شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تسنیم| بررسی قیمت‌ها در بازار آهن نشان از آن دارد با وجود رکود در ساخت و ساز قیمت انواع میلگرد و آهن نسبت به هفته گذشته هزار تومان در هر کیلو رشد داشته است.این روزها بازار فروش آهن و فولاد که هنوز به اذعان فعالان بازار رنگ آرامش به خود ندیده همچنان با نوسانات قیمتی روبه رو است.

آهن ۱۰۰۰ تومان گران شد

تسنیم| بررسی قیمت‌ها در بازار آهن نشان از آن دارد با وجود رکود در ساخت و ساز قیمت انواع میلگرد و آهن نسبت به هفته گذشته هزار تومان در هر کیلو رشد داشته است.این روزها بازار فروش آهن و فولاد که هنوز به اذعان فعالان بازار رنگ آرامش به خود ندیده همچنان با نوسانات قیمتی روبه رو است.

بررسی قیمت‌ها در بازار آهن نشان از آن دارد با وجود رکود در ساخت و ساز، قیمت انواع میلگرد و آهن نسبت به هفته گذشته هزار تومان در هر کیلو رشد داشته است. جالب اینجاست این رشد قیمت در حالی به وجود آمده که تغییراتی در تقاضای خرید ایجاد نشده و خود فعالان بازار هم دلیل روشنی برای افزایش  قیمت‌ها ندارند.

در همین زمینه رستگار رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد با بیان اینکه ما به عنوان توزیع‌کننده آهن، چندین بار مشکلات بازار را به مراجع مربوطه از جمله وزارت صنعت گزارش داده‌ایم، می‌گوید: متأسفانه در این رابطه هنوز اقدام موثری صورت نگرفته است. بی‌سامانی بازار آهن باعث شده تا دلالان در این بازار حضور داشته و مدام به خرید محصولات و احتکار آنها اقدام کنند.

رییس اتحادیه فروشندگان آهن با انتقاد از اینکه چرا در سیاست‌گذاری‌ها برای بازار فولاد حضور تشکل‌ها و اتحادیه‌ها نادیده گرفته می‌شود، افزود: ما به عنوان تشکل توزیع‌کننده آهن از سیاست‌گذاری‌ها خبر نداریم تا بتوانیم بازار را ساماندهی کنیم. وقتی ما در جریان موضوعات نیستیم چرا باید در زمان گرانی پاسخگو باشیم آقایان خودشان بیایند پاسخ دهند، چرا ما با وجود مازاد تولید این روزها با رشد قابل توجه قیمت فولاد مواجه هستیم.

آیا کره گران شده است؟

ایسنا | عضوهیات‌مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی با بیان اینکه کره از گروه یک کالایی به گروه دو کالایی نیز تغییر وضعیت داده است و ارز ترجیحی برای واردات آن تخصیص داده نمی‌شود، گفت: کره‌هایی که در حال حاضر در کشور تولید و بسته‌بندی می‌شود از خامه‌های استحصال داخلی بوده و براساس قیمت چربی، قیمت آن  محاسبه می‌شود.

محمد فربد در پاسخ به این سوال که آیا قیمت کره در روزهای اخیر افزایش یافته است؟ اظهار کرد: در گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی به کره وارداتی تعلق می‌گرفت که عرضه آن کره شهریور سال جاری پایان یافت و ارز ترجیحی برای واردات آن هم مجدداً تخصیص نیافت. همچنین کره از گروه یک کالایی به گروه دو کالایی نیز تغییر وضعیت داد و کره‌هایی که در حال حاضر در کشور تولید و بسته‌بندی می‌شود، از خامه‌های استحصال داخلی بوده و براساس قیمت چربی قیمت آن محاسبه می‌شود.وی ادامه داد: درحال حاضر به ندرت کسی تمایل به واردات کره با ارز نیمایی دارد، زیرا به دلیل افزایش نرخ ارز قیمت تمام شده وارداتی آن از نمونه داخلی بسیار بیشتر خواهد بود.

عضو هیات‌مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی اضافه کرد: درحال حاضر هر درصد چربی ۷۰۰ تومان (هر دهم درصد ۷۰ تومان) قیمت دارد. کره نیز ۸۲ درصد چربی و حدود دو درصد ضایعات فرآیند تولید دارد. با محاسباتی ساده اگر این ۸۴ درصد را در ۷۰۰ تومان ضرب کنیم و هزینه تبدیل خامه به کره را به آن اضافه کنیم، متوجه می‌شویم که هر قالب کره ۱۰۰ گرمی با احتساب سود تبدیل‌کننده خامه به کره حدود ۶۵۰۰ تومان هزینه  مواد اولیه دارد.

وی افزود: مابقی هزینه‌ها نیز از جمله هزینه بسته بندی، هزینه‌های دستمزد و سربار، هزینه توزیع تا درب مغازه، سود مغازه‌دار و ۹ درصد مالیات ارزش افزوده است که قیمت مصرف‌کننده کره را در نقطه سر به سر بیش از ۱۰ هزار تومان می‌کند و قیمت آن بر اساس ضوابط قیمت‌گذاری بیش از ۱۲ هزار  تومان است.

فربد در پاسخ به این سوال که آیا با افزایش بیش از دو برابری قیمت کره از ابتدای سال تاکنون، صنایع برنامه‌ای برای کنترل قیمت‌ها دارند تا اقلام پرمصرف لبنی از سفره مردم حذف نشود؟ گفت: متاسفانه بخشی از کالاهای لبنی از سفره مردم حذف شده است؛ به‌طوری که سرانه مصرف، کاهش داشته است. ما به عنوان صنعت تنها تولید‌کننده هستیم و دخالتی در سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان  کشور نداریم.

وی اظهار کرد: اگر ارز تک نرخی شود دیگر علوفه ۴۲۰۰ تومانی به دست دامدار نمی‌رسد، قیمت شیرخام بالا می‌رود، قیمت چربی نیز به تبع آن افزایش می‌یابد و در نتیجه قیمت محصولات لبنی هم افزایش خواهد یافت. البته ما از تک‌نرخی شدن ارز حمایت می‌کنیم، زیرا ارز چند نرخی جز فساد نتیجه دیگری ندارد. اما معتقدیم دولت باید برای جلوگیری از حذف لبنیات از سفره مردم حمایت‌های لازم را انجام دهد. یعنی دولت می‌تواند مابه التفاوت فروش ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز تک نرخی محتمل آینده را به مردم بازگرداند و به اشکال مختلف به مردم یارانه خرید لبنیات دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران