شماره امروز: ۵۴۷

از احتمال افزایش 70 درصدی قیمت «نان» تا تکذیب وزارت صمت

| | |

آیا افزایش نرخ «نان» در راه است؟ رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران روز یکشنبه در اظهاراتی اعلام کرد که پیشنهاد افزایش 70 درصدی قیمت نان در تهران به دولت ارایه شده،

تعادل - گروه تجارت |

آیا افزایش نرخ «نان» در راه است؟ رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران روز یکشنبه در اظهاراتی اعلام کرد که پیشنهاد افزایش 70 درصدی قیمت نان در تهران به دولت ارایه شده، که ظاهرا کارگروه استانداری تهران با افزایش 35 درصدی موافقت کرده است. هرچند هنوز جزییات آن و اینکه دقیقا چقدر قیمت نان گران می‌شود، مشخص نیست. اما زمزمه‌های گران کردن نرخ نان، سبب واکنش متفاوت یکی از نمایندگان مجلس شد. او در توییتر خود نوشت: «گران‌سازی چندبرابری کالا‌های پایه و اساسی توسط دولت را چگونه باید تحلیل کرد؟ آیا فشار حداکثری برتوده‌های فرودست و محروم در راستای فراهم کردن فضای مذاکره مجدد نیست؟» البته مسوولیت افزایش قیمت نان در استان‌ها بر عهده استانداری گذاشته شده اما استانداری تهران با تایید اینکه نانوایان درخواست جدی برای افزایش قیمت نان دارند، در اظهاراتی گفته است، به دلیل اینکه وزارت صمت می‌خواهد برای تمام کشور تصمیم‌گیری کند، ما نمی‌توانیم در استان تهران اقدام به افزایش قیمت کنیم. با این حال، دبیر ستاد تنظیم بازار روز گذشته اخبار منتشر شده درباره افزایش قیمت نان را تکذیب کرد وگفت: اگر بحثی درباره افزایش قیمت نان مطرح می‌شود مسائل کارشناسی است واین به منزله افزایش قیمت نان نیست. 

    پیشنهاد افزایش قیمت نان به دولت

رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران به تازگی اعلام کرد که این اتحادیه پیشنهاد افزایش ۷۰ درصدی قیمت نان در تهران را ارایه کرده است. بیژن نوروزی مقدم روز یکشنبه با تاکید بر اینکه طی ۵ سال، از سال ۹۳ تا ۹۸ به رغم افزایش نرخ تورم اجازه افزایش قیمت نان به نانوایی‌ها در پایتخت داده نشد، گفت: در شهریور ۹۹ پس از هشت ماه دوندگی اتحادیه، بالاخره مسوولان پذیرفتند که دیگر نانوایان نمی‌توانند به کار خود با قیمت‌های قبلی ادامه دهند و قیمت نان را ۴۵ درصد افزایش دادند. او با تاکید بر اینکه قیمت جدید هزینه‌های نانوایان را پوشش نمی‌دهد و مورد تایید آنها نیست، گفت: «این در حالی بود که در دستورالعمل وزارت صمت برای تعیین نرخ نان آمده است که نرخ گندم باید ملاک تعیین قیمت‌گذاری نان قرار گیرد و از ابتدای سال‌جاری نانوایان می‌توانند مطابق با افزایش قیمت گندم، قیمت نان را افزایش دهند.» او می‌گوید: با وجود افزایش قیمت خرید تضمینی گندم، افزایش قابل توجه دیگر هزینه‌ها از جمله حمل و نقل و خرید خمیر مایه و ... هنوز برای افزایش قیمت نان تصمیم گرفته نشده است.  او گفت که پس از ماه رمضان آنالیز قیمتی خود را برای مسوولان ارایه کرده‌اند و استانداری تهران می‌گوید درخواست‌شان به حق است، اما بر خلاف روند قانونی آنکه باید تصمیم در کارگروه استانی گرفته شود، موضوع را به وزارت صمت ارجاع داده است. به گفته نوروزی مقدم، «وزارت صمت نیز آن را به ستاد تنظیم بازار ارسال کرد و سازمان حمایت مکلف به بررسی آن شد.» او گفت: حالا بعد از گذشت چندین ماه وزارت صمت به ما می‌گوید که برای افزایش نرخ نان در استان تهران باید در هیات دولت تصمیم‌گیری شود  که این اقدام را وزارت صمت، خلاف دستورالعمل‌های خود وزارتخانه دانست. 

    واکنش متفاوت نماینده مجلس 

اما پس از انتشار خبر احتمال افزایش قیمت نان، احمد نادری، نماینده مجلس در واکنش به خبر افزایش قیمت نان در توییتر نوشت: «قیمت مواد غذایی ساده کارگران را در سال‌های اخیر چند برابر کرده‌اند و اکنون خبر می‌رسد که می‌خواهند دوباره نان را گران کنند. گران سازی چندبرابری کالا‌های پایه و اساسی توسط دولت را چگونه باید تحلیل کرد؟ آیا فشار حداکثری برتوده‌های فرودست و محروم در راستای فراهم کردن فضای مذاکره مجدد نیست؟» 

    توضیح استانداری و تکذیب وزارت صمت

چندی پیش استانداری تهران نیز به نوعی گلایه نانوایان برای افزایش قیمت نان را تایید کرد. به‌طوری‌که معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران گفت: «قیمت نان تغییری نکرده و نانوایی‌ها از قیمت‌ها بسیار گله مند هستند، چون به‌رغم اینکه قیمت آرد تغییری نکرده، هزینه‌هایی مثل آب، برق، گاز، بیمه، حمل آرد و... بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشته و در دو سال گذشته هیچ افزایش قیمت نانی اتفاق نیفتاده است.» به گفته او، نانوایان درخواست جدی برای افزایش قیمت نان دارند، ما هم این موضوع را آنالیز کرده‌ایم، اما به دلیل اینکه وزارت صمت می‌خواهد برای تمام کشور تصمیم جدیدی بگیرد، ما نمی‌توانیم در استان قیمت را تغییر دهیم. اما عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار روز گذشته اخبار منتشره را رد کرد و گفت: «بحث افزایش قیمت نان فعلا مطرح نیست و اگر بحثی در این باره در رسانه‌ها مطرح می‌شود مسائل کارشناسی است و این به منزله افزایش قیمت نان نیست، قیمت نان همچنان در اختیار استانداری‌های کشور است و هرگونه اظهارنظری در مورد افزایش قیمت نان اظهارنظر فردی و فاقد وجاهت قانونی است.» اما زمزمه احتمال افزایش قیمت نان تنها شامل حال تهرانی نمی‌شود، به‌طوری‌که برخی اخبار نشان از این دارد که در سایر استان‌ها بحث افزایش قیمت نان نیز مطرح است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران