شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بررسی قیمت‌ها در فضای مجازی و سایت‌های خودرویی حاکی است تا آخرین ساعات معاملاتی دیروز، هر دستگاه پراید ۱۳۱ به ۹۴ میلیون تومان، هر دستگاه تیبا صندوق‌دار ۱۰۷ میلیون تومان، تیبا ۲ به ۱۱۳ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ جی. ال.

شیب نزولی قیمت‌ها در بازار آرام خودرو

ایرنا| بررسی قیمت‌ها در فضای مجازی و سایت‌های خودرویی حاکی است تا آخرین ساعات معاملاتی دیروز، هر دستگاه پراید ۱۳۱ به ۹۴ میلیون تومان، هر دستگاه تیبا صندوق‌دار ۱۰۷ میلیون تومان، تیبا ۲ به ۱۱۳ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ جی. ال. ایکس ۱۶۲ میلیون تومان، سمند ال. ایکس ۱۶۰ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ تی پ۲ به حدود ۱۷۰ میلیون تومان رسید. رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت گفت: اکنون تقاضای کاذب و تقاضا به قصد سرمایه‌گذاری در بازار فروکش کرده و فقط مصرف‌کننده واقعی برای خرید مراجعه می‌کند. موتمنی، به سخنان اخیر رییس‌کل بازرسی کشور و آمادگی دو خودروساز بزرگ برای عرضه حدود ۴۰ هزار دستگاه خودرو به بازار تا پایان آذرماه اشاره کرد و ادامه‌داد: این یک سیگنال مثبت برای بازار است که می‌تواند به ریزشی شدن بیش از پیش قیمت‌ها بینجامد. بررسی بازار خودروهای خارجی حاکی از قیمت ۲ میلیارد تومانی سانتافه است که در حدود ۴۰ روز پیش تا ۳.۱ میلیارد تومان هم قیمت خورده بود. همچنین اکنون فولکس تیگوان مدل ۲۰۱۷ صفر کیلومتر تا ۳.۵ میلیارد تومان قیمت دارد که پیش‌تر تا حدود پنج میلیارد تومان هم رشد قیمتی داشت. لکسوس ان. ایکس مدل ۲۰۱۷ فول نیز که تا پنج میلیارد تومان رشد قیمتی کرده بود، این روزها در ۳.۵ میلیارد تومان نیز خریدار ندارد. بررسی بازار همچنین حاکی از قیمت حدود ۸۰۰ میلیون تومانی پژو ۲۰۰۸ مونتاژی ایران‌خودرو، ۸۵۰ میلیون تومانی سیتروئن سی ۳ مونتاژی سایپا و ۹۰۰ میلیون تومان مزدا ۳ گروه بهمن است که تا ۴۰ روز پیش هر یک تا بیش از ۱.۲ میلیارد تومان افزایش قیمت را تجربه کرده بودند.

بازار فولاد و مرغ به روایت وزیر صمت

صداوسیما| وزیر صمت گفت: وزارت جهاد کشاورزی مسوول تولید و توزیع گوشت مرغ در سراسر کشور است ضمن اینکه خرید مرغ باید توسط شرکت پشتیبانی امور دام انجام گیرد. علیرضا رزم‌حسینی در جمع خبرنگاران افزود: با تفکیک وظایفی که انجام شد، مسوول تأمین نهاده‌های دامی وزارت صمت بوده که خوشبختانه با همکاری بانک مرکزی تاکنون بیش از نیازهای وزارت جهاد کشاورزی نهاده‌ها را تحویل این وزارتخانه داده‌ایم. وی اضافه کرد: وزارت صمت، نهاده‌های دام و طیور مورد نیاز وزارت جهاد کشاورزی را حتی بیشتر از نیاز این وزارتخانه به موقع تأمین کرده، وزارت جهاد کشاورزی هم نهاده‌ها را در گمرک پس از ترخیص، تحویل می‌گیرد و در بازارگاه در اختیار دامداران و مرغداران قرار می‌دهد.وی همچنین درباره ابلاغ شیوه نامه جدید فولاد، با بیان اینکه بورس کالا و خدمات برای عرضه همه محصولات تولیدی است، گفت: در فرآیند قیمت‌گذاری در بورس دخالت نداریم بلکه نظارت می‌کنیم ضمن اینکه می‌خواهیم جلوی رانت را بگیریم.وزیر صمت با بیان اینکه بنا داریم مدیریت بازار را انجام دهیم، افزود: یکی از راه‌های مدیریت بازار این است که تولیدکنندگان موظف به عرضه محصولات خود در بورس شوند و هر خریدار می‌تواند حداقل ۲۰ تن کالا بخرد البته در شرایط کنونی به علت مازاد تولید، قیمت‌ها نزولی است. رزم‌حسینی گفت: در فاصله تولید تا بازار، عده‌ای از فرصت سوءاستفاده کردند و قیمت‌ها را بالا بردند از این رو ما به دنبال معقول و متعادل کردن قیمت‌ها و تقویت تولید داخل هستیم ضمن اینکه در سایر زنجیره‌های مرتبط با محصولات فولادی از جمله خودروسازی‌ها و لوازم خانگی باید این تعادل در قیمت را شاهد باشیم.

چرا تخم‌مرغ گران شد؟

ایلنا| سخنگوی اتحادیه مرغ‌داران تخم‌گذار، با اشاره به افزایش قیمت مصوب نهاده‌های دامی در هفته‌های اخیر گفت: در هفته‌های اخیر دولت قیمت مصوب هر کیلوگرم کنجاله سویا را با افزایش 20 درصدی 3 هزار 220 تومان و هر کیلوگرم ذرت را با افزایش 15 درصدی یک هزار و 700 تومان تعیین کرده است.وی افزود: پیش از این قیمت مصوب هر کیلوگرم ذرت و جو دامی 1500 تومان و کنجاله سویا 2750 تومان بود. نبی‌پور تصریح کرد: به تبع افزایش قیمت مصوب، در بازار آزاد قیمت این دو نهاده مهم رشد قابل توجهی داشت، به نحوی که در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا به 16 هزار تومان و هر کیلوگرم ذرت به 4500 تومان رسیده است. وی یادآور شد: 75 تا 80 درصد از هزینه تمام‌شده تولید تخم‌مرغ را نهاده‌های دامی تشکیل می‌دهد. وی بالا رفتن کرایه حمل را نیز از دیگر دلایل افزایش قیمت تمام‌شده تخم‌مرغ عنوان کرد و افزود: کرایه‌های حمل بار بطور رسمی 35 درصد افزایش داشته است، علاوه بر آن کامیون‌دار مبلغ اضافی به عنوان پشت‌بارنامه از مرغداران برای حمل نهاده‌ها طلب می‌کند. سخنگوی اتحادیه مرغ‌داران تخم‌گذار اظهار کرد: در مجموع افزایش هزینه تمام‌شده تولید و کاهش عرضه نسبت به تقاضا موجب افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار شده است.

 

دو انتصاب جدید در وزارت صمت

وزیرصنعت، معدن و تجارت در حکمی، وجیه‌الله جعفری را به عنوان رییس جدید هیات عامل ایمیدرو جایگزین خداداد غریب پور کرد.وجیه‌الله جعفری تا پیش از این مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) و عضو هیات عامل ایمیدرو بود.خداداد غریب پور از آذر ماه ۹۷ سمت رییس هیات عامل ایمیدرو را برعهده داشت. رزم حسینی درحکم دیگری، احد میرزایی را به عنوان رییس جدید مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی این وزارتخانه منصوب کرد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران