شماره امروز: ۵۴۷

معاون گمرک خواستار توقف طرح رجیستری موبایل شد

| | |

«رجیستری گوشی تلفن همراه در مبادی ورودی متوقف شود.» اوایل مهرماه بود که طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه در مبادی ورودی اجرایی شد.

تعادل -  گروه تجارت| 

«رجیستری گوشی تلفن همراه در مبادی ورودی متوقف شود.» اوایل مهرماه بود که طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه در مبادی ورودی اجرایی شد. براساس این طرح هر گونه ثبت غیرحضوری تلفن‌همراه و پس از خروج از مبادی ورودی توسط مسافرین ممنوع اعلام شد. از همین رو، اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران فقط در محل مبادی ورودی و پس از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور قابل انجام است. اما این موضوع به دلیل شکل‌گیری صف‌های طولانی و تعلل چند ساعته در روند انجام کار برای رجیستر کردن گوشی تلفن همراه، آن‌هم در شرایط حاد کرونایی در این روزها، صدای اعتراض مسافران را درآورد. البته برخی خبرها نیز حکایت از این داشت که برخی سودجویان نیز از این فضا به نفع خود بهره می‌برند، به‌طوری‌که اقدام به خرید وفروش حق رجیستری زده‌اند.

 از همین رو، معاون فنی گمرک ایران طی مکاتبه‌ای با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواستار توقف اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه در مبادی ورودی شده است. مهرداد جمال ارونقی با تشریح تبعات ناشی از تجمع در شرایط کرونایی و همچنین سوءاستفاده سودجویان در خرید و فروش حق رجیستری، خواستار شده که اجرای طرح رجیستری گوشی به صورت غیر حضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی به غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود. اودر نامه خود با تشریح تبعات این طرح، خواستار اصلاح روند موجود شده است. 

    عدم امکان رجیستری غیر حضوری در سامانه

در نامه معاون فنی گمرک ایران به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آمده است: « براساس تصمیم مشترک اتخاذ شده، از ۱۲هر سال جاری اظهار، ثبت و رجیستری تلفن همراه مسافرین صرفا در سالن مسافری گمرکات و مبادی ورودی کشور و بعد از انجام تشریفات گمرکی انجام شده و در حال حاضر کلیه مسافران ورودی دارای تلفن همراه ملزم به انجام فرایند رجیستری گوشی طبق شرایط تعیین شده، هستند و گمرک نیز با وجود مشکلات متعدد دراجرای طرح اعم از کمبود نیرو، امکانات و فضا خود را ملزم به اجرای دقیق آن دانسته است.»

ارونقی درادامه گزارش‌های دریافتی در اجرای طرح رجیستری حضوری در مبادی ورودی را مورد اشاره قرار داده و گفته است: « وضعیت تجمع و ازدحام مسافرین ورودی در فرودگاه‌ها و مرزهای ورودی جهت انجام رجیستری گوشی تلفن همراه، نشان می‌دهد که فاصله‌گذاری اجتماعی مورد نظر به هیچ عنوان رعایت نشده و با وجود تاکید بر رعایت الزامات سلامت محیط و کار در اماکن گمرکی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کووید-۱۹، قطع زنجیره انتقال و همچنین صیانت از سلامت مسافران و کارکنان گمرک مستقر در مبادی ورودی، امکان الزام به رعایت این موارد نیست و اگر پیش ‌آید به سختی امکان پذیر است.»

در بخش دیگری از این نامه، به عدم امکان رجیستری گوشی تلفن همراه از طریق سامانه غیر حضوری بنابر نظر دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران و پیامدهای این موضوع اشاره و آورده شده: «بر این اساس باید کارشناس گمرک از طریق سامانه «مرچنت» و به صورت حضوری نسبت به انجام فرایند اقدام کند. اما این موضوع در شرایط کنونی و به جهت تنوع پروازهای خارجی با کشورهای محتلف و وجود مخاطرات فراوان انتقال بیماری، موجب نگرانی از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی شده و این در حالی است که گزارش گمرکات اجرایی نشان می‌دهد که خیل عظیمی از مسافران جهت انتظار رجیستری گوشی در سالن‌های مسافری بوده و با وجود تمهیدات لازم، متاسفانه از حجم و تجمع مسافران کاسته نشده است.» معاون فنی گمرک همچنین با اشاره به ابتلای تعدادی از کارکنان گمرک ایران به کرونا و محدودیت‌های تامین نیرو هشدار داده که در حال حاضر به دلیل محدودیت‌های مرزی و عدم استقبال عموم مردم از سفرهای خارجی، ورود مسافر در کمترین میزان خود است، ولی انتظار می‌رود در ایام خاص و شرایط پیک مسافرت‌ها تردد مسافران جهت انجام فرایند رجیستری گوشی تلفن همراه افزایش یابد و به مشکلی جدی و اساسی تبدیل شود.

    دلالی با خرید و فروش حق رجیستری

نکته قابل تامل این نامه، اشاره معاون فنی گمرک، به ماجرای خریدو فروش حق رجیستری است. او گزارش کرده که در برخی مبادی زمینی عده‌ای سودجو جهت کسب منفعت شخصی و دریافت امتیاز رجیستری گوشی اقدام به ورود و خروج افراد از کشور کرده‌اند که خود موجب مشکلات بسیار از جمله تشکیل صف‌های مسافران روزانه و به عبارتی ورود و خروج مسافر در یک روز و همچنین عدم فاصله‌گذاری اجتماعی شده است. البته این را هم گفته است که خرید و فروش حق رجیستری گوشی با ارقام مختلف و حاشیه سود مناسب موجب ایجاد انگیزه بیشتر سودجویان و دلالان برای ادامه این عمل در برخی مبادی کشور شده و حتی برخی سودجویان، اقدام به درج آگهی‌های مختلف در فضای مجازی و در سطح شهر مرزی و استان‌ها جهت خرید و فروش حق رجیستری می‌کنند و افراد عادی را در کسوت مسافر از کشور خارج قرار می‌دهند و پس از درج مهر خروج و ورود به کشور از حق رجیستری آنها استفاده یا در موارد دیگر و در مراحل مختلف ورود مسافر به کشور با جلب اعتماد مسافرین ورودی و اخذ شماره گذرنامه، کد ملی مسافر و با روش هوشمندانه و گاها بدون اطلاع فرد نسبت به سوءاستفاده از اطلاعات شخصی وی اقدام به رجیستری گوشی می‌کنند. این در شرایطی است که اطلاعات دریافتی گمرک نشان می‌دهد، اکثر افرادی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند از ثبت رجیستری گوشی به نام خود خبر نداشته یا امکان بازگشت به مرز و شکایت و شناسایی شخص سوءاستفاده‌کننده را ندارند.

با نگاه به همین موضوع، معاون فنی گمرک ایران از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درخواست کرده تا با توجه به گزارش ارایه شده و جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همچنین در راستای رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن فرآیند رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی به صورت غیرحضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-۱۹ با قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران