شماره امروز: ۵۴۷

| | |

«ایمیدرو» طی دو سال گذشته اقدامات زیادی در دستور کار خود قرار داده و توانسته است، باهمکاری نزدیک با تشکل‌ها و بخش خصوصی، برنامه‌های توسعه‌ای خود را پیش ببرد.

«ایمیدرو» طی دو سال گذشته اقدامات زیادی در دستور کار خود قرار داده و توانسته است، باهمکاری نزدیک با تشکل‌ها و بخش خصوصی، برنامه‌های توسعه‌ای خود را پیش ببرد. به‌طوری که سیر تولید در فعالیت‌های معدنی درسایه اقدامات متولیان این مجموعه، در مسیر رونق قرار گرفت. اگر نگاهی به عملکرد ایمیدرو از سال 98 تاکنون بینداریم، می‌بینیم که افتتاح 4.2 میلیارد دلار طرح (3.2 در سال 98 و یک میلیارد دلار در سال 99) یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که انجام شده و برخی از پروژه‌های شاخص آن شامل «فاز نخست انتقال آب خلیج فارس به گل گهر، فاز نخست آلومینیوم جنوب، آلومینیوم جاجرم، کنسانتره و گندله سنگان، کارخانه‌های اسید مس و بسیاری از پروژه‌های زیربنایی و معدنی و صنعتی» هستند. از سوی دیگر پیگیری تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های توسعه جدید به ارزش یک میلیارد دلار از جمله فاز نخست الکترود گرافیتی، آهن اسفنجی قائنات و فاز نخست بندر پارسیان از جمله دیگر اقداماتی بوده که اجرایی شده است.

    دو اقدام تازه در «ایمیدرو»

پس از تحریم‌های چند لایه و پیچیده فلزات، مدل 

تجاری - تولیدی در ایمیدرو طراحی و اجرا شد که حاصل آن تحقق اقدامات زیر است: «مبادله 2.55 میلیارد دلار ارز با هدف تامین مواد اولیه و مصرفی مورد نیاز تولید و یا تکمیل طرح‌های توسعه»؛ شامل: 27کشتی 30 هزار تنی پودرآلومینا، 26 هزار تن الکترود، 450 میلیون دلار قطعات خودروسازی، 1000 تن سیانور، 65 میلیون دلار قطعات لوازم خانگی، 2.2 میلیون دلار مورد نیاز تایر. اما «افزایش سرمایه صندوق بیمه معدن» و«ایجاد کنسرسیوم‌های بزرگ با مشارکت بخش خصوصی» را می‌توان دو اقدام مثبت این سازمان نام برد؛ به‌طوریکه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی از 140 میلیارد تومان به 350 میلیارد تومان در سال 98 و برنامه رسیدن به میزان 500 میلیارد تومان در سال جاری افزایش یافته است. «ایجاد کنسرسیوم‌های بزرگ با مشارکت بخش خصوصی» نیز شامل شرکت مدیریت اکتشاف منابع معدنی پایا، هلدینگ سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه خلیج فارس با هدف توسعه فولاد تا سقف 10 میلیون تن و کنسرسیوم سرمایه‌گذاری با هدف توسعه فولاد تا سقف 10 میلیون تن در چابهار، از دیگر اقداماتی است که از سوی این مجموعه صورت گرفته است. جلب مشارکت بخش خصوصی در توسعه معادن و صنایع معدنی، که مهم‌ترین آنها «طرح‌های پترولیوم کک و تیتانیوم کهنوج، معادن آنومالی شمالی و میشدوان و پتاس خورو بیابانک و شورابه‌های ترود» است. «جذب بیش از 1700 میلیارد تومان منابع برای تکمیل طرح‌های توسعه از بخش خصوصی در سال 98» از دیگر موارد قابل توجه است. 

    افزایش تولید

رشد تولید در کلیه زنجیره فلزات اساسی در سال 98 و 8 ماهه 99 به گونه‌ای که تولید 8 ماهه سال جاری شرکت‌های بزرگ شامل شمش آلومینیوم با رشد 67 درصدی، شمش فولاد رشد 8 درصدی، کاتد مس رشد 5 درصدی و شمش طلا رشد 17 درصدی مواجه شده‌اند. همچنین احیا و 

فعال سازی 311 معدن از سال 98 تاکنون، که این تعداد معدن با پایش مدام که هدف آن برطرف کردن موانع احیای معادن کوچک بوده، اجرایی شده است. از سوی دیگر، افزایش 10برابری بودجه منابع داخلی سال‌های 97 و 98 طرح اجرای زیربنایی راه و برق برای معادن بخش خصوصی نسبت به سال 97 و توسعه فعالیت‌های زیربنایی از دیگر اقدامات مثبت درکارنامه کاری مجموعه ایمیدرو است. «شروع عملیات اجرایی جاده ناحیه سنگان، با ارزش800 میلیارد تومان در قالب قرارداد مشارکت بخش خصوصی»، «تشکیل شرکت مشترک با بخش خصوصی با هدف تصفیه پساب بندرعباس به منظور استفاده صنایع مستقر در منطقه ویژه خلیج فارس» از دیگر برنامه‌هایی است که از سوی مدیران این مجموعه معدنی دنبال شده است. 

     خلق حوزه‌های جدید

رویکرد جدید دیگر «ایمیدرو» توسعه صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی کشور بوده، به گونه‌ای که احداث 4 بازارچه در استان‌های « اصفهان، قم، کرمان و خراسان رضوی پیگیری و در اصفهان» عملیاتی شد و سند ملی توسعه صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی کشور و برنامه جامع عملیاتی این صنعت از سال جاری تا سال 1410 تدوین و مورد تایید ریاست‌جمهوری قرار گرفته است. «توسعه اکتشاف» نیز از دیگر مواردی است که در گزارش عملکردی ایمیدرو خودنمایی می‌کند؛ به‌طوریکه از سال 98 تاکنون 400 هزار کیلومتر مربع به پهنه‌های اکتشافی کشور افزوده شده و 66 هزار کیلومتر مربع آن به بخش خصوصی واگذار شده است. نتیجه تمرکز بر توسعه اکتشاف افرایش 500 میلیون تنی ذخایر سنگ آهن در ناحیه گل گهر و افزایش 2 برابری ذخایر طلای زرشوران است. همچنین بنابراین گزارش، تعداد 759 محدوده امید بخش ناشی از فعالیت‌های اکتشافی انجام شده، شناسایی شده است. 

    آموزش، پژوهش و فناوری

اما در عرصه «آموزش، پژوهش و فناوری» اقداماتی که «ایمیدرو» در دستور کار قرار داده شامل مواردی چون «تصویب و عقد قرارداد 26 پروژه پژوهشی کاربردی و تقاضا محور، توسعه همکاری با 11 دانشگاه برتر کشور، برگزاری 544 دوره‌های آموزشی مورد نیاز بخش خصوصی (که 4 دوره تخصصی 6 ماهه تربیت تکنیسین نیز اجرا شد)، طراحی نظام کنترل مدیریتی بر شرکت‌های بزرگ با هدف اولویت بندی در سرمایه‌گذاری و جهت دهی مشخص استراتژی‌های آنها و حمایت از افزایش سرمایه شرکت‌های بزرگ در سال جاری با هدف حفظ سرمایه و تکمیل طرح‌های توسعه به میزان 39033 میلیارد تومان.» است. 

      بازارگردانی و حمایت از بورس

دراین بخش نیز براساس گزارش ارایه شده، «حمایت از تولید ماشین آلات معدنی» عنوان شده که این برنامه با حضور شرکت «هپکو» انجام شده به گونه‌ای که تعدادی از شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی اقدام به عقد قرارداد با آن شرکت کرده‌اند. «مبادله 27 تفاهم نامه‌های متعدد با سایر سازمان‌ها و بخش خصوصی با هدف توسعه همکاری‌های مرتبط»، «پرداخت بی سابقه 5072 میلیارد تومان از دیون و تعهدات ایمیدرو به دولت در سال 98»، «افتتاح اولین مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی (ایمینو) با هدف حمایت از استارتاپ‌های معدنی»، «استقرار سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 ویرایش 2015 و اخذ گوهینامه از شرکت SGS» ،«تدوین و عملیاتی کردن برنامه‌های نقشه راه بخش معدن و صنایع معدنی و تحقق 74 درصد (معادل برنامه) از اهداف تعیین شده»، «طراحی نظام مدیریت پروژه و عقد قرارداد با انجمن مدیریت پروژه ایران در این خصوص»، «رسمی نمودن همکاران ایثارگر و فرزندان شهدا و ایثارگر در ایمیدرو» از دیگر موارد مطرح شده است. 

    دیگر اقدامات

«ایمیدرو» همچنین با استفاده از طراحی مدل خاص بازرگانی - تولیدی توانسته در سال ۹۸ با وجود تحریم‌های فلزات اساسی از ابتدا توسط امریکا، رشد صادرات در بخش معدن و صنایع معدنی را محقق کند؛ به گونه‌ای که صادرات بیش از ۱ میلیارد دلار مس و در کل ۸.۵ میلیارد دلار زنجیره بخش معدن و صنایع معدتی محقق گردید. در نهایت در راستای کمک به توسعه متوازن زنجیره فلزات اساسی و بهبود سیاست‌گذاری صنعتی در این حوزه‌ها، به‌روزرسانی و عملیاتی نمودن طرح جامع فولاد و سرب و روی پیگیری و تدوین طرح‌های جامع طلا، مس و آلومینیوم نیز آغاز شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران