شماره امروز: ۵۴۷

مجلس با صدور بیانیه‌ای از مشاغل آسیب‌دیده از کرونا حمایت کرد

| | |

بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از اصناف و مشاغل آزاد آسیب دیده از کرونا صادر و در صحن علنی مجلس قرائت شد.

بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از اصناف و مشاغل آزاد آسیب دیده از کرونا صادر و در صحن علنی مجلس قرائت شد. مطالبه‌گری رییس و هیات رییسه اتاق اصناف ایران‌سرانجام جواب داد و در ادامه رایزنی‌های اتاق اصناف ایران در توجه و جبران خسارات ناشی از بیماری کرونا بر اصناف و در راستای جلسه روز یکشنبه هفته جاری با نمایندگان مجلس دیروز ۲۷ آبان‌ماه‌بیانیه‌ای که به امضای۱۸۳ تن از نمایندگان رسیده بود، در صحن علنی مجلس قرائت شد. در این بیانیه آمده است:

 « امروزه در شرایط خاص ناشی از همه‌گیری ویروس منحوس کرونا قرار گرفته‌ایم و مردم شریف و همیشه در صحنه و حامی انقلاب و نظام مقدس در تنگنا قرار گرفته‌‌اند. لازم است همه مسوولان در قوای سه‌گانه در رفع مشکلات و جبران آسیب‌ها تمام قد برخیزند. در این بین خانواده اصناف که با پوشش حدود ۳ میلیون واحد صنفی، ۱۷درصد اقتصاد ملی را به عهده دارند، در رنج و خسارت سنگینی قرار گرفته‌اند. این در حالی است که این بخش از جامعه در پیروزی انقلاب اسلامی نقش بی‌بدیلی ایفا کرده و پس از پیروزی انقلاب نیز همواره حامی و همراه حاکمیت بوده و در دفاع مقدس نیز با تقدیم بیش از ۱۰ هزار شهید مشارکت داشته است. امروز در شرایط ناشی از همه‌گیری بیماری کرونا انتظار است که بخش دولتی به کمک این بخش از فعالان اقتصاد بشتابد. اما با کمال تاسف می‌بینیم که دولت بدون توجه به ملزومات تصمیم‌گیری برای اصناف در شرایط کرونا و بدون اقدام به جبران درآمدهای کاهش یافته این بخش و بدون پیش‌بینی تمهیدات معیشتی برای آنها تنها به تعطیلی واحدهای صنفی می‌اندیشد. در حالی که مدیران و کارکنان دولتی در اوقات تعطیلی حقوق و مزایای قبل خود را همچنان دریافت می‌کنند. ملت شریف ایران! ما نمایندگان ملت با امضای این بیانیه ضمن قبول ضرورت‌های قطع زنجیره انتشار ویروس منحوس کرونا و تذکر به دولت و بخش‌های تصمیم‌گیر در این شرایط با توجه به اینکه کاهش قدرت خرید مردم منجر به کاهش درآمد اصناف شده و نظام صنفی کشور متکی به درآمد روزانه بوده و عموما اندوخته و پس از اندازی ندارند، تاکید می‌کنیم که دولت باید با استفاده از اختیارات پیش‌بینی شده در قوانین اقدامات زیر را به عمل آورد تا خسارات ناشی از فعالیت‌یا تعطیلی اجباری آنها قابل تحمل شود.» اقدامات مورد نظر برای جبران خسارت ناشی از فعالیت‌یا تعطیلی اجباری واحدهای صنفی شامل این موارد است: ۱. حوزه مالیاتی با استفاده از اختیاراتی که قانون‌گذار در قانون مالیات‌های مستقیم پیش‌بینی کرده و در صورت نیاز با اخذ مصوبه هیات وزیران نسبت به تعدیل مالیات آن دسته از اصناف که آسیب دیده‌اند متناسب باکاهش درآمد این بخش اقدام کنند. ۲. دولت نسبت به اعطای تسهیلات 

ارزان قیمت و قرض‌الحسنه یکساله به اصناف آسیب دیده اقدام فوری به عمل آورد. ۳. روسای اتاق‌های متولی بخش خصوصی و تعاونی، اتاق اصناف ایران، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی با حق رای در کلیه جلسات ستاد مقابله با کرونا شرکت کنند. ۴. حمایت‌های بیمه‌ای و تامین کالای اساسی برای کارگران روز مزد و امثال آنها که فاقد حمایت‌های سازمانی معمول هستند، اعمال شود. ۵. بخشش جرایم ناشی از تاخیر باز پرداخت تسهیلات در اولویت قرار گیرد. ۶. نسبت به امهال تسهیلات دریافتی از بانک‌ها اقدام شود. ۷. کمک و جبران خسارات توسط دولت محترم انجام گیرد. ۸. حمایت‌های تامین اجتماعی از آسیب‌دیدگان توسط نهادهای ذی ربط به عمل آید.» 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران