شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بعد از اعلام شورای رقابت در رابطه با قیمت‌گذاری دو خودرو، این شورا قیمت اعلامی ساینا s را به ۱۱۴ میلیون و ۶۲۵ هزار تومان اصلاح کرد.

قیمت کوییک و ساینا اس مشخص شد

بعد از اعلام شورای رقابت در رابطه با قیمت‌گذاری دو خودرو، این شورا قیمت اعلامی ساینا s را به ۱۱۴ میلیون و ۶۲۵ هزار تومان اصلاح کرد. شورای رقابت از قیمت‌گذاری دو خودرو خبر داد و اعلام کرد که برای سه ماهه پایان سال قیمت کارخانه ساینا s ١٤٠میلیون و ۶۲۵ هزار تومان و قیمت کارخانه کوئیک s ١٢٥میلیون و ۳۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.اما ساعاتی بعد از سوی شورا قیمت اعلامی ساینا s اصلاح و اعلام شد که خطایی در چاپ رخ  داده است.بر این اساس قیمت کارخانه سایناs برای سه ماه پایانی سال ۱۱۴ میلیون و ۶۲۵ هزار تومان است.

روغن موجود در مخازن کارخانه‌‌ها در شرایط مطلوبی است

شاتا|  شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد میانگین تولید و توزیع روغن نباتی کشور طی چهار سال گذشته سالانه قریب به یک میلیون و هفتصد هزار تن و میزان روغن خام تأمین شده برای کارخانجات از ابتدای سال جاری تاکنون قریب به یک میلیون و ششصد هزار تن بوده است . از ابتدای سال 1399 روغن خام مورد نیاز کارخانه‌های روغن نباتی برای توزیع در شبکه‌های خانوار و صنف و صنعت از چهار محل واردات بخش خصوصی، استحصالی دانه وارداتی، استحصالی دانه داخلی و ذخایر راهبردی تأمین شده که با احتساب موجودی اول دوره میزان 1600 هزار تن روغن خام مورد نیاز تولید روغن نباتی کارخانجات تامین شده است و در حال حاضر روغن موجود در مخازن کارخانجات و مخازن بنادر بخش خصوصی و دولتی در شرایط مطلوبی قرار دارد . با توجه به تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی علیه ملت بزرگ ایران و مشکلات مرتبط بر تامین ارز کشور، واردات روغن خام طی 10 ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 34 درصد (454 هزار تن) کاهش داشته است که تدابیر دولت در مقابله با تحریم و حفظ و ارتقاء ذخایر راهبردی کالاهای اساسی کشور موجب شد کسری میزان واردات از محل ذخایر راهبردی به میزان 523 هزار تن از ابتدای سال جاری تاکنون تامین و توزیع شود و به منظور جبران تقاضاهای مضاعف موجود و نیاز‌های پایان سال، برنامه توزیع 300 هزار تن روغن خام مازاد بر توزیع قبلی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده که در حال اجرا است . طی 10ماهه سال جاری با احتساب روغن استحصالی از محل دانه داخلی و موجودی ابتدای سال 1399 نزدیک به 1600 هزار تن روغن مورد نیاز کشور تولید و توزیع شده که بیشتر از ارقام تولید متوسط دوره مشابه چهار سال گذشته کشور است، این در حالی است که ذخایر روغن کشور و میزان روغن خام تامین ارز شده و در حال حمل به کشور در شرایط مناسبی قرار دارد و با لطف خدای متعال از وضعیت با ثبات و قابل اتکایی برخوردار است . نکته قابل توجه در تحلیل مشکل پیش آمده در بازار روغن، آثار انتظارات تورمی ناشی از اطلاع‌رسانی گسترده ومتراکم درخصوص آزاد‌سازی نرخ ارز کالاهای اساسی در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی طی بررسی بودجه سال 1400 است که فشار بسیار سنگینی بر تقاضای بخش صنف وصنعت و خانوار به بازار تحمیل و عملاً بازار را از حالت تعادل خارج کرده است . در آخرین جلسه تنظیم بازار کالاهای اساسی که در دفتر معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد صراحتا " اعلام شد، دولت هیچ تصمیمی به منظور تغییر ارز کالاهای اساسی از جمله روغن خام را نداشته و امید است با کاهش انتظارات تورمی ناشی از این تدابیر در آینده نزدیک بازار روغن به آرامش برسد .

ارز ۴۲۰۰ تومانی  منشأ رانت و فساد است

مهر| عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجلس به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است و امیدواریم با توجه به مصوبه کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه ۱۴۰۰حذف ارز ترجیحی در صحن علنی مجلس هم رای بیاورد.حسین رییسی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی اظهار داشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی متأسفانه محلی برای سوءاستفاده و فساد شده است. دولت اگر به دنبال پرداخت یارانه به مردم است آن را باید به آخرین حلقه زنجیره یعنی مصرف‌کننده بدهد.وی ادامه داد: متأسفانه واردکننده‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی را دریافت می‌کنند ولی مابه ازای آن وارداتی صورت نمی‌گیرد و این موضوع زمینه ساز افزایش قیمت کالاهای مصرفی می‌شود. افزایش قیمت مرغ در یک ماه گذشته شاهدی برای این موضوع است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه ناکارآمدی ارز ۴۲۰۰ تومانی اثبات شده، گفت: ناکارآمدی ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی ثابت شده است و این یارانه سنگین به مردم اصابت نمی‌کند. مجلس به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است و با توجه به مصوبه کمیسیون تلفیق، امیدواریم در صحن علنی هم رأی بیاورد.

وی ادامه داد: ارز ۴۲۰۰ تومانی قاچاق را در کشور جذاب کرده است. در حال حاضر شاهد آن هستیم که به دارو ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می‌دهند و از طرفی دیگر همان دارو از کشور قاچاق می‌شود. قاچاق انسولین از ایران به کشورهای همسایه نمونه آن است. تفاوت قیمت داخل و خارج کشور، زمینه قاچاق انسولین را فراهم کرده است.رییسی تصریح کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی باید به‌طور کامل حذف شود و منابع مالی حاصل از آن را باید به نیازمندان به صورت یارانه نقدی پرداخت کرد. هر چیزی غیر از این زمینه‌ساز سوءاستفاده و فساد می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران