شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فارس| رییس شورای رقابت با بیان اینکه بعد از رصد اقتصاد کشور طی 2 ماه آینده در خصوص قیمت‌گذاری خودروها تصمیم می‌گیریم، گفت:

قیمت‌گذاری جدید خودرو بعد از عید 

فارس| رییس شورای رقابت با بیان اینکه بعد از رصد اقتصاد کشور طی 2 ماه آینده در خصوص قیمت‌گذاری خودروها تصمیم می‌گیریم، گفت: قیمت‌گذاری خودرو وظیفه شورای رقابت است و اینکه به سازمان دیگری مانند کمیته خودرو محول شود، شایعه است.رییس شورای رقابت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ممکن است قیمت‌گذاری خودرو به کمیته خودرو واگذار شود؟ اظهار داشت: طبق قانون، قیمت‌گذاری خودرو وظیفه شورای رقابت است. این موضوع که قیمت‌گذاری خودروها به سازمان دیگری مانند کمیته خودرو محول شود، شایعه است.وی همچنین درباره خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروساز گفت: در حال حاضر خودروسازان خصوصی هستند، یعنی دولت کمتر از ۲۰ درصد در این صنعت سهم دارد، بنابراین می‌توان گفت از نظر قانونی خودروسازان دولتی نیستند و خصوصی هستند. رییس شورای رقابت ادامه داد: براساس قانون مجلس، خودروسازی جزو صنایعی است که دولت می‌تواند تا ۲۰ درصد سهم در آن را داشته باشد، هم‌اکنون دولت تنها ۲۰ درصد در خودروسازی سهم دارد و مدیریت این بخش را در دست دارد.وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قرار است از این به بعد، ۶ ماه یک‌بار قیمت کارخانه‌ای خودرو افزایش پیدا کند؟ گفت: وظیفه شورای رقابت است که دستورالعمل قیمت کالا‌های انحصاری را اعلام کند. قرار بر این بود که هر ۳ ماه یک‌بار و با توجه به نرخ تورم بخشی قیمت خودرو افزایش پیدا کند، اما با رویه به وجود آمده و کاهش نرخ ارز قرار است این اقدام از ۳ ماه به ۶ ماه یک‌بار تغییر پیدا کند، در ضمن باید ۲ ماه آینده اقتصاد کشور رصد شود، بعد شورا تصمیم بگیرد.

هشدار جدید اتاق  به صاحبان کارت‌های بازرگانی

اتاق بازرگانی تهران در اطلاعیه‌ای جدید از صاحبان کارت‌های بازرگانی خواست نسبت به تمدید این کارت‌ها اقدام کنند.در حدود یک سالی که از شیوع ویروس کرونا در ایران می‌گذرد، اتاق بازرگانی تلاش کرده بخشی از خدمات خود را به شکل غیر حضوری ارایه کند و در این بین خدمات مربوط به کارت‌های بازرگانی نیز جزوی از آن بوده است.در کنار خدمات غیر حضوری، در دو ماه گذشته با توجه به طرح ستاد ملی مقابله با کرونا، بنا شد کارت‌های بازرگانی به شکل خودکار تمدید شوند اما حالا با پایان یافتن زمان اجرای این مصوبه، به نظر می‌رسد صاحبان این کارت‌ها باید بار دیگر برای تمدید آنها اقدام کنند.اتاق بازرگانی تهران در اطلاعیه‌ای، اعلام کرده: با پایان یافتن زمان در نظر گرفته برای تمدید خودکار اعتبار کارت‌های بازرگانی با مصوبه ستاد ملی کرونا در ۳۰ دی ماه، لازم است فعالان اقتصادی که اعتبار کارت‌شان در ماه‌های آذر و دی منقضی و با مصوبه مذکور تمدید شده بود، برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در امور تجاری جاری خود نسبت به تمدید اعتبار کارت‌ خود اقدام کنند.این اتاق توضیح داده: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و بنا به درخواست اتاق‌های بازرگانی تهران و ایران، در راستای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، اجرای محدودیت‌ها و جلوگیری از مراجعه حضوری صاحبان کارت‌های بازرگانی در دوره بیماری کرونا، اعتبار کارت‌های بازرگانی که تاریخ انقضای آن در بازه زمانی دو ماهه آخر آبان تا آخر دی بود، بطور خودکار تا ۳۰ دی ماه تمدید شد. در حال حاضر کارت‌های بازرگانی که اعتبار آن‌ در این مدت به پایان رسیده و به‌واسطه مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تا پایان دی تمدید شده بود، بطور قطعی پایان یافته و با توجه به انباشت این کارت‌ها لازم است دارندگان کارت برای تمدید اعتبار و فعال شدن دوباره آن اقدام کنند.همچنین با توجه به اینکه سازمان توسعه تجارت از ابتدای سال فرایند صدور کارت‌های بازرگانی را بر عهده گرفته، به نظر می‌رسد فرایند تمدید نیز طولانی‌تر از قبل خواهد بود. اتاق بازرگانی اعلام کرده: متقاضیان تمدید کارت بازرگانی با مراجعه به «سامانه جامع تجارت» و تکمیل مدارک خواسته شده، می‌توانند نسبت به تمدید کارت بازرگانی خود اقدام کنند. رضایی تصریح کرد که پس از ارجاع پرونده متقاضیان تمدید کارت بازرگانی از سوی سازمان توسعه تجارت ایران به اتاق بازرگانی تهران، این اتاق در اسرع وقت نسبت به صدور و تمدید کارت بازرگانی متقاضیان اقدام خواهد کرد. در صورتی که اعضا به هر دلیلی نیازی به تمدید کارت بازرگانی خود نمی‌بینند، برای استفاده از خدمات گسترده اتاق تهران و همچنین حفظ سابقه عضویت برای انجام ساده‌تر امور تجارت خارجی در آینده می‌توانند کارت عضویت بگیرند.

قیمت‌ها در بازار خودرو کاهشی است

مهر| وزیر صمت گفت: روند قیمت‌ها در بازار خودرو کاهنده بوده و سیاست وزارت صمت رقابتی کردن بازار و حذف دلالان و واسطه‌های بین مصرف‌کننده و تولیدکننده است.علیرضا رزم حسینی در حاشیه جلسه با کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد قیمت خودرو، اظهار داشت: روند قیمت در بازار کاهنده است و سیاست وزارت صمت رقابتی کردن بازار و حذف دلالان و واسطه‌های بین مصرف‌کننده و تولیدکننده است که این مهم کم کم در حال رخ دادن است.وزیر صمت افزود: از ماه‌ها پیش در وزارت صمت به دنبال افزایش تولید خودرو بودیم که با وجود مشکلات صنایع، تولید خودرو ۲۳ درصد رشد کرده است. همچنین تا پایان اردیبهشت ماه سال بعد، تولید۵۰ درصد افزایش خواهد یافت. بسته مالی بسیار خوبی را برای خودروسازان با همکاری رییس کل بانک مرکزی تهیه کردیم که در حال اجرایی شدن است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران