شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا| عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: جای سوال است که چرا به‌رغم واردات مناسب ذرت در سال جاری همچنان در بازار نهاده‌های دامی با کمبود این محصول مواجه هستیم؟

ضرورت شفاف شدن  توزیع خوراک دام و طیور

ایسنا| عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: جای سوال است که چرا به‌رغم واردات مناسب ذرت در سال جاری همچنان در بازار نهاده‌های دامی با کمبود این محصول مواجه هستیم؟ در این بین اصل شفافیت و سلامت روند توزیع با نظارت و سیاست‌گذاری وزارت جهاد کشاورزی نیاز قطعی برای اصلاح بازار نهاده‌ها است. محمد مهدی نهاوندی اظهار کرد: برای واردات کنجاله سویا از ابتدای سال‌جاری تا ۱۲ مهر ماه حدود ۴۶۰میلیون دلار ارز تامین شده که تامین ۱۵۰ میلیون دلار از این رقم در بازه زمانی ۱۵ شهریور تا ۱۲ مهر ماه صورت گرفته است. وی افزود: تاخیر در تامین ارز مورد نیاز از یک سو و تخصیص ارزهای بعضا غیر قابل انتقال برای واردات کنجاله سویا از سوی دیگر باعث از دست رفتن فرصت خرید به موقع این نهاده شده و واردکنندگان را با افزایش چشمگیر قیمت‌های جهانی مواجه کرده است. بنابه اظهارات نهاوندی، هر چند بخشی از ارزهای مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی از سوی بانک مرکزی تامین شده  ولی مساله اساسی این است که با زمانبر بودن جابه‌جایی ارز به ویژه ارزهای نامرغوب و تحمیل هزینه بعضا ۱۰ درصدی برای نقل و انتقال چنین ارزهایی نمی‌توان انتظار داشت که مشکلات قیمت و کمبود کنجاله سویا در بازار به سرعت برطرف شود. نهاوندی گفت: اغلب ارزهای تخصیص یافته برای واردات کالا یا قابلیت جابه‌جایی ندارد یا در صورت جابه‌جایی این پروسه چندین ماه زمانبر خواهد بود به همین دلیل در کوتاه‌مدت نمی‌توان انتظار داشت که مشکل کمبود کنجاله سویا در بازار داخلی بر طرف شود. وی تصریح کرد: نرخ خرید نهاده‌های دامی باید به تایید کارگروه ارزی برسد اما افزایش چشمگیر قیمت‌های جهانی کنجاله سویا موجب شده برای واردکنندگان امکان خرید این محصول با نرخ‌هایی که قبلا به تایید کارگروه ارزی رسیده است، مهیا نباشد. نهاوندی افزود: در حال حاضر یکی از سوالات اساسی که درباره توزیع نهاده‌های دامی در بازار مطرح می‌شود این است که چرا به‌رغم واردات مناسب ذرت در سال جاری همچنان در بازار نهاده‌های دامی با کمبود این کالا مواجه هستیم که برای یافتن پاسخ این سوال لازم است تا روند توزیع نهاده‌های دامی و سهمیه‌ها از سوی وزارت جهاد کشاورزی مورد بازنگری قرار بگیرد.

دو انتصاب جدید در وزارت صمت 

وزیر صمت در حکمی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت را منصوب کرد. با حکم علیرضا رزم حسینی، عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت شد. همچنین محسن صالحی نیا که تاکنون رییس سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران بود، با حکم رزم حسینی وزیر صنعت به عنوان مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران منصوب شد. تا پیش از این امیر بیات سرپرست سازمان گسترش بود که با حکم مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صمت منصوب شده بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران