شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاتا | وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هر کالایی که یارانه یا امتیازی دریافت می‌کند قیمت‌گذاری‌اش هم اجباری است.

کدام کالاها مشمول قیمت‌گذاری اجباری می‌شوند؟

شاتا | وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هر کالایی که یارانه یا امتیازی دریافت می‌کند قیمت‌گذاری‌اش هم اجباری است. علیرضا رزم‌ حسینی گفت: به هر کالایی که یارانه یا امتیازی داده شود، قیمت‌گذاری‌اش هم اجباری می‌شود. عموم تولیدکنندگان بر اساس هزینه تمام‌شده، محصولات تولیدی خود را قیمت می‌گذارند. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تولیدکنندگان اما موظف هستند که با تعیین شبکه توزیع محصول تولیدی را با کمترین واسطه و قیمت به دست مصرف‌کنندگان برسانند. رزم حسینی گفت: اگر بخواهیم کالا با قیمت مناسب به دست مصرف‌کننده برسد، باید افزایش تولید داشته باشیم که خوشبختانه در 19 قلم کالای منتخب رشد تولید و افزایش عرضه در بازار داشته‌ایم. رزم حسینی با اشاره به سه شیفته شدن برخی از کارخانه‌ها، گفت: واحدهای تولیدی در لوازم خانگی و اقلام دیگر سه شیفته هستند که با تداوم همین روند، رانت خواری و دلالی حذف خواهد شد و کالا به قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده خواهد رسید.

گرانی بیشتر تخم‌مرغ در راه است

ایلنا |سخنگوی اتحادیه مرغداران مرغ تخمگذار میهن با بیان اینکه تخمین می‌زنیم به دلیل مشکلات تولید تا 8 میلیون مرغ تخمگذار راهی کشتارگاه‌ها شده باشد، اظهار کرد: سازمان دامپزشکی با حکم قضایی مرغداران را تحت فشار قرار داده است که به دلیل عدم تاثیر واکسن آنفلوآنزا، گله‌های مرغ تخمگذار بالای 70 هفته به کشتارگاه فرستاده شود. این اتفاقات به معنی کاهش بیشتر عرضه و افزایش دوباره قیمت تخم‌مرغ در بازار است. ناصر نبی‌پور در گفت‌وگو با ایلنا با تاکید بر اینکه آمار اسمی و رسمی تولید تخم‌مرغ در کشور با توجه به مشکلات اخیر در بخش تولید متفاوت است، افزود: بطور اسمی روزانه 2 هزار و 900 تا 3 هزار تن تخم‌مرغ در سراسر کشور تولید و عرضه می‌شود، اما آمار رسمی حداقل 20 درصد کمتر است. وی ادامه داد: در حال حاضر صادرات ممنوع است، در زمانی که صادرات از کشور انجام نمی‌شود باید برای یافتن دلیل کاهش عرضه به سراغ تولید رفت. وی یکی از مهمترین دلایل کاهش عرضه را بالا رفتن هزینه تولید دانست که مرغداران را وادار کرده است مرغ‌های خود را راهی کشتارگاه کنند. نبی‌پور گفت: در حال برآورد جمعیت گله‌ها هستیم که راهی کشتارگاه شده‌اند، اما برآورد اولیه نشان می‌دهد مرغداران دست کم 7 تا 8 میلیون قطعه مرغ تخمگذار را به کشتارگاه‌ها سپرده‌اند. نبی‌پور پیشنهاد داد به جای فشار بر مرغداران برای حذف گله‌ها شرایط بهداشتی مناسب فراهم شود چراکه ادامه حذف گله‌ها به معنی کاهش بیشتر عرضه و نابسامانی بیشتر در بازار تخم‌مرغ است.

رفع ممنوعیت تردد مسافر به سلیمانیه عراق

ایرنا |  سخنگوی گمرک گفت: یک روز پس از اعلام ممنوعیت تردد مسافر به عراق، با هماهنگی‌های صورت گرفته، وضعیت مرزهای پرویزخان و باشماق به حالت قبل بازگشت. «سید روح‌الله لطیفی» اظهار داشت: با هماهنگی‌های انجام شده، مسافران امکان ورود و خروج از مرزهای پرویزخان در استان کرمانشاه و باشماق در استان کردستان با استان سلیمانیه عراق را خواهند داشت و ممنوعیت از سوی اقلیم کردستان عراق در خصوص این دو مرز، برداشته شده است. وی افزود: مسافران باید تست‌های سلامت مرتبط با کووید ۱۹ را همراه با سایر مدارک سفر با خود به همراه داشته باشند تا امکان تردد برایشان میسر باشد. سخنگوی گمرک با بیان اینکه تمام مرزهای تجاری ایران با عراق باز است، گفت: به غیر از دو مرز تعیین شده امکان تردد مسافر به عراق از سایر مرزها به دلیل محدودیت‌های اعلام شده تا اطلاع ثانوی ممنوع است. لطیفی تصریح کرد: طبق تصمیم هیات وزیران عراق، ورود مسافر از چند کشور از جمله ایران به دلیل مقابله با شیوع کرونا تا دو هفته ممنوع است و اقلیم کردستان‌ این کشور نیز ممنوعیت سه هفته‌ای را اعلام کرده بود که دو مرز اعلام شده مستثنی شدند. به گزارش ایرنا، از ساعت ۲۴ روز پنجشنبه سوم دی ماه اعلام شد که ورود مسافران به اقلیم کردستان عراق تا ۲۶دی ماه به مدت ۲۲ روز ممنوع است اما مرزهای تجاری با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران