش قیمت این محصول زیاد نخواهد بود. رضایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با دفاع از عملکرد سامانه بازارگاه گفت: بر این اساس توانستیم گرفتن مبلغ پشت بارنامه و پول اضافه گرفتن از مرغداران را حذف کنیم و دیگر چنین امکانی برای سودجویان فراهم نیست و ما حاضریم این موضوع را راستی‌آزمایی کنیم. وی آزاد شدن صادرات شیرخشک را الزامی دانست و گفت: در صورتی که صادرات شیرخشک آزاد نشود امکان حفظ خودکفایی در تولید این محصول فراهم نخواهد بود زیرا بعد از تولید کره پودری به دست می‌آید که باید مازاد آن را صادر کنیم و بازار کشش لازم برای جذب آن را ندارد. معاون وزیر جهاد کشاورزی، وزارت صمت را مسوول کنترل قیمت تخم‌مرغ در بازار دانست و تصریح کرد: ما در طرح عمده‌فروشی این محصول را مورد پایش قرار دادیم. رضایی گفت: طرح درج قیمت تخم‌مرغ روی بسته‌بندی و هر عدد تخم‌مرغ آغاز شده است. بر این اساس قیمت هر شانه تخم‌مرغ 31 تا 33 هزار تومان و هر دانه آن حدود 1100 تومان خواهد بود. معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در صورتی که قیمت‌های یادشده تخم‌مرغ در بازار رعایت نشود دستگاه‌های نظارتی مکلف به برخورد هستند.

روغن‌هایی که در عمده‌فروشی‌ها مانده‌اند

ایسنا| رحمان ناصریان، معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وضعیت روغن در بازار اظهار کرد: وضعیت روغن در بازار مناسب است و در حال حاضر ۸۵ درصد از فروشگاه‌ها روغن دریافت می‌کنند. وی ادامه داد: موضوع کمبود روغن را نمی‌پذیرم؛ مقدار زیادی روغن در عمده‌فروشی‌ها مانده که خریدار ندارند و تب خرید روغن در بازار فروکش کرده است.

گران‌فروشی چای نداریم

ایلنا| حبیب جهانساز، رییس سازمان چای کشور درباره تامین بازار چای اظهار کرد: امسال میزان تولید چای در کشور به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی با افزایش 3 هزار تنی روبه‌رو بوده است. وی ادامه داد: سال گذشته میزان تولید چای در کشور 27 هزار تن بود که در سال جاری به 30 هزار تن رسیده است. به گفته رییس سازمان چای کشور؛ بر اساس آمار سازمان بیشتر حجم چای تولید داخل در بازار عرضه شده و تقریبا حدود 5 هزار تن چای در انبارها باقی مانده که به تدریج عرضه می‌شود. جهانساز شرایط تامین چای وارداتی را نیز مناسب ارزیابی کرد و افزود: با وجود تغییر نرخ ارز واردات چای حجم واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته است. وی میزان واردات چای در 9 ماهه سال جاری را 45 هزار تن عنوان کرد که نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است. جهانساز تاکید کرد: با توجه به افزایش تولید و ثابت ماندن واردات کمبودی در بازار چای نداریم و این موضوع نباید بهانه‌ای برای گران فروشی باشد.  وی دلیل افزایش قیمت چند برابری چای خارجی در سال جای را حذف ارز ترجیحی برای واردات این کالا عنوان کرد. رییس سازمان چای کشور قیمت چای وارداتی با وجود تغییر نرخ ارز واردات را منطقی دانست و افزود: هر کیلوگرم چای خارجی با قیمت 5 دلار وارد کشور می‌شود که با توجه به نرخ ارز و هزینه‌های مربوط به بسته‌بندی و... به قیمتی می‌رسد که اکنون در بازار عرضه می‌شود. جهانساز کمترین قیمت هر بسته چای داخلی را 35 هزار تومان و نوع ممتار آن را 60 تا 65 هزار تومان اعلام کرد. وی معتقد است؛ با توجه به هزینه تمام شده تولید قیمت چای داخلی ارزان است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران