شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اتاق اصناف ایران| رییس اتاق اصناف ایران گفت: همه ساله در مناسبت‌های مختلف از جمله ایام عید، معمولا با افزایش تقاضا نسبت به بعضی از کالاها مواجه می‌شویم. با این حال شیوع بیماری کرونا،

تمهیدات اصناف برای کالاهای شب عید

اتاق اصناف ایران| رییس اتاق اصناف ایران گفت: همه ساله در مناسبت‌های مختلف از جمله ایام عید، معمولا با افزایش تقاضا نسبت به بعضی از کالاها مواجه می‌شویم. با این حال شیوع بیماری کرونا، بازار اسفند سال گذشته را به‌شدت تحت تاثیر قرار داد. با توجه روند کاهشی شیوع کرونا، امیدواریم امسال بازار شب عید شرایط بهتری را تجربه کند. هرچند که بازار امسال هم شرایط خاصی خواهد داشت که باید برای مدیریت آن برنامه‌ریزی کرد.

ممبینی بیان کرد: در این راستا نشستی با اتحادیه‎های مربوطه داشتیم و ایشان اعلام آمادگی کردند که در بعضی از موارد با کاهش حاشیه سود خود به جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای حوزه مربوطه کمک کنند. البته انتظارات به حقی هم در مقابل دارند.

رییس اتاق اصناف ایران اظهار کرد: به عنوان نمونه، با وجود افزایش قیمت چند نوبته قیمت مواد اولیه شیرینی طی سال ۹۹ قیمت‌ شیرینی از ابتدای سال افزایش نیافته است و از سوی دیگر به دلیل شیوع کرونا و کاهش مصرف بعضی از این واحدهای صنفی شاهد ضرر و زیان بوده‌اند. لذا ما در مذاکره با دولت، پیگیر تامین مواد اولیه شیرینی از جمله شکر و روغن خواهیم بود به‌طوری که این مواد با قیمت مناسب و به وفور در اختیار قنادان بگذارد. ذکر این نکته اهمیت دارد که همین امروز هم این صنف برای تامین روغن مورد نیاز قنادی به‌شدت با مشکل مواجه هستند.وی ادامه داد: در خصوص آجیل و خشکبار هم اتحادیه مربوطه تلاش خواهد کرد که اقلام پر مصرف با قیمت متعارف در بازار عرضه شود.ممبینی تصریح کرد: اصناف در عرصه‌های مختلف از جمله مبارزه با شیوع بیماری کرونا در کنار مردم و دستگاه‌های متولی ایستاده و کمک کردند. در ادامه این جریان، لازم است تا در ثبات قیمت کالا نیز اقدامی داشته باشند تا سابقه خوب ذهنی ایجاد شده از اصناف در اذهان عمومی را تقویت کرده و کمک کنند که قیمت‌های شب عید افزایش نیابد.

رییس اتاق اصناف ایران به پرسشی مبنی بر اقدامات این اتاق در خصوص طرح‌های جایگزین نمایشگاه‌های بهاره در صورت لغو مجدد به دلیل شیوع کرونا اینچنین پاسخ داد: نشستی که در خصوص برنامه‌ریزی ثبات قیمت کالاهای مصرفی شب عید برگزار شد، به‌طور موازی تمهیدی برای جایگزینی نمایشگاه‌های بهاره و نیز پیشگیری از برگزاری این نمایشگاه‌ها است. چرا که ما معتقدیم این نمایشگاه‌ها به کسبه و بازار آسیب می‌زنند. ضمن اینکه در نهایت تضمینی نسبت به ارایه کالای مرغوب و با قیمت مناسب به مصرف‌کننده در این نمایشگاه‌ها وجود ندارد. لذا با توجه به آسیب‌های جدی یک‌سال گذشته به بیشتر صنوف به دلیل شیوع بیماری کرونا و تعطیلات اجباری، تورم، رکود و … حتی با رفع شرایط کرونایی برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا را به مصلحت نمی‌دانیم.

نیاز بازار به خودروهای جدید

خبر خودرو| رحمت‌الله نوروزی، نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس گفت: اگر خودروی مدرن و به روز وارد بازار شود، توجه مردم از سمت خودروهای وارداتی و تولید خارجی به سمت تولید ملی و داخلی معطوف خواهد شد.

وی افزود: طراحی محصول تارا توسط ایران خودرو، نشانه بلوغ و رشد صنعت خودرو در سالیان اخیر است. با اینکه صنعت خودروی کشور عمری بیش از چهار دهه دارد، اما در سال‌های ابتدایی به دلیل شرایط جنگ و نامناسب بودن شرایط تولید، پیشرفت چندانی در صنایع خودروسازی کشور حاصل نشد. اما در سال‌های اخیر جهش‌های قابل توجهی در توسعه صنعت خودروی کشو رداشته‌ایم.

نوروزی با بیان اینکه هم اینک نیز در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، گفت: با این حال خودروسازی کشور به سطحی از خودباوری و بلوغ رسیده که می‌تواند بدون حضور خارجی‌ها اقدام به طراحی و توسعه محصولات کند.نایب‌رییس فراکسیون کارگری مجلس، با تاکید بر ایجاد فرصت برای جوانان و نخبگان کشور گفت: باید فعالیت‌ها به این سمت هدایت شود که در صنعت خودرو پیشگام باشیم. این نماینده مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در سال جهش تولید باید شاهد جهش در کیفیت محصولات خودروسازان باشیم، تصریح کرد: مدیرعامل ایران خودرو و وزیر صنعت در این باره وعده داده‌اند که گام‌های موثری بردارند.وی تصریح کرد: خودروسازان باید با استفاده از تکنولوژی و فناوری روز دنیا، نیاز و خواست مردم را برآورده کنند.نوروزی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره خودکفایی و عدم وابستگی به سایر کشورها گفت: ما با نگاه نه شرقی و نه غربی انقلاب کرده‌ایم و باید آرمان‌های خود را دنبال کنیم. وی پیشرفت‌های حاصل شده در صنعت خودرو را نویدی برای بهبود شرایط دانست و گفت: تولید قطعه و خودروی باکیفیت سبب استقبال بازار می‌شود. نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه مخالف واردات خودرو هستیم، وارد شدن هر خودرو را عامل ضربه خوردن به اشتغال و رونق اقتصادی دانست و گفت: باید با حمایت از صنعت داخلی به دنبال اشتغال پایدار و مولد در کشور باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران