شماره امروز: ۵۴۷

در نشست بخش خصوصی با نمایندگان دولتی و مجلس تشریح شد

| | |

آخرین اقدامات برای واردات و تولید واکسن کرونا تشریح شد. در نشست نمایندگان اتاق تهران در بخش اقتصاد با دبیر ستاد ملی مدیریت کرونا و یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و یکی از مسوولان سازمان غذا و دارو،

تعادل| 

آخرین اقدامات برای واردات و تولید واکسن کرونا تشریح شد. در نشست نمایندگان اتاق تهران در بخش اقتصاد با دبیر ستاد ملی مدیریت کرونا و یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و یکی از مسوولان سازمان غذا و دارو، آخرین برنامه‌ها و تصمیمات کشور مربوط به خرید واکسن کرونا و اتفاقات رخ‌داده در زمینه تولید این واکسن در داخل کشور مورد واکاوی قرار گرفت. مسوولان دولتی خبرهای تازه‌ای در این باره اعلام کردند. در این نشست، دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا نیز توضیحاتی در رابطه با برنامه‌های دولت برای تامین و تولید واکسن کرونا ارایه داد. او برآورد کرد که گروه دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی فرامین امام (ره)، انستیتیو پاستور و انستیتیو رازی طی ماه‌های آتی به تولید انبوه و صنعتی واکسن کرونا در داخل دست پیدا کنند. او همچنین خبر داد که تجهیزات جدید برای خط تولید واکسن کرونا در گروه دارویی برکت در حال نصب و فعال‌سازی است و این شرکت تولیدی تا دست‌کم 45 روز دیگر 1.5 میلیون دوز واکسن کرونا تولید و عرضه خواهد کرد. مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نیز در اظهاراتی عنوان کرد که با وجود پرداخت قسط اول خرید واکسن کرونا، اما کوواکس هنوز اعلام نکرده که اولین محموله واکسن کرونا را چه زمانی به ایران تحویل می‌دهد. به گفته او، واکسن کرونا ساخت «فایزر و مدرنا» از فهرست تامین ایران خارج شده اما سایر تولیدکنندگان خارجی که مستندات مربوط به تایید واکسن کرونا ساخته شده خود را ارایه دهند، امکان خرید و تامین از سوی ایران برای آن وجود دارد. او این راهم گفته که اگر شرکت بیونتک آلمان نیز مستندات خود را ارایه دهد، امکان بررسی خرید آن از سوی ایران وجود دارد.

   تولید 150 میلیون دوز واکسن کرونا 

تا خرداد 1400

فعالان اقتصادی در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، طی سی‌امین نشست این کمیسیون که به صورت مجازی برگزار شد، به بررسی ظرفیت‌های تولید و واردات واکسن کرونا به کشور پرداختند. حمیدرضا جمشیدی دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در سخنانی، با اشاره به اینکه برنامه کشور برای طرح واکسیناسیون کرونا و تهیه و تامین این واکسن روی سه حوزه، تولید داخل، خرید از کوواکس و تامین از شرکت‌های خارج از کوواکس است، افزود: در حوزه تولید داخلی واکسن کرونا در حال حاضر حدود 10 شرکت و تولیدکننده داخلی فعال شده‌اند. وی در این زمینه به انستیتیو پاستور اشاره کرد که قرارداد همکاری و مشارکت این گروه داروسازی با کوبا برای انتقال دانش فنی ساخت واکسن کرونا از این کشور به ایران منعقد شده و مرحله سوم این واکسن در ایران صورت خواهد گرفت. به گفته وی، تولیدکنندگان دیگری از جمله انستیتیو رازی، شرکت‌هایی از وزارت دفاع، بیمارستان بقیه‌الله، گروه دارویی برکت از ستاد اجرایی فرامین حضرت امام (ره) و چند شرکت دانش‌بنیان مراحل تولید و ساخت واکسن کرونا را آغاز کرده‌اند. وی با اشاره به اینکه برآوردها تاکنون نشان می‌دهد که گروه دارویی برکت، انستیتیو پاستور و انستیتیو رازی به تولید انبوه و صنعتی واکسن کرونا در داخل دست پیدا خواهند کرد، افزود: تا اواخر خرداد ماه سال آینده، خط تولید کامل واکسن کرونا با حجم ساخت 100 تا 150 میلیون دوز در سال در کشور راه‌اندازی شده و شروع به کار خواهد کرد. به گفته وی، تمامی تجهیزات این خط تولید از خارج از کشور خریداری شده است. جمشیدی با تاکید بر اینکه برخلاف برخی اظهارنظرها، ایران کشور واکسن‌ساز است و در این زمینه نیز تجربیات خوبی در کشور وجود دارد، گفت: واکسن ساخت انستیتیو رازی نیز در مرحله آزمایش انسانی قرار دارد.

   واریز 52  میلیون دلار به حساب کوواکس

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در ادامه به کوواکس اشاره کرد که به گفته وی، تا دو هفته پیش، ایران مبلغ 52 میلیون دلار از طریق یک بانک سوییسی به حساب کوواکس واریز کرده است. وی با بیان اینکه در حدود 10شرکت تولیدکننده واکسن کرونا در کوواکس حضور دارند که در میان آنها شرکت‌هایی از امریکا، انگلیس و سایر کشورها نیز هستند، افزود: در کوواکس، برای تامین واکسن کرونا دو گزینه اختیاری و اجباری وجود دارد که کشورها می‌توانند بر اساس آن اقدام کنند که ایران گزینه اختیاری را انتخاب کرده است. وی در ادامه با این توضیح که خرید واکسن کرونا از غیر از کوواکس نیز در برنامه‌های کشور قرار دارد، افزود: در حال حاضر چندین پیشنهاد از سوی برخی تولیدکنندگان واکسن کرونا خارج از کوواکس به دست ما رسیده که هنوز تصمیم‌گیری روی آن صورت نگرفته است. عبدالحسین روح‌الامینی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و نماینده این کمیسیون برای شرکت در جلسات کمیته واکسن وزارت بهداشت نیز در این نشست، تحویل 100 میلیون دوز واکسن کرونا برای ایمنی 50 میلیون نفر در کشور را از جمله اولویت‌های وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: به‌رغم هشدارهای قبلی در خصوص ضرورت حمایت کافی و کامل از شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندگان واکسن در کشور، این اتفاق خیلی دیر رخ داد و از این حیث دست‌کم ۶ماه عقب‌افتادگی وجود دارد. وی در همین رابطه، به همکاری ایران با کوبا برای ساخت واکسن کرونا اشاره کرد و یادآور شد که در این زمینه نیز تاخیر صورت گرفت. روح‌الامینی همچنین با اشاره به اینکه بر اساس یکی از مصوبات کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از صندوق نوآوری و شکوفایی خواسته شده تا سقف اعتبارات این صندوق برای توسعه زیرساخت‌ها و خطوط جدید تولید واکسن کرونا در کشور تا 50 میلیارد تومان افزایش یابد، افزود: بخش خصوصی باید در زمینه تامین و تدارک واکسن کرونا از خارج از کشور برای نیاز داخل، فعال شده و کاملا آماده شود. وی از کشورهای «چین، روسیه، هند، کوبا» برخی از کشورهای اروپای شرقی از جمله مجارستان و لهستان و همچنین کشورهای آلمان و سوییس به عنوان پایگاه‌هایی برای تامین واکسن کرونا یاد کرد و افزود: بخش خصوصی همچنین باید برای سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های واحدهای تولیدی ساخت واکسن کرونا در داخل، آماده شود و از این فرصت برای تامین و صادرات واکسن کرونا ساخت داخل به کشورهای همسایه استفاده کرد. 

   خرید  واکسن کرونا

 از شرکت‌های تایید شده خارجی

سید حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نیز طی سخنانی، به آمادگی انستیتیو رازی برای تولید واکسن کرونا اشاره کرد و یادآور شد که مراحل اعطای مجوزهای لازم به این تولیدکننده در حال انجام است. وی افزود: در حال حاضر و تاکنون، هیچ‌کدام از شرکت‌های خارجی که اقدام به تولید واکسن کرونا کرده‌اند، مستندات تاییدی خود را ارایه نداده‌اند تا نسبت به بررسی تامین واکسن از این شرکت‌ها اقدام کنیم. به گفته وی، شرکت‌های داروسازی فایزر و مدرنا از فهرست تامین واکسن کرونای ایران خارج شده‌اند، هرچند پیش از دستور صادر شده از سوی مقام معظم رهبری برای عدم خرید واکسن کرونا از این دو شرکت، به دلیل شرایط دشوار نگهداری و حمل واکسن‌های فایزر در دمای منفی ۷۰درجه سانتی‌گراد نیز امکان واردات آن برای ایران وجود نداشت. محمدی در عین حال، تصریح کرد که برای تامین واکسن کرونا ساخت یک شرکت از هند نیز ابتدا باید از دفتر مقام معظم رهبری استعلام لازم گرفته شود، هرچند این شرکت اعلام کرده است که واکسن ساخت خود را به ایران تحویل نمی‌دهد و ممکن است مقدار محدودی از آن را طی ماه فوریه (بهمن- اسفند) تحویل دهد. به گفته وی، به‌رغم آنکه تولید داخل واکسن کرونا و تحویل آن از سوی شرکت‌های سازنده داخلی ممکن است زمان‌بر باشد، واردات این واکسن از خارج از کشور یکی از اولویت‌ها است و هر یک از شرکت‌های سازنده واکسن کرونا به غیر از فایزر و مدرنا که تاییدیه و مستندات خود را به ایران و وزارت بهداشت ارایه دهند، فرآیند خرید و تامین آن مورد بررسی و اقدام قرار می‌گیرد.

   ماندگاری ارز 4200 تومانی دارو در سال 1400

همچنین به گفته محمدرضا نجفی‌عرب، در لایحه بودجه سال آینده، 8.5 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای ضروری و اساسی و دارو پیش‌بینی شده که از این میزان، 2.5 میلیارد دلار برای بخش دارو و تجهیزات پزشکی است و پس از بحث و گفت‌وگوهای صورت گرفته در مجلس، به احتمال فراوان بودجه 2.5 میلیارد دلاری با نرخ 4200 تومان برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی برای سال 1400 تصویب خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران