شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تعادل |معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: در حال حاضر شرایط روغن خانوار و صنف و صنعت در تعادل قرار دارد و ۷۰ هزار تن از ذخایر برای خانوار در زنجیره تامین در حال توزیع است. از اواخر شهریورماه مشکلات بازار روغن خبرساز شد؛

۷۰ هزار تن روغن در راه بازار

تعادل |معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: در حال حاضر شرایط روغن خانوار و صنف و صنعت در تعادل قرار دارد و ۷۰ هزار تن از ذخایر برای خانوار در زنجیره تامین در حال توزیع است. از اواخر شهریورماه مشکلات بازار روغن خبرساز شد؛ تا جایی که در روزهای اخیر برخی فروشگاه‌ها تعداد روغنی که به هر فرد می‌فروشند را محدود کردند. این وضعیت باعث افزایش قیمت روغن هم شده؛ به‌طوری‌که شاخص تورم در مهرماه نشان می‌دهد قیمت در گروه روغن و چربی‌ها نسبت به شهریورماه ۱۶.۲ و در مقایسه با مهر سال قبل ۳۴.۸ درصد افزایش داشته است. البته طبق اعلام گمرک عدم مبادله اسناد مالکیت بین شرکت خریدار ایرانی و فروشنده خارجی به دلیل تامین نشدن ارز، گره اصلی عدم ترخیص روغن خام وارداتی است که تبعات ناشی از آن در بازار داخلی خود را نشان می‌دهد. 

طبق اعلام انجمن صنفی روغن نباتی ایران ۵۰ تا ۵۵ درصد مواد اولیه روغن‌های جامد، وارداتی و ۴۰ تا ۴۵ درصد نیز از دانه‌های روغنی تولید داخل استحصال می‌شود. در همین رابطه «حسن حنان»، معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت روغن در کشور و موضوعات مطرح شده در فضای مجازی گفت: در حال حاضر وضعیت تامین و موجودی کالای روغن برای مصارف خانوار و صنف و صنعت در شرایط مطلوب‌تر قرار دارد و بهتر از هر زمان دیگری در حال تامین است. وی افزود: شرایط کنونی کشور به گونه‌ای است که در حال حاضر، دشمن علاوه بر جنگ اقتصادی، جنگ روانی را نیز آغاز کرده است تا بتواند بر مقاصد و اهداف خود برسد. به گفته او، شرایط خاص است و فضاهایی برای تحت تاثیر قراردادن اذهان و مایوس کردن مردم ایجاد شده است. شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان تامین‌کننده کالاهای اساسی (برنج، روغن، شکر و گندم) است که در حال حاضر باید اذعان کنم که سطح ذخایر در حد مطمئن و بالاتر از سطح اطمینان است و هیچ مشکلی نداریم. بازار هم مستمر رصد می‌شود و تعامل با بخش خصوصی فراهم شده است. او ادامه داد: میزان مصرف ماهیانه روغن کشور ۱۲۰ هزار تن و میزان مصرف روغن سالانه تا ۱۶۰۰ هزار تن (یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن) می‌رسد که ۵۵ تا ۶۰ درصد مصرف صنعتی و ۴۰ تا ۴۵ مصرف خانوار است. «حنان » افزود: روغن پالم و سویا برای مصارف صنف و صنعت و روغن‌های آفتاب‌گردان و ترکیبی از سایر روغن‌ها برای خانوار استفاده می‌شود که روغن خانوار در بطری‌های ۸۰۰ گرمی تا ۲ کیلوگرمی و روغن صنایع به صورت فله یا جلب ۱۶ کیلویی بسته‌بندی و به مصرف می‌رسد. او افزود: به عنوان یک مسوول دوباره تاکید می‌کنم در حال حاضر شرایط روغن خانوار و صنف و صنعت در تعادل قرار دارد و ۷۰ هزار تن از ذخایر برای خانوار در زنجیره تامین در حال توزیع است.

قائم مقام معاون وزیر گفت: مردم هم این فضاها را می‌دانند و خود می‌دانند چگونه با این ترفندها که القای کمبود کالا در بازار را می‌کنند، مقابله کنند. حنان عنوان کرد: در بحث کالاهای اساسی بنادر در هفته گذشته توقف قانونی در بنادر برای ترخیص کالا داشتیم که این موضوع با برداشت‌های نادرست، منشأ انتشار اخباری در بخش روغن شد و اثرات روانی در جامعه ایجاد کرد که هم‌اکنون روغن‌های ترخیص شده از بنادر در حال حمل هستند. 

   تخصیص70 میلیون دلار ارز برای واردات روغن خام 

درهمین حال، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران عنوان کرد که در 7 ماهه سال 1399 بیش از 950 هزارتن انواع روغن در کشور تولید شده است. «امیر هوشنگ بیرشک» با بیان این مطلب، افزود: ذخایر روغن کشور در مبادی ورودی بیش از 500 هزار تن انواع روغن خام است. او همچنین با اعلام اینکه تمام کارخانجات روغن به امر تولید و تداوم فعالیت‌ها مشغول هستند، گفت: مشکل توزیع روغن حل شده است و بازار به آرامش همیشگی خود بازخواهد گشت. از سوی دیگر، مدیرعامل شرکت صنعتی بهشهر نیز از تخصیص بیش از 70 میلیون دلار ارز برای واردات روغن خام خبر داد. «محمود شهرضایی» با بیان این مطلب، افزود: این میزان روغن خام به سرعت وارد کشور می‌شود و در چرخه تولید قرار می‌گیرد. او ادامه داد: روغن مورد نیاز مردم در فروشگاه‌ها عرضه خواهد شد و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. «کامران کارگر»، سرپرست دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار هم به «ایسنا» گفت: به دلیل جوی که در بازار روغن ایجاد شده، مصرف‌کنندگان می‌خواهند روغن بخرند و در خانه انبار کنند که این مساله باعث شده تقاضا مضاعف شود. با توجه به این شرایط تمهیداتی در نظر گرفته شده و حدود ۷۰ هزار تن سهمیه در نظر گرفتیم. به گفته وی ۳۰ هزار تن از این سهمیه در بخش خانوار، ۲۰ هزار تن برای فروشگاه زنجیرهای و ۲۰ هزار تن برای صنف و صنعت در نظر گرفته شده است. حواله این سهمیه‌ها صادر شده و در حال حمل است تا سریعا وارد بازار عرضه شود. این مقام مسوول همچنین با بیان اینکه ذخایر روغن به اندازه کافی است، گفت: هماهنگی‌های لازم با گمرک نیر انجام شده تا ترخیص روغن سرعت بگیرد و هر چه زودتر این محموله‌ها به کارخانه‌ها حواله شود و تولید افزایش پیدا کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران